BRÜKSEL - Formula 1'de sezonun 12. yarışı olan Belçika Grand Prix'si sıralama turlarında, 1.46.308 ile en iyi dereceyi yapan Force India'nın İtalyan pilotu Giancarlo Fisichella ilk cebin sahibi oldu.

İtalyan pilot, sezonunun 12. yarışına ilk sıradan başlama hakkını kazanarak, kariyerindeki 4. pole pozisyonunu elde etti.

Fisichella'nın ardından bir diğer İtalyan Toyota pilotu Jarno Trulli, 1.46.395'lik derecesiyle ikinci cebin sahibi olurken, 1.46.500'lük derecesiyle BMW-Sauber'in Alman pilotu Nick Heidfeld yarışa üçüncü cepten başlama hakkını elde etti.

Geçen hafta koşulan Avrupa Grand Prix'sinde birinci olan Brawn GP'nin Brezilyalı pilotu Rubens Barrichello 1 dakika 46.513'lük zamanıyla 4. sırada kendine yer bulurken, BMW-Sauber'in Polonyalı pilotu Robert Kubica da 1 dakika 46.633'lük derecesiyle 5. sırada yer aldı.

Avrupa Grand Prix'sine ilk cepten başlayan McLaren-Mercedes'in son Dünya Şampiyonu İngiliz pilotu Lewis Hamilton ise Belçika'da 12. sırada yer aldı.

Macaristan Grand Prix'sinde başından yaralanan ve sezonu kapatan Ferrari'nin Brezilyalı pilotu Felipe Massa'nın yerine yarışan İtalyan Luca Badoer ise sıralama turlarının ilk seansında elenerek 20. sırada kaldı.

Formula 1'de 2010 sezonunun yarış takvimi, sürücüler ve markalar sıralaması...