Fransa Açık Tenis Turnuvası'nda (Roland Garros) tek erkeklerde ilk finalist İsveçli Robin Soderling oldu.

Yarı finalde 15 numaralı seri başı Çek Thomas Berdych ile karşılaşan 5 numaralı seri başı Robin Soderling, karşılaşmadan 3-2 galip ayrılarak finale çıktı.

Karşılaşmanın ilk setini 6-3 Soderling kazandı. Berdych, 2. ve 3. setleri 6-3 ve 7-5 alarak 2-1 öne geçti. 4. seti 6-2 kazanarak setlerde 2-2 beraberliği sağlayan Soderling, son seti de 6-3 alarak karşılaşmayı 3-2 galip tamamladı.

Soderling, 6 Haziran Pazar günü oynanacak finalde, İspanyol Rafael Nadal ile Avusturyalı Jürgen Melzer arasında bugünkü yarı final maçının galibiyle karşılaşacak.

2 saat 46 dakika süren maçta Soderling 18 kez, Berdych ise 21 kez ''ace'' attı. Soderling'in 8, Berdych'in 5 çift hata yaptığı maçı Soderling, rakibinden fazla basit hata yapmasına rağmen kazandı. Maçta Soderling'in 63 basit hatasına karşı, Berdych 41 basit hata yaptı.

Karşılaşmada 13 kez rakibinin servisini kırma şansı yakalayan Soderling, bunların 6'sını değerlendirdi. Berdych ise 12 kez servis kırma şansı yakaladı ve 4 kez servis kırdı.

Maçta, iki tenisçi de en hızlı servisini saatte 224 kilometre hızla kullandı.

Soderling, bu sonuçla Roland Garros'ta 2 yıl üst üste finale çıkmış oldu. İsveçli tenisçi, geçen yıl Fransa Açık'ta İsviçreli 1 numaralı seri başı Roger Federer'e yenilmişti.

Soderling, turnuvada en çok ''ace'' atan tenisçi durumunda. Berdych'e karşı oynadığı maçta 18 kez ''ace'' atan Soderling'in Roland Garros'ta attığı toplam ''ace'' sayısı 75.

Robin Soderling, finali kazanması halinde 22 yıl sonra erkeklerde Roland Garros'u kazanan ilk İsveçli olacak. Son olarak 1988'de İsveçli Mats Wilander, Roland Garros'ta şampiyon olmuştu. Soderling'in antrenörü İsveçli Magnus Norman da 2000 yılında Fransa Açık'ta final oynamıştı.