FIFA'nın yeni başkanı Gianni Infantino bu unvanı aldığından beri ilk resmi etkinliğine katıldı. Cuma günü yapılan seçimde ikinci tur sonunda başkanlık görevine gelen Infantino, İsviçre'nin başkenti Zürih'teki FIFA müzesinin açılışına katıldı.

Rüşvet ve yolsuzluk skandallarıyla çalkalanan FIFA'da yeni bir dönem başlatmak istediğini söyleyen Infantino, "FIFA'da yeni bir dönem başlıyor. FIFA'nın güvenilirliğini kazanması için bir an önce birlik olup çalışmalara başlayacağız. İlk günden itibaren kalıcı çözümler üretmeli, doğru değişiklikler yapmalıyız. Ben de en iyi ve kalıcı çözümleri bulmak için görevimin başında olacağım" diye konuştu.

Gianni Infantino'nun FIFA Başkanı seçilmesiyle 18 yıldır başkanlık koltuğunda Sepp Blatter'in dönemi resmen sona ermiş oldu. Blatter, 2018 ve 2022 Dünya Kupaları’nın Rusya ve Katar'a verilmesiyle sonuçlanan süreçte usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle UEFA Başkanı Michel Platini de FIFA'dan 2011 yılında aldığı 2 milyon Dolar’a belge gösteremediği için tüm futbol faaliyetlerinden 8 yıl boyunca men edilmişti.

İkili daha sonra karara itiraz etmiş ancak cezaları onayan Temyiz Kurulu, bununla birlikte futbola verdikleri hizmetlerden dolayı Blatter ve Platini'nin cezasını 6 yıla indirmişti.