İSTANBUL - Ana sponsorluğunu İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, Medya sponsorluğunu NTV Spor’un yaptığı Avrupa’nın en büyük yelkenli yarışı olan İstanbul Europa Race Yarış Köyü, dün (23 Ağustos Pazar günü) açıldı. Dünyanın en ünlü ve efsane yelken yarışçılarının katıldığı yarış için kurulan köy, tam bir hafta boyunca yelken ve deniz severlerin ziyaretine açık olacak.

28 Ağustos’ta İstanbul Boğazı’nda yapılacak gösteri yarışından sonra, yelkenliler 29 Ağustos’ta gene Boğaz’da Kuruçeşme’den start alacaklar.

Üç etapta toplam 3 bin 870 deniz millik Avrupa’nın en büyük yelkenli yarışı olan İstanbul Europa Race’e katılacak yelkenliler İstanbul’daki yelkenciler ve deniz severler için büyük bir heyecan kaynağı oldu.


İSTANBUL’A İLK VARAN YARIŞÇILAR NELER SÖYLEDİ
Grope Bel yelkenlisinin kaptanı Kito de Pavant ise daha önce İstanbul’a üç kere geldiğini söyleyerek, “bu şehir Avrupa’daki şehirlerden çok daha cazip. Sizler toleranslı ve çok iyimser insanlarsınız, biz ise bu ruh halinden uzağız, son dönemde krizden dolayı çok daha karamsar olduk. Türkiye’de olmak bu açıdan beni çok mutlu ediyor” dedi.

İstanbul’a varmadan önce tam bir Doğu Akdeniz Turu yapan ekip, Sicilya, Malta, Mısır ve Suriye limanlarına uğrayarak geldi. Bu bölgelerde ilk defa yelken yapan Kito de Pavant, “yepyeni yerleri keşfetmekten dolayı çok mutluyum” dedi.

İspanyol 1876’nın kaptanı Guillermo Altadill, keyifli bir yolculuk yaptıklarını, ama Çanakkale boğazından geçerken şiddetli rüzgar ve akıntı yüzünden çok zorlandıklarını, boğazı geçmelerinin 12 saati bulduğunu söyledi.

Foncia teknesinin Fransa-İstanbul seferinde kaptanlığını yapan, aynı zamanda ekibin teknik sorumlusu olan Marc Liardet şöyle konuştu: “Fransa’nın Bretagne bölgesindeki Port la Foret limanından 15 gün önce çıktık, aslında Yunan adalarına da uğramak istiyorduk, ama hava çok rüzgarlıydı, bu nedenle bu isteğimizi gerçekleştiremedik. Yolculuk sırasında zaman zaman havasız kaldık, bazen de şiddetli rüzgarla karşılaştık, ama rahat ve keyifli bir yolculuk oldu. İstanbul’a daha önce turist olarak gelmiştim ve çok beğenmiştim. Bu şehrin Avrupa Kültür Başkenti unvanına çok yakıştığını düşünüyorum.”

İstanbul Europa Race ile ilgili ayrıntılı bilgi için: http://www.istanbuleuroparace.com