WTA İstanbul Cup'ta peş peşe şoklar! 1 numaralı seribaşı ve dünyanın 7 numarası Rus Vera Zvonareva ve turnuvanın 2 numaralı seribaşı, 2004 Avustralya Açık yarı finalisti İsviçreli Patty Schnyder, turnuvaya ilk turda veda ettiler.

1 numaralı seribaşı Vera Zvonareva, Ukraynalı Mariya Koryttseva karşısında beklenenin altında bir performans sergiledi. İlk seti 6-2 Koryttseva aldı. Zvonareva, ikinci sette biraz kendini gösterdi. 6-1'le işi final setine bıraktı. Final setine 3-0 önde giren Koryttseva oldu. Sonrasında peş peşe 3 oyun Zvonareva'nın oldu. Ukraynalı pes etmedi ve 5-3 öne geçti. 9.oyunda servis kıran ve rakibinin maç puanını çeviren Zvonareva durumu 4-5 yaptı. Ama Koryttseva, rakibinin servisini kırıp 6-4'le maçı 2-1 kazandı.

2 numaralı seribaşı Patty Schnyder'dan geldi. 2004 Avustralya Açık yarı finalisti 31 yaşındaki İsviçreli raket, Paraguaylı Rossana De Los Rios'a 3 sette kaybederek elendi.

İlk seti tie-break'le kaybeden Schnyder, ikinci seti 6-2 alıp skoru dengeledi. Ama 34 yaşındaki, 12 yaşında bir çocuk annesi De Los Rios, son seti 6-3 alıp ikinci tura adını yazdırdı.

5 numaralı seribaşı Rus Vera Dushevina, Ukraynalı Yuliana Fedak 6-1 ve 6-4'le geçip ikinci tura yükseldi.