İşte Rio'dan ilginç notlar!

Brezilya'ın dünyaca ünlü şehri Rio'da start alacak Olimpiyat Oyunları, tarihin en renkli organizasyonlarından biri olmaya aday. İşte oyunlara dair dikkat çekici bilgiler...

Haberler - Ntvspor 03.08.2016 - 16:55

İşte Rio'dan ilginç notlar!

Karnaval, futbol, müzik ve plajların şehri Rio, tarihte Güney Amerika'da yapılan ilk olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Oyunlarda 206 ülkeden 10.500 adet altın madalya için yarışacak. Olimpiyat köyünde sıralarını bekleyecak sporcular, günde ortalama 60.000 öğün tüketecek.

Bu olimpiyatlarda izleyiciler 2 yeni branşı takip etme fırsatı yakalayacak.

Oyunların yeni heyecan noktası 7’li ragbi ve golf mücadele edecek yıldızlarını beklemeye başladı bile.

OYUNLARIN 5 DAİMİ BRANŞI

Bu oyunlar öncesi ilginç notlar da dikkat çekiyor. Geçmişten bugüne sadece beş branş tüm Olimpiyatlar'da yer aldı. Bisiklet, atletizim, artistik cimnastik, eskrim ve yüzme her zaman Yaz Olimpiyatları'nda seyircileri heyecanlandıran istikrar abideleri oldular.

EN ÇOK MADALYA KAZANAN PHELPS

Olimpiyatlarda şu ana kadar en fazla madalyayı Amerika Birleşik Devletlerin’den Michael Phepls yüzme dalında kazandı. Efsane yüzücü Phelps'in madalya sayısı toplamda dile kolay tam 22.

KADINLAR İLK KEZ 1900’DA BOY GÖSTERDİ

Oyunlarda kadınlar ilk olarak 1900 yılında Paris Olimpiyatları’nda boy gösterdi. O sene 22 kadın sporcusu beş spor dalında mücadele etti. Bu dallar tenis, kriket, yelken, golf ve binicilik olarak tarihe geçti.

136.500 GÖNÜLLÜ

Heyecanın zirve yaptığı Brezilya'da hükümet oyunlar için büyük uğraş veriyor. Bir yandan diğer ülkelerden gelen eleştirilerle boğuşan Brezilyalılar bir yandan da ekonomik krizle mücadele ediyor. Oyunlarda toplam 136.500 kişi saha ekibinde gönüllü olarak görev yapacak.

Sayfa Yükleniyor...