İtalya basınında Inter

İtalya Birinci Futbol Ligi'nde (Serie A) FC Inter'in Siena deplasmanında 1-0'lık galibiyetle şampiyon olması, gerek spor gerekse günlük haber gazetelerinde manşetten verildi.

17.05.2010 - 11:04

İtalya'nın en yüksek tirajlı gazetesi unvanını elinde bulunduran La Gazzetta dello Sport, bugün "İtalya'nın Inter'i" manşetiyle çıktı. Manşetin üst başlığında ise FC Inter'in İtalya Kupası'nı kaldırmasının ardından ligde de şampiyon olduğuna işaretle, "Varan iki! Kupa ve şampiyonluktan sonra sıra Avrupa'da" ifadeleri kullanıldı.

Spot cümlelerinde ise Portekizli teknik adam Jose Mourinho'nun önümüzdeki sezon FC Inter'de kalacağı konusunda halen bir güvence vermediği ön plana çıkarılarak, şu ibarelere yer verildi:

"Mourinho'nun gözleri yaşardı: 'Bunu hak etmiştik. Benim geleceğim mi? Cumartesi günü Madrid'deki (Avrupa Şampiyonlar Ligi) final maçının ardından karar vereceğim. Ama burası benim evim değil'."

Corriere dello Sport, "Inter bayram yapıyor" biçimindeki üç kelimelik manşetinin altında, "Milito'nun golü Inter'e sahada peş peşe dördüncü kez şampiyonluğu armağan etti" cümlesine yer verdi.

Ana manşetin hemen altında ise iri puntolarla, dün Chievo'yu 2-0 mağlup ederek FC Inter ile şampiyonluk yarışını son maçta sürdürmüş olan AS Roma ön plana çıkarılarak, "Roma! Bu ne sevgi" ibaresi kullanıldı.

Torino merkezli Tuttosport gazetesi de "Inter Şampiyon" biçimindeki manşetinin spotunda, "Siyah-mavililer Siena'da zorlansalar da Milito ikinci yarıda şampiyonluk golünü atarak, Roma'nın Chievo karşısında elde ettiği zaferin anlamsız hale gelmesini sağladı. Mourinho duygulanarak, 'Şimdi de bana Avrupa'yı getirin. Gerisini ondan sonra konuşuruz' dedi."

Günlük haber gazeteleri de manşetten siyah-mavililerin şampiyonluğuna geniş yer verdi.

INTER'İN BAŞARISININ BEŞ SIRRI
İlk sayfasını Interli oyuncuların şampiyonluğun ardından topluca çektirdikleri fotoğrafla süsleyen Corriere della Sera, başyazıyı da Siyah-mavili ekibe ayırdı.

Spor yazarı Mario Sconcerti'nin "Zafere ulaşan Inter'in beş sırrı" başlığı altında yazdığı başyazıda, Mourinho'nun kararlı stratejisine işaretle, söz konusu sırlar şu cümlelerle özetlendi:

"Her şeyden önce, kalkanı terk edip ocak ayından itibaren kanatları ön plana çıkaran oyun sistemi. Ardından kadronun onbeş kişilik bir ekibe indirgenmesi. Sorunu çözülen Balotelli'nin, değerli bir elemana dönüştürülmesi. Milito-Sneider ile ikili bisiklet yönteminin icat edilmesi. Son olarak da doğuştan kavgacı bir kişilik olan Mourinho'nun, bu özelliği sayesinde bir yıldırımsavar işlevi görerek takımı birbiriyle didişmekten kurtarmayı başarması."

La Repubblica gazetesi ise Siyah-mavililerin şampiyonluk başarısını, "Inter'de şampiyonluk ve sevinç gözyaşları. Mourinho: Kendimi evimde hissedemiyorum" manşetiyle duyurdu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...