Jelimo 2010'dan umutlu

Henüz 20 yaşındaki Kenyalı atlet Pamela Jelimo, olimpiyat şampiyonluğu ve birçok dünya rekoruyla adından söz ettirdi. Geçen yıl sakatlığı dolayısıyla istediği dereceleri elde edemeyen Jelimo, 2010 sezonuna ise umutla bakıyor.

Ntvspor 01.01.2010 - 16:07

Jelimo 2010'dan umutlu

2008 atletizm sezonu başladığında Pamela Jelimo, otoritelerin pek de üstünde durmadığı genç bir sporcuydu. İlk yarışına Afrika Şampiyonası’nda çıkan Kenyalı atlet, 4 ay sonra Pekin’de olimpiyat şampiyonu olduğunda tüm dünyanın tanıdığı bir isim haline geldi. Artık herkes 18 yaşındaki bu kızı konuşuyordu.

Başarısının fakir ailelerin çocuklarını olumlu etkilediğini ifade eden Jelimo, “Kenya’ya döndüğümde beni görmek için toplanmış sayısız insan vardı. Hepsine teşekkür etmek istiyorum. Zannediyorum ki benim başarım özellikle fakir ailelerin çocuklarını olumlu yönde etkiledi. Kazandığımı görmek onlara da kazanabileceklerini gösterdi” dedi.

Pamela Jelimo, kısa sürede okul masraflarını karşılamak için süt sağmak zorunda kalan bir öğrenciden olimpiyat şampiyonu bir dolar milyoneri olmuştu. Bu yolda ona yardım eden isim ise 800 metrenin eski dünya şampiyonu Janeth Jepkosgei'ydi.

Jepkosgei, Pamela'yla 2007 yılında Nairobi'de tanıştığını belirterek, “Onun 800 metrede başarılı olabileceğini anladım. Çünkü vücudu oldukça sağlamdı. Ona kendi programımı verdim. Addis Ababa'da Afrika Şampiyonu olduğunda da herkes bu kızda birşeyşer olduğunu gördü” diye konuştu.

Jelimo, 2008 yılında kırdığı 5 dünya gençler rekorunun yanısıra Golden League'in 1 milyon dolarlık para ödülünü tek başına kazanmasıyla da dikkatleri üzerine çekti. Ancak 2009 sezonu genç atlet adına pek de iyi geçmedi. Aşil tendonlarından yaşadığı sakatlık yüzünden salon turnuvalarını kaçıran Kenyalı atlet, Berlin'deki dünya şampiyonasına da yine sakatlığı yüzünden 800 metre yarı finalinde veda etmek zorunda kaldı.

Jelimo, sağlıklı olduğu takdirde 2010 yılının yine en çok konuşulacak atletlerinden biri olmaya aday.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...