Kader günü geldi çattı

Türkiye'nin Fransa ve İtalya ile yarıştığı 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası organizasyonunda karar bugün veriliyor. Gözler Cenevre'de.

26.05.2010 - 20:37

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası için adaylık süreci, İsviçre'nin Cenevre kentinde bugün sona eriyor. Süreç, aday ülkeler Türkiye, İtalya ve Fransa'nın final sunumlarının ardından, UEFA Yönetim Kurulu'nun yapacağı görüşmeler ve oylama sonucu evsahibi ülkenin açıklanmasıyla tamamlanacak.

Cenevre'deki Espace Hippomene Kültür Merkezi'nde, saat 14.00'te düzenlenecek törende, evsahibi ülke UEFA Başkanı Michel Platini tarafından ilan edilecek.

Saat 10.40'da başlayacak sunumlarda öncelik, daha önce çekilen kuraya uygun olarak Türkiye Futbol Federasyonu'nun olacak. Ardından sırasıyla İtalya ve Fransa, adaylara tanınan 30'ar dakikalık süre içinde sunumlarını gerçekleştirecek.

Türkiye'ye ayrılan sürede TFF Başkanı Mahmut Özgener'in de aralarında bulunduğu konuşmacılar, UEFA yetkililerine sunumlarını yapacak. Sinan Çetin'in yönetmenliğinde hazırlanan bir film, Türkiye'nin dikkat çeken yönlerini anlatırken, final sunumunda moteratörlük görevini Defne Samyeli üstlenecek.

UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası 2014-2016 adaylık mevzuatına göre, UEFA Başkanı Michel Platini (Fransa), UEFA Birinci Başkan Vekili Şenes Erzik (Türkiye) ve yönetim kurulu  üyesi Giancarlo Abete (İtalya), müzakere ve oylama süreçlerinde yer alamayacaklar. Mevzuata göre, bu durumda ikinci başkan vekili Geoffrey Thompson (İngiltere) toplantıya başkanlık edecek ve yönetim kurulunun diğer 12 üyesi ile birlikte oy kullanabilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...