Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Ünal Aysal, CNBC-e canlı yayınında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Transfer döneminde uzun süre konuşulan 'çilek' hakkında açıklamalar yapan Aysal şunları kaydetti: "Kaka ismi benden çıkmadı. Kaka bir gazetecinin ortaya attığı isimdi, doğru isimdi. Ben hiçbir futbolcuyla görüşmedim. Görüşen arkadaşlarım oldu. Kaka bir müddet daha Avrupa'da kalmak istediğini söyledi. Önceliği İtalya’ya gitmekti ama olmadı. Bizim çok iyi takımımız var. Bu takım bu haliyle de başarılı olur ama gelen günlerde hoca ben takviye istiyorum der gerekeni yaparız. Yönetimler sahaya çıkıp oynamazlar."

'ARDA İÇİN GİRİŞİMDE BULUNDUK'
Aysal "Atletico Madrid Başkanı'yla İstanbul'da bir araya geldiğinizde Arda'yla ilgili nabız yoklaması oldu mu" sorusuna şu yanıtı verdi: "Nabız yoklaması tabiri doğru. Geri almak için girişimde bulunduk ama başkan kabul etmedi."

Aysal, Şampiyonlar Ligi'nde grup liderliği beklentisi olmadığını, önceliğin gruptan çıkmak olduğunu ifade etti.

BORÇLARIMIZ 215 MİLYON DOLARA DÜŞTÜ
Galatasaray'ın mali yapısı hakkında bilgi veren Aysal şunları söyledi: "Geldiğimiz tarihteki tablo Galatasaray ligde 8.sıradaydı, ekonomik olarak yatmış sermayemiz 2 milyon 800 bin liraydı. Toplam borçlarımız 327 milyon dolardı. Toplam teminatlarımız 850 milyon dolardı. Ayrıca temlik ettiğimiz değerlerde 253 milyon dolardı. 2014 yılına kadar da bütün gelirlerimiz kullanılamaz haldeydi bundan dolayı. Öz kaynaklarımız eksi 245 milyon TL’ydi. Teknik olarak iflas kelimesi doğru ama olmadı. Bugün 2.8 milyon TL’lik sermaye. Bir futbolcunun o zaman normal transfer bedelinin 4’te biri kadar bir sermayemiz varmış. Öz kaynağımız da 245 milyonmuş. Bugün sermaye artırımı yaptık ve 13.9 TL’ye çıktı. Toplam borçlarımız 215 milyon dolara düştü. Teminatlarımız 390 milyon dolara düştü. Temliklerimiz 170 milyon dolara düştü, öz kaynak olarak da artı 30 milyon dolardayız. Ligde de geçen seneki şampiyonluğumuz be seneki durumumuz ortada."

1 HİSSE BİLE ALIP SATMADIM
Aysal, Galatasaray'da hissesi olduğu iddialarına açıklık getirdi. "Galatasaray başkanlığım devam ettiğim sürece 1 adet hisse bile alıp satmadım, satmayacağım" diyen Aysal, sözleri tutabildiği sürece başkanlıkta kalacağını belirtti. Aysal "Başarıyı yakalayamadığım gün Galatasaray'da görevim biter" diye konuştu.

SERMAYE ARTIRIMI KURALA UYGUN
Nakit akışlarının UEFA Finansal Fair Play kriterlerine uygun olduğunu belirten Aysal, "Başkan olarak hedefim 2014'te borçları 100 milyon doların altına indirmek. Sermaye artırımı kurallara uygun, en ufak bir sıkıntım yok. Borsa yatırımcımız uzun vadeli düşünmeli, geleceğimize yatırım yaptık. Bundan sonra yeni bir sermaye artırımı zor, ihtiyaç olmamasını diliyorum" dedi.

"SERMAYE ARTIRIMI YAPMAYACAĞIZ" DEMEDİM
Aysal daha önce "Sermaye artırımı yapmayacağız" şeklinde bir açıklama yapmadığını, bunun şehir efsanesi olduğunu kaydetti.

4-5 KAT GÜÇLÜ RAKİPLERLE MÜCADELE EDİYORUZ
"Avrupa'nın 10 büyük kulübü içine girmek istiyoruz" diyen Aysal, Şampiyonlar Ligi'nde mali olarak 4-5 kat güçlü rakiplerle mücadele ettiklerini söyledi. Aysal, Galatarasay Sportif'in üzerinde bir gayrimenkul olmadığını ifade etti.

ATAMAN'IN GELMESİNDE TEK KRİTER BAŞARI
Basketbolda Mahmudi'nin yerine Ataman'ın gelmesi konusunda konuşan Aysal, bunun sebebinin başarı olduğunu söyledi. Aysal, "Ben başarıya prim veririm. Bu yüzden Oktay Mahmudi gitti, Ergin Ataman geldi" dedi.

YILDIRIM ÇOK BAŞARILI
Aysal, Aziz Yıldırım'ın Fenerbahçe'de çok başarılı bir başkan olduğunu kaydetti.

FENERBAHÇE'DEN 'SERMAYE ARTIRIMI' AÇIKLAMASI
Aysal, yayında daha önce başka kulüplerin de gelir artırıcı kararlar aldığını, Fenerbahçe'nin de benzer bir karar aldığını kaydetti. Ancak Fenerbahçe Futbol A.Ş. KAP'a gönderdiği açıklamada, geçen yıl bedelli sermaye artırımına gidilmediğini, şirket sermayesinin 25 milyon lira ile halka arzın gerçekleştiği 2004'ten beri aynı olduğunu ifade etti.