Michalis Kakiouzis, Efes Pilsen'in bu sezonki önemli transferlerinden biri... 32 yaşındaki Yunan forvetin kariyeri başarılarla dolu. Kaptan olarak çıktığı takımın başında Eurobasket'te şampiyonluk kupasını kaldıran Kakiouzis, Siena'dan antrenörü Ergin Ataman ve eski takım arkadaşlarnın da etkisiyle sene başında Efes Pilsen'i seçti. Kakiouzis, SLAM Türkiye dergisinin Şubat sayısına konuştu.

SLAM: Neden Efes Pilsen'i seçtin?

MICHALIS KAKIOUZIS: Birçok sebebim var. Efes Pilsen Avrupa'nın en büyük takımlarından biri. Tabii ki Türkiye'nin en büyük takımı. Efes Pilsen bana üç kupa birden kazanma şansı sundu. Benim bu tarz takımlarda oynama şansı oldu. Ergin Ataman'ı da Siena'dan çok iyi tanıyorum. Yeni bir sisteme gelmedim yani. Milos (Vujaniç), Mario (Kasun) ve Bootsy (Thornton) ile daha önce aynı takımlarda oynadım. Sanki yıllardır buradaymışım gibi oldu. Tabii ülkeme yakın olduğunu da unutmamak lazım.

SLAM: Buraya gelirken kafanda oluşturduklarınla Efes'te gördüklerin aynı mı oldu?

MK: Kesinlikle. Beklentilerimi tamamen karşıladı. Efes Pilsen çok profesyonelce yönetiliyor. Bu neden yıllardır Avrupa'nın zirvesinde olduklarını kanıtlıyor. Burada kendimi çok rahat hissediyorum. Umarım uzun yıllar Efes'te kalabilirim.

SLAM: Efes Pilsen'in basketbol mantalitesiyle seninki birbirine yakın mı?

MK: Evet çok yakın. Benim için değil, herkes için önemli. Kadroda sekiz-dokuz yeni oyuncu var. Bu gruptan bir takım oluşturmak çok zor oldu. Birinci pivotumuz Mario'nun yokluğu bizim için çok büyük bir sorun oldu. Saha dışında yaşadığımız sakatlık problemleri yüzünden saha içindeki uyumumuz da etkilendi. Ancak yine de herkesin durumunun çok iyi olduğunu söyleyebilirim.

SLAM: Efes Pilsen maçlarına baktığımızda, saha içinde sadece sen diğerleriyle iletişim kurmaya çalışıyorsun. Ya da şöyle söyleyelim, sen diğerleriyle konuşan ilk kişi oluyorsun. Bu senin karakterinin bir parçası mı?

MK: Evet, benim oyun tarzım budur. Milli takımda da, Efes'te de takım arkadaşlarımla sürekli konuşup onları oyun içinde tutmaya çalışıyorum. Takım arkadaşlarıma yardım etmek hoşuma gidiyor. Bunca yıllık basketbol tecrübelerime dayanarak söylüyorum, bir şeyler başarmak istiyorsanız bunu ancak takım halinde başarabilirsiniz. Basketbolda herkes eşit bir şekilde ödüllendirilir. Eğer ben 40 sayı atıyorsam ve maçı kaybettiysek, hiçbir anlamı yok.

SLAM: Takım arkadaşların için ne düşünüyorsun? Onlar senin komik biri olduğunu düşünüyor, sen saha dışında en çok kimlerle takılırsın?

MK: İlk önce şunu söyleyeyim, ben dışarı çıkmam. Yedi aylık bir bebeğim var ve o beni öldürüyor. Eşimle birlikte mümkün olduğunca uyumaya çalışıyoruz. Ayrıca takım arkadaşlarımla günde 10-15 saat birlikteyim. (Gülerek) Onları dışarıda da görmek istemiyorum. Takım içindeyken herkesi bir arada tutmaya çalışırım. Bu benim karakterim ve böyle mutlu oluyorum. Herkesin bu kadroda olmaktan mutluluk duymasını istiyorum.

SLAM: Yunanistan Milli Takımı'na dönelim biraz da. Senin jenerasyonun ülkenin en iyilerinden birisi.

MK: Hayır, en iyisi. Sonuçta Avrupa şampiyonu olduk, dünya şampiyonasında ikinciliği kazandık.

SLAM: Peki, kadronuzun sırrı ne?

MK: Takım gibi oynamak. Biliyorum çok sıradan geliyor ama bizim sırrımız bu. Diamantidis, Papaloukas gibi oyuncular hiçbir şeyi umursamaz. Biz para için oynamıyoruz, tek amacımız kazanmak. Kimse ekstra pası yapmaktan kaçınmaz. Ben, bu pozisyonda pas verirsem diğer pozisyonda boş kaldığımda pas alacağımı biliyorum. O yüzden kimse kendi rakamlarını umursamaz. Biz iyi bir takımız, birbirimizi dinler ve ona göre hareket ederiz. Tüm oyuncular bu kadar fedakârlık yapınca kazanmanız da kaçınılmaz oluyor. Kazanan tüm takımlara bakın. CSKA, Maccabi, Panathinaikos… Hepsi takım halinde oynuyorlar. Böyle bir bütünlüğü sağlamak şampiyonluk için çok önemli.

SLAM: Rentzias'tan sonra Türkiye'ye gelen ikinci Yunan basketbolcu oldun. Peki bu transfer öncesinde kafanda hiç soru işaretleri var mıydı? Türkiye'de sorunlar yaşayabileceğini düşündün mü?

MK: Hayır. Eğer bu tarz kuşkularım olsaydı gelmezdim. Benim için insanlar önemlidir. Kimsenin hangi ülkeden olduğuyla ilgilenmem. Politikacıların birbirleriyle sorunları olabilir, ancak bizim herhangi bir sorunumuz yok.

SLAM: Peki Türkiye'de geçirdiğin dönemde bu tarz bir sorunla karşılaştın mı?

MK: Şu ana kadar hayır. Nereye gidersek gidelim, herkes beni Efes Pilsen oyuncusu olarak gördü. Yunan pasaportuna sahip biri olarak değil.