Moto GP sezonunun 4. yarışı olan İtalya Grand Prix'sini Dani Pedrosa kazandı. İspanyol sürücü bu yıl ilk kez yarış kazanırken, takımı Honda da Yamaha'nın 3 yarışlık galibiyet serisine son vermiş oldu.

Moto GP İtalya Grand Prix'sine Honda sürücüsü Dani Pedrosa ilk sırada başladı. Startın ardından liderliğini koruyan İspanyol pilot finişe kadar yerini korudu ve bu sezonki ilk birinciliğini elde etti. Pedrosa bu sonuçla dünya şampiyonasındaki puanını 65'e yükseltti ve 2. sıraya yerleşti.

Moto GP İtalya Grand Prix'si toplam 9 kez Mugello'dan zaferle ayrılan Valentino Rossi olmadan başladı. İtalyan sürücü Cumartesi günü geçirdiği kazanın ardından sağ kaval kemiğini kırıncaFloransa'da ameliyat oldu ve kariyerinde ilk kez bir Grand Prix kaçırdı. Ancak gerek İtalyan seyirciler, gerekse sürücüler efsanevi sürücüyü unutmadı.

Yarışa 2. cepten başlayan şampiyona lideri İspanyol Jorge Lorenzo, bir ara Andrea Dovizioso'ya geçilse de damalı bayrağı 2. sırada gördü ve 90 puanla şampiyona liderliğini korudu. Dovizioso'ysa podyumu tamamlayan3. Sürücü oldu. İtalyan sürücü 8. sırada başladığı yarışı 3. sırada bitirse de dünya şampiyonasında bir basamak gerileyerek 4. sıraya yerleşti.

Sezon başından bu yana podyuma çıkamayan Ducati sürücüleri için kötü gidiş Mugello'da da devam etti. Nicky Hayden kaza yaparak yarış dışı kalırken geçen yılın galibi Casey Stoner 4. Sırada finiş gördü. Moto GP sezonu 20 haziran'da Silverstone'da koşulacak Britanya Grand Prıx'siyle devam edecek.