Galatasaray’ın eski teknik direktörü Bülent Korkmaz, NTV Spor’un sorularını yanıtladı.

Şampiyonluk yarışında Fenerbahçe’nin tecrübesinden dolayı bir adım önde olduğunu belirten Bülent Korkmaz, sarı kırmızılı ekibin Kewell yerine Nonda’yı göndermeyi terich etmesinin hata olduğunu söyledi.

Turkcell Süper Lig’de son 3 haftaya girilirken zirvede enteresan bir durum var. Şampiyonluk yarışında Fenerbahçe ile Bursaspor kaldı gibi gözüküyor. Galatasaray’ın da matematiksel olarak şansı devam ediyor. Nasıl bir 3 hafta bekliyorsunuz?
Son maçta Bursaspor, Galatasaray’ı yenseydi, bu şansı da yakaladı, kesin şampiyondu. Bu maç berabere bitince Fenerbahçe’ye büyük bir şans doğdu. Bursaspor’un da şansı var, her an her şey değişebilir. Ancak Fenerbahçe’nin tecrübeli oyuncuları var, birçok kez de mutlu sona ulaştılar. Denizlispor’a kaybederek şampiyonluğu kaçırdıkları dönem de var. Bu tecrübeye de sahipler. Bütün bunları düşündüğünde Fenerbahçe bir adım önde. Gerçi Ertuğrul Sağlam ‘kendi işimizi kendimiz göreceğiz’ dedi, ama şimdi bu durum Fenerbahçe ve Daum için geçerli. Bursaspor’un hala şansı devam ediyor. Ben Bursaspor’un puan kaybetmeyeceğini düşünüyorum. Fenerbahçe, Kasımpaşa karşısında istenilen futbolu sergileyemediyse de tecrübesi ve yetenekli oyuncularıyla maçı kazandı. Sarı lacivertli ekip son maçlarda gol yemiyor. Bu da şampiyonluğa oynayan bir takım için büyük bir avantaj. Matematiksel olarak devam etse de Galatasaray için artık şampiyonluk yok. Bu saatten sonra şampiyonluğu ya da Şampiyonlar Ligi’ni yakalayacaklarını sanmıyorum. Yarış Bursaspor ile Fenerbahçe arasında geçer, ancak Fenerbahçe bir adım önde.

Galatasaray’ın bu sezonki görünümünü nasıl değerlendireceksiniz?
Galatasaray sezona çok iyi başladı Fenerbahçe ile beraber. İyi bir sistem oturttu ve 7-8 maç gerçekten iyi gitti. Genelde teknik direktörlerin belli bir sezon grafiği vardır. Bu grafik bazı haftalarda aşağı düşer. Normaldir. 8. haftadan sonra da o düşüş başladı. Bundan sonra toparlaması da çok zordur. İkinci yarı da aynı şekilde devam etti. Düşüşü bir anda yukarı çıkaramadı. Hem futbolcu hem de takım performansı olarak. Sistemle oynamaya başladı Rijkaard. Sistemle oynamaya başlayınca teknik adamın da kafası karışır. Ayrıca Baros gibi çok önemli isimlerin sakatlıkları geldi. Bu noktada Galatasaray takımı bir hata daha yaptı. Kewell’ı Nonda’ya tercih ettiler. Profesyonellik anlamında yanlış. Sezon sonu geldi Kewell hala sakat. Nonda’nın 90 dakika oynayamayacağını ben söylemiştim. 45-60 dakika oynayabilecek bir oyuncu, çünkü sakatlığı ona o kadar izin veriyordu. Fakat çok faydalı oynuyordu. Burada bir hata yaptılar. Nonda gibi topu koruyan, gol bölgelerinde üreten veya arkadaşlarına gol pozisyonu üreten bir oyuncuyu yolladınız ve aldığınız Joe da verimli olmayınca her şey alt üst oldu.