"Kripton'dan teknik direktör getirilsin"

Kayserispor Teknik Direktörü Tolunay Kafkas, A Milli Takıma teknik direktör arayış sürecinin uzadığını belirtti ve bu konuda çok ilginç bir açıklama yaptı.

06.01.2010 - 14:19

"Kripton'dan teknik direktör getirilsin"

Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) tarafından düzenlenen 47. TSYD Sporun Zirvesi Eğitim Semineri'nde konuşan Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, futbolun dünyada olduğu gibi Türkiye'de de en fazla sevilen spor dalı olduğunu belirterek, son dönemde kadınların da futbola ilgisinin arttığını söyledi.

Türkiye'de futbola aşırı ilgiden dolayı taraftarı olduğu takımların sonuçlarının insanları etkilediğini kaydeden Sağlam, "Kazanan takımın taraftarı öbür gün kendisini diğerlerinden üstün görüyor. Kimisi mağlubiyetten sonra işe gitmiyor. 13 yaşındaki oğlum, yenildiğimiz günün sonrası 'baba okula gitmeyeceğim' diyor. Bu durum sporun içinde olan herkesi baskı altına alıyor. Bu baskıyı azaltmamız, kırmamız gerekiyor" dedi.

Sağlam, sporun amacının tamamen unutulduğunu belirterek, "Daha önceleri maç bitiminde kavga edilirdi. Şimdiyse ısınmalarda kavga eder hale geldik. Bir söz okumuştum, 'Kaybetmeyi hazmetmek, kazanmaktan daha zordur.' Sporun içinde kazanmanın da kaybetmenin de olduğunu anlatmamız gerekiyor. Futbolun bir spor, sporun da kardeşlik olduğunu hatırlatmamız gerekir" diye konuştu.

Türkiye'de değerlendirme kültürünü değiştirilmesi gerektiğine dikkati çeken Sağlam, "Bir takımın ligi kaç puanla kaç gol atarak, kaçıncı sırada bitirmiş olmasından daha önemli değerler olduğunu düşünüyorum. Ligi 8. bitiren takım, 3. bitirenden daha önemli değerler ortaya koyabilir. Değerlendirme kültürümüzü rakamlardan kurtarmamız lazım" dedi.

Sağlam, Bursaspor ile yakaladıkları başarıyı devam ettireceklerini belirterek, "Bursaspor olarak sezon sonunda ligi çok iyi bir yerde bitireceğiz. Bursaspor'la Avrupa kupalarına katılmayı, büyük takımlarla şampiyon olmayla eşdeğer görebiliyorum" diye konuştu.

Türkiye'de ülkenin beklentilerine cevap verecek kalitede antrenörler olduğunu kaydeden Sağlam, "İdeallerim arasında o şerefli görevi yapmak var. Ancak şu anda herhangi bir kademesinde bir görev verilirse bunu kibar bir şekilde istemiyorum derim. Futbolu yöneten insanların kararlarına saygı duyarım, gelecek antrenöre de Türk futboluna katkı sağlamak için çabalayan futbol adamı olarak elimden gelen katkıyı sağlamaya çalışırım"

KAYSERİSPOR TEKNİK DİREKTÖRÜ KAFKAS
Kayserispor Teknik Direktörü Tolunay Kafkas, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin spor alanında çok ciddi sorunları olan bir ülke olduğunu belirtti.

Kulüp yapısındaki sorunların çözülmesiyle Türk futbolunun ileriye gideceğini kaydeden Kafkas, "Anadolu'daki sorunlar İstanbul'a göre fazla. Taraftar profili, tesisleşme önemli sorunlar. Bunu halletme aşamasına gelmiş durumundayız. Biz kulüp olarak, çok iyi bir stat sahibi olduk, tesisleşmeye ve altyapıya önem verdik" dedi.

Milli takıma teknik direktör arayış sürecinin uzadığına dikkati çeken Kafkas, şunları kaydetti:
"Bu konuya Futbol Federasyonu karar verecek. Ancak Türk teknik adamları ile ilgili olumlu bir hava esmedi. Bu görevi Türk teknik adamlarının yapamayacağı yönünde spekülasyonlar oldu. Bence Milli Takım'a dünyalı değil, uzaydan, Kripton'dan bir teknik direktör getirilsin. Olağanüstü güçleri olan..."

ANTALYASPOR TEKNİK DİREKTÖRÜ ÖZDİLEK
Antalyaspor Teknik Direktörü Mehmet Özdilek, Türkiye'deki kulüplerdeki teknik yönetimlerin idari ve mali yapılanmadan destek alamadıklarını kaydetti.

Altyapının bir devlet politikası olması gerektiğini ifade eden Özdilek, şöyle konuştu:
"Ülke futbolunu ileriye götürmeye çalışmalıyız. Küçük arkadaşları tarayabiliriz. Bugüne kadar gençlere yatırım yapan hiçbir kulüp kaybetmemiştir. Kısa vadeli planlar hayal kırıklığına yol açacaktır. Planlı ve programlı çalışan kurumlar başarıyı elde edecektir."

Anadolu'da çalışan bir teknik direktör olarak, kendilerini yerel medyaya anlatırken, ulusal medyaya yeteri kadar anlatamadıklarını kaydeden Özdilek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bir işe nasıl başladığınız değil, nasıl bitirdiğiniz çok önemli. Bize 5. haftada bu lige yakışmıyor dediler. 14. haftada muhteşem dediler. Biz maçlardan önce karar veriyoruz, doğru veya yanlış. Başarı ve başarısız olarak değerlendirmeniz için 34 haftanın geçmesi lazım."

Geçmiş dönemde uluslararası başarıların Türk antrenörlerle yakalandığını ifade eden Özdilek, "Biz yeterli ve yetenekli teknik direktörlere sahibiz. Milli takımı mutlaka Türk teknik direktör çalıştırmalı. Milli takımın bir sisteminin oluşması lazım. Çünkü genç oyuncular ve yetişmiş oyuncular arasında farklılıklar var. İngiltere'de düğünde bile 4-4-2 ile oynanıyor" dedi.

İBB TEKNİK DİREKTÖRÜ AVCI
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Antrenörü Abdullah Avcı da yaptığı konuşmada, Türkiye'de genel eğitimle futbol eğitimin birlikte verilmesi gerektiğini belirterek, altyapıya yönelik projelerin üretilmesinin çok önemli olduğunu, futbol topunun okullara girdiği projeyle Türk futbolunda ilerleyeceğini kaydetti.

Bu neslin teknik direktörlerinin basına çok yardımcı olduğunu düşündüğünü kaydeden Avcı, "Futbolun nasıl oynandığının yazılması gerekiyor. Beni Galatasaray istediğinde, beni başka yerden vurmasınlar. Özele girildiği zaman biz insanız, tepki gösteriyoruz" dedi.

Avcı, (A) Milli Takım'a teknik direktör seçimi kararını Futbol Federasyonu'nun vereceğini belirterek, "Yerli veya yabancı gelecek hocaya destek oluruz. Bizim için oyuncu yetiştirmek yetiştirmek milli takıma destektir. Teklif gelirse açılımlarına bakmak lazım. Ancak milli takım bizim için gururdur, aşktır. Teklifin açılımına bakıp, yorum yapmak gerekir" dedi.

ANKET
Seminere katılan spor yazarları arasında yapılan ankette, "Taraftarı olduğunuz takım hangisi" sorusuna en fazla verilen cevap Fenerbahçe oldu. Katılımcıların yüzde 31.3'ü Fenerbahçeli, yüzde 26.9'u Galatasaraylı, yüzde 23.1'i Beşiktaşlı, yüzde 10.5'i Trabzonsporlu olduğunu belirtti.

Öte yandan, Coca Cola'nın, seminere katılan spor yazarları arasında düzenlediği mini bilgi yarışmasında, AA İzmir Bölge Müdürlüğü Muhabiri Ali Korkmaz birinci olarak, cep telefonu kazandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...