Kupada yarı final eşleşmeleri

Fortis Türkiye Kupası'nda yarı final eşleşmeleri belirlendi. Ankaraspor-Beşiktaş ve Fenerbahçe-Sivasspor mücadelelerinin ardından finalistler belli olacak.

Haberler 18.02.2009 - 13:44

Futbolda Fortis Türkiye Kupası yarı finalinde Fenerbahçe ile Sivasspor, Ankaraspor ile de Beşiktaş eşleşti.

Ataköy Olimpiyatevi'nde, Futbol Federasyonu yetkilileri ile kupada çeyrek finalde rakiplerini eleyen Ankaraspor, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Sivasspor kulüplerinin temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen yarı final kura çekimi sonucunda Fenerbahçe ile Sivasspor, Ankaraspor ile de Beşiktaş birbirlerine rakip oldu.

Fenerbahçe-Sivasspor eşleşmesinde ilk maç İstanbul'da, Ankaraspor-Beşiktaş eşleşmesinde ise ilk maç Ankara'da yapılacak.

Çift maçlı eleminasyon sistemine göre oynanacak yarı finalde ilk karşılaşmalar 4 Mart Çarşamba, rövanşları ise 22 Nisan Çarşamba günü yapılacak ve finalistler belli olacak. Maç tarihleri federasyon tarafından bir gün önce veya sonrasına alınabilecek.

Toplam 13 milyon 250 bin dolar para ödülünün dağıtıldığı kupada yarı finalde galibiyete 200 bin, beraberliğe 100 bin, tur atlayan takıma da 250 bin, finale kalan takıma 100'er bin dolar para ödülü verileceği açıklandı. Kupanın finali 13 Mayıs Çarşamba günü daha sonra belirlenecek bir şehirde oynanacak.

KENAN ÖNER
Fortis Türkiye Kupası yarı finalinde eşleşen Beşiktaş ile Ankarasporlu yöneticiler, iddialı olduklarını ve kupayı alacaklarını ileri sürdüler.

Beşiktaş Kulübü Genel Sekreteri Kenan Öner, hem yarı finalde Ankaraspor'u yenmek, hem de kupayı almak istediklerini söyledi. Öner, Ankaraspor'un iyi ve istikrarlı bir takım olduğunu vurgulayarak, ''Ligde üst sıralarda yer almaları da bunu gösteriyor. Ayrıca ligde İstanbul'da bizi yenmişlerdi. O maçta iyi mücadele verememiştik. Zaten yarı finaldeki takımlar zorlu maçlar sonrasında buraya geldi. Bu bakımdan rakip fark etmiyordu. Ankaraspor ile 3 tane iyi maç yapacağız'' diye konuştu.

Türkiye Kupası'nın Fortis adını aldığından beri bu kupayı üst üste 2 defa kazandıklarını hatırlatan Kenan Öner, ''Geçen sene yarı finalde şanssızlık nedeniyle elenerek 3. kez alma fırsatını kaçırmıştık. Bu sene finale kalıp 3. kupayı almak istiyoruz'' dedi.

CENK KARAYEL
Beşiktaş'ın yarı finaldeki rakibi Ankaraspor'un basın sözcüsü Cenk Karayel ise iddialı konuşarak kupayı alacaklarını söyledi.

Yarı finale gelene kadar kupayı alacaklarına inandıklarını ifade eden Karayel, ''Bu kupa bizim olacak, buna inanıyorum. Bunu başaracak güce sahibiz. Güzel futbol oynamaya devam edeceğiz. Personelimizden, başkanımıza kadar hepimiz buna inanıyoruz. Kupayı, kaptanımız Hürriyet'in kaldıracağına inanıyorum. Bunun için yoğunlaştık. Kurada kimin çıkacağı önemli değildi. Önümüzde 270 dakika var, inşallah kupayız kazanırız'' şeklinde konuştu.

TAHİR PEREK
Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Tahir Perek, kupayı uzun zamandır kazanamadıklarını belirterek, ''Bizim kupa özlemimiz var. Bu sene şampiyon olup bu özlemi sonlandırmak istiyoruz'' dedi.

Sivasspor'u kardeş takım olarak gördüklerini vurgulayan Perek, ''Biz onlarla finalde karşılaşmak istiyorduk. Bizim için erken final oldu. İlk maçın kendi sahamızda olması avantaj. Çünkü Sivas soğuk bir şehir. İkinci maçta hava şartları orada daha iyi olur. Şampiyon olacaksak her takımı yenmek zorundayız. Penaltılarla bile olsa Sivasspor'u geçip finale kalmak istiyoruz'' diye konuştu.

FİKRET ÜNSAL
Sivasspor Basın Sözcüsü Fikret Ünsal, kura çekimi öncesi Fenerbahçe veya Beşiktaş ile eşleşmek istediklerini ifade ederek, ''Allah kalbimize göre verdi. Fenerbahçe'yi bir daha Sivas'a getireceğimiz için memnunum'' dedi.

Ünsal, ligde ve kupada iddialarının devam ettiğini kaydederek, ''Hedefimiz ligde ve kupada şampiyon olup tarih yazmak. Böylelikle Anadolu'nun sesini duyurup Türk futboluna büyük hizmet etmiş olacağız. Sivasspor Anadolu takımlarına örnek olacaktır'' şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...