Kuzey Kore'de coşkulu karşılama

Kuzey Kore'de 1966 yılından bu yana ilk kez Dünya Kupası'na katılacak olmanın mutluluğu yaşanıyor. Suudi Arabistan ile deplasmanda berabere kalarak 2010 Güney Afrika vizesi alan futbolcular, başkent Pyongyang'ta kahramanlar gibi karşılandı.

Ntvspor 20.06.2009 - 19:32

Kuzey Kore'de coşkulu karşılama

İSTANBUL - Son olarak 1966 yılında İngiltere'de düzenlenen Dünya Kupası'na katılan Kuzey Kore, Suudi Arabistan deplasmanında aldığı beraberlikle 44 yıl süren hasrete son verdi. Futbolcular, başkent Pyongyang'a dönüşlerinde kahramanlar gibi karşılandı.

Milli Takım'ın Dünya Kupası biletini Komünist İşçi Parti'nin ekim ayındaki kuruluş yıldönümü öncesi, halkı daha fazla çalışmaya teşvik etmek amacıyla başlattığı "150 gün" kampanyası sırasında alması, başarıyı daha da anlamlı hale getirdi.

Pyongyang Havalimanı'nda milli futbolcular ve teknik heyeti çok sayıda kişi karşıladı. Parlamento Başkan Yardımcısı ve İşçi Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri de karşılama töreninde hazır bulunanlar arasındaydı.

Hastalığının ardından yetkilerini oğluna devretmeye hazırlandığı söylenen Devlet Başkanı Kim Jong İl ise karşılama törenlerinde yer almadı...

Kuzey Kore Futbol Federasyonu Başkanı, elde ettikleri başarıyı "tarihi" olarak nitelendirdi ve Dünya Kupası'nda da ellerinden geleni yapacakları sözünü verdi. Teknik direktör Kim Jong Hun ise takımın performansını, futbolcuların zafere inanmalarına bağladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...