Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanvekili Lutfi Arıboğan ve beraberindeki heyet, İsviçre'nin Nyon kentindeki UEFA merkezinde, UEFA yetkilileriyle yaptıkları görüşmeleri tamamladılar.

TFF Hukuk Müşaviri Prof. Dr. İlhan Helvacı, İcra Kurulu Üyesi Kemal Olgaç ve Avukat Levent Polat'tan oluşan TFF heyeti, UEFA'nın turnuvalar departmanı sorumlusu Giorgi Archetli, ulusal federasyonlardan sorumlu departman yöneticisi Thierry Favre ve UEFA Avukatları Pierre Cornu ve Alasdair Bell ile biraraya geldi.

Yaklaşık 3 saat süren görüşmelerin ardından TFF Başkanvekili Lütfi Arıboğan, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, UEFA yetkililerinin bu süreçte TFF'ye duydukları güveni dile getirdiklerini belirtti.

UEFA Temsilcileri'nin şike soruşturmasını sürdüren Türk polisine ve savcılarına takdirlerini ilettiklerini vurgulayan Arıboğan, ''TFF'nin henüz net belge ve delilleri alamadığını, bu nedenle sürecin hızlanamadığını biliyorlar. Belge ve delillere ulaştıktan sonra TFF'nin gerekeni yapacağının farkındalar'' diye konuştu.

Lutfi Arıboğan, şike soruşturmasına ilişkin olarak, UEFA'nın, TFF'yi desteklediğini ve bunu dışında bir yaptırım şu an için düşünmediğini belirterek, ''Ancak UEFA yarışmalarıyla ilgili olarak sürecin hızlandırılması gerektiğini belirttiler. UEFA bizimle benzer düşünceler içerisinde. Şu anda Türkiye'deki konularla ilgili federasyonu desteklemek dışında bir şey yapmıyorlar. Bu haftadan itibaren belgelerin bize geleceğini düşünüyoruz. Özel yetkili savcı bizimle işbirliği içinde olacağını söyledi. Kararlarımızdan önce kamuoyunu beklenti içine sokmamak lazım. Ligin başlama tarihini yarın görüşeceğiz'' dedi.

Arıboğan başkanlığındaki TFF heyetinin UEFA'daki görüşmelerinin ardından, yarın İstanbul'da yapılacak yönetim kurulu toplantısında önemli kararlar alınmasi bekleniyor.

'KARARLAR DEĞİŞEBİLİR'
TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, daha önce yaptığı, ''Karar için iddianamenin mahkemece kabulü beklenecek. Lig planlandığı gibi 5 Ağustos'ta başlayacak'' açıklamasının ardından, bu hafta içinde "bu kararlarının değişebileceğini" söylemişti.

31 KİŞİ TUTUKLANMIŞTI
Şike soruşturmasında yapılan ilk operasyonlarda aralarında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Sivasspor Başkanı Mecnun Odyakmaz, Eskişehirspor Teknik Direktörü Bülent Uygun ve eski futbolcu Ümit Karan'ın da aralarında bulunduğu 25 kişi tutuklanmıştı.

Soruşturmanın ikinci dalgasında ise Beşiktaş Kulübü Asbaşkanı Serdal Adalı ve Beşiktaş Teknik Direktörü Tayfur Havutçu'nun aralarında olduğu 6 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.