Bazı futbolseveler vardır; tuttuğu takımı yalnız bırakmaz, deplasman maçlarını bile kaçırmaz. Bazı futbolseverler vardır; takımına gönülden destek verir ama TV başında kalır tribüne gitmez. Bazı futubolseveler var ki; onların futbol aşkı, renk aşkı bambaşka boyutlarda. Fanatizm düzeyinde! Ve bu fanatiklik, akla gelmeyecek şeyler yaptırıyor. Yenilgiyle sonuçlanan bir maç bazen ölümle sonuçlanabiliyor, tribünde olma sevdası tren gaspettirmeyi dahi göze aldırıyor.

İşte soyismini değiştiren, ezeli rekabeti dövme dükkanına kadar taşıyan, 2 bin 400 maçın sadece birini kaçıran, tren gaspeden ve sahaya paraşütle inen çılgın taraftarlar...

* 1998'de 25 yaşındaki Fenerbahçe taraftarı, Parma maçında yakalanan pozisyonları gole çeviremeyen Fenerbahçe'nin elenmesini içine sindiremedi. Gözünü uyku tutmayan iki çocuk babası fanatik taraftar, çamaşır suyu içerek yaşamına son verdi.

* Manchester United'ın 1999 yılında kazandığı kupalar bir ingiliz çifti çılgınca bir karar almaya yöneltti. Galli Andy ve Lorraine Pacino çifti, 2006'da doğan oğullarına 3 kupa kazanan Manchester United kadrosunun ismini verdi. Tam 22 adı bulunan çocuk, nüfusa Alex Ferguson, Eriz , Cantona, Robson, Gigs, Keane, Beacham, Sheringham, Soslkjaer, Cole, Yorke; Sholes, Neviles, Butt, STamIrwin, May ,Berg;Johnsen, Blomqvist, Schmeichel, Pacino olarak kayıtlı.

* 2007'de genç bir Boca Juniors taraftarı, sırtına kulüp logosunu yaptırmak isterken büyük bir şok yaşadı. Dövmecinin çalışmasını eve gittiğinde gören genç, sırtına kulüp logosu yerine erkek cinsel organı çizildiğini farketti. Olay mahkemeye taşınırken, dövmecinin Boca'nın ezeli rakibi River Plate taraftarı olduğu öğrenildi. Boca taraftarı, "Ayna olmadığı için sırtıma ne yaptığını görmedim. Her şeyi eve gidip aileme dövmemi gösterdiğimde anladım. Başıma gelen bu olayın ardından hala şoku atlatamadım" dedi.

* Serie A'da 2008-2009 sezonunun açılışı olaylı oldu. Deplasmanda oynanacak Roma maçına gitmek isteyen yüzlerce Napoli taraftarı, trende yer bulamayınca, biletli yolcuları indirip treni gaspederek Roma'ya gitti.

* Geçen sezon Bursaspor-Beşiktaş maçı öncesinde alınan karar gereği, güvenlik gerekçesiyle konuk takım taraftarları stada giremeyecekti. Ancak maçın başlamasına 20 dakika kala futbolcular ısınma hareketleri yaparken, Beşiktaşlı bir paraşütçü oyuncuların ve taraftarların şaşkın bakışları arasında hava yoluyla sahanın ortasına indi.

* EURO 2008'e hazırlanan İtalya Milli Takımı'nın idmanını kızlar bastı. İki bayan taraftar, üzerlerindeki elbiseleri çıkardı ve futbolcuların üzerine çullanarak öpmeyi başardı.

* 2008'de River Plate taraftarları, takımlarının maçına yetişebilmek için otobüs kaçırdı. Ancak şoförle yaşanan tartışma nedeniyle çılgın taraftarlara, maça yetişemedi.

* 2008'de İngiltere'nin alt ligi Blue Square Premier League'de mücadele eden Ebbsfleet United'ı satın almak için 27 binden fazla taraftar toplam 850 bin euro topladı. Kulübün yüzde 51 hissesinin satılması kararından sonra, taraftarlar Ebbsfleet'in yeni sahibi oldular.

* Ocak 2009'da 1953 doğumlu David Beeston, soyadını değiştirerek tuttuğu takım Burnley'e çevirdi. Fanatik taraftar, 40 yılda Burnley'in oynadığı toplam 2 bin 400 maçın sadece birini kaçırdı.

* Şubat 2009'da Kocaeli'nin Gebze ilçesinde yaşayan Trabzonspor taraftarı, takımının kötü gidişi nedeniyle bordo-mavili yöneticileri mahkemeye verdi. Çılgın taraftar, şikayet dilekçesinde takımının başarısızlığı yüzünden ruh yapısının bozulduğunu ve huzurunun kaçtığını belirtti.

* 2009'da Hannover-Osnabrück hazırlık maçında fanatik bir Hannover taraftarı, soğuk havaya rağmen tribündekilere striptiz yaptı. Çılgın tarftar, tezahüratların eşliğinde üstündeki giysileri yavaş yavaş çıkardı ve çırıpçıplak kaldı.