Fenerbahçe'nin son anda şampiyonluğu kaçırmasını "trajedi" olarak değerlendiren Uruguay Milli Takım kaptanı, ekip olarak sezonu mutlu kapatmak için 6 ay boyunca çok büyük çaba gösterdiklerini, tüm derbilerin galip tarafrı olduklarını ama son dakikada yaşanan hayal kıraklığının isminin sadece trajedi olabileceğini söyledi.

Fenerbahçe'nin 3 yılda kültürü ve futbol anlayışı tamamen farklı üç ayrı hocayla çalıştığını söyleyen Lugano, sarı lacivertli ekibin yeni teknik direktör arayışına girdiği iddia edilen bugünlerde öne çıkan adaylardan Aykut Kocaman hakkında fikrinin ne olduğu sorusuna "Bana göre, Aykut bu sene sportif direktör olarak birçok şeyin iyileştirilmesinde aktif rol oynadı. Ekip tüm sezon boyunca Aykut sayesinde daha organize ve rahat bir ortama sahip oldu. Bu bana göre önemli bir değişiklikti. Ama maalesef sezon sonuna kadar kalmadı. Aykut hem kulübün eski idollerinden hem de Türk futbolunu çok iyi tanıyor. Teknik direktör olarak ne yapar bilemem ama sportif direktör olarak çok iyiydi ve kulübe çok yararı dokundu" şeklinde yanıtladı.

Türkiye'de ve Fenerbahçe'de mutlu olduğunu vurgulayan Lugano, Güney Afrika sınavına birlikte hazırlandığı arkadaşı Diego Forlan'a Fenerbahçe'nin teklif götürdüğünü açıkladı. Diego Lugano'nun DHA muhabirinin sorularına verdiği cevaplar şöyle:

SARAÇOĞLU'NDA YAŞADIĞIMIZ BİR TRAJEDİYDİ

- İlk olarak Fenerbahçe şampiyonluğu kaçırdığını anladığın anda neler hissettiğini sormak istiyorum

"Güney Amerika'da maçlar çok zordur üç senedir ordan oraya koşarak elemeleri geçmek için uğraştık. Çok zorlu maçlarda mücaadele ettik. Uruguay için çok zorlu bir süreçti. Öyleki Costa Rica maçını kazandığımız andan itibaren dünya kupası heyacanını yaşamaya başladık çünkü bize oldukça pahalıya mal oldu. Bir şeyi kazanmak için birçok şeyi ortaya koymuşsan kutlaması da büyük olur. Fenerbahçe olarak son 6 ay rakipleri ile arayı açmak sezon sonuna mutlu bir şekilde ulaşmak için çok ciddi fiziki bir çaba gösterdik. Ligin büyük bölümünü lider tamamladı. Emeklerimizin meyvesini alamamak ben ve arkadaşlarım açısından üzücü oldu tabi."

-Geçen hafta Deivid'le yaptığım röportajta son maçta yaşadığının büyük bir hayal kırıklığı olduğunu söylemişti. Senin için de öyle mi?

"Türklerin dediği gibi tam bir trajediydi. Bence bu durum için kullandığınız kelime çok yerinde. Son 9 maçı ve tüm derbileri kazanmıştık, ligde çok iyi bir seyir izliyorduk en son evimizde son anda böyle bir durumla karşılaşmak bizim için trajediydi."

- Bu "trajediden" sonra sence Fenerbahçe teknik direktörünü değiştirmeli mi?

"Bu konu hakkında konuşmak benim pek haddime düşmez ama Fenerbahçe'yi tanıyan birisi olarak söylüyorum ne Fenerbahçe taraftarı, ne yöneticileri iki sene üst üste şampiyon olamamayı kaldıramaz. Çünkü futbol bir tutkudur ve herkes bu tutkuyu yaşamak ister. İnanılmaz bir şekilde şampiyonluğu kaybettik. Bu yüzden mutlaka bir değişikliğe gidilecektir. Bu yeni oyuncu transferi ya da teknik ekipte değişiklik olabilir. Tahmin ediyorum ki Fenarbahçe seyircisi değişiklik istiyordur."

-Fenerbahçe seyircisi Daum'un gitmesini istiyor. Daum sana göre nasıl bir hoca?

"Teknik direktör hakkında çok konuşmayacağım. Fenerbahçe'de Zico vardı, Aragones vardı. Şimde de Daum. 3 ayrı ülkeden futbol kültürleri, kişilikleri, yaşları ve tarzları tamamemen farklı 3 ayrı teknik direktör. Bu yüzden hangisi en iyisi ya da en kötüsü olduğunu söyleyecek insan ben değilim. Ben sadece ekibim için yapabileceğimin en iyisini yapmaya çalışıyorum."

KOCAMAN SAYESİNDE DAHA ORGANİZE VE RAHAT BİR ORTAMA SAHİP OLDUK

-Aykut Kocaman'ın ismi Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü olarak telaffuz ediliyor. Sen Kocaman'ı nasıl görüyorsun. O gelirse Fenerbahçe'de bir şeyler değişebilir mi?

"Bana göre, Aykut bu sene sportif direktör olarak birçok şeyin iyileştirilmesinde aktif rol oynadı. Ekip tüm sezon boyunca Aykut sayesinde daha organize ve rahat bir ortama sahip oldu. Bu bana göre önemli bir değişiklikti. Ama maalesef sezon sonuna kadar kalmadı. Aykut hem kulübün eski idollerinden hem de Türk futbolunu çok iyi tanıyor. Teknik direktör olarak ne yapar bilemem ama sportif direktör olarak çok iyiydi ve kulübe çok yararı dokundu."

BAZI HATALARIM OLDU AMA ONLARI AŞTIM

-Senin çok hırçın oynadığın söyleniyor.

"Yalan"

-Fenerbahçe seyircisi senin bu tarzını beğenirken rakip taraftarların pek beğendiği söylenemez. Sen karekteristik olarak agresif bir insan mısın yoksa sadece sahada mı agresifleşiyorsun?

"Buna beni tanıyanlar daha iyi cevap verir sanırım."

-Ya da oynadığın mevki agresif bir oyun sergilemeni mi gerektiriyor?

"Bu üzücü eleştiriyle Türkiye'de çok karşılaştım. Özellikle bazı önemli maçlarda çıkan anlaşmazlıklarda rakip taraftarların karşı tezarrahutlarına maruz kaldım. Ama Fenerbahçe seyircisi her zaman benim yanımda oldu. Bu yüzden tezahüratlardan çok etkilenmedim. Üstelik sokakta karşılaştığım Beşiktaş ya da Galatasaray taraftarlarından böyle bir eleştiri hiçbir zaman almadım. Her zaman beni tebrik ediyorlardı. Keşke senin gibi bir oyuncu biz de olsa diyorlardı."

-Ya futbol yorumcuları?

"Türkçe bilmediğim için pek anlamıyorum"

-Ama çeviriyorlardır sana..

"Evet her zaman bana anlatıyorlardı ne yazıldığını. Ama bunlar normal şeyler. Sanırım bazı hatalarım oldu. Onları kabul ediyorum. Bazı derbilerde topluma bir profesyonele yakışmayacak özellikle çocuklara kötü örnek olabilecek davranışlar sergilemiş olabilirim. Bunlar biraz da sahadaki yüksek tansiyonun ürettiği sonuçlar. Türk futbolu çok özel, çok zor. Özellikle derbi maçlarında tansiyon çok yükseliyor. Bu yüzden bazen ben de ortamdan etkilenip bazı hatalar yapmış olabilirim. Ama her zaman hatamı fark edip anında özür dilemişimdir. Bu sene daha önceki yaptığım hataları tekrar ettiğimi sanmıyorum. Yani o aşamayı geçtim."

EŞİM VE ÇOCUKLARIM İSTANBUL HAYRANI

-Fenerbahçe'yle geçen yıl kontratın bittiğinde yeniden anlaşmaya varman neden biraz zaman almıştı?

"Profesyonel hayatta ekonomik, sportif ve ailesel birçok faktörü göz önüne almak gerekir."

-Başka bir takımda mı oynamak istiyordun?

"Hayır hayır. Fenerbahçe'de o dönem kontratı yenilemekte biraz gecikince kontrat sürem de dolduğu için geleceğimi belirlemek için bir profesyonel olarak tekliflere açık hale geldim. Birçok teklifi değerlendirdim ama Fenerbahçe, ekonomik, sportif ve aile hayatı için en iyi ortamı sunan ekipti. Eşim özellikle çocuklarım İstanbul'a hayranlar. Tabi onların bu İstanbul sevgisi kalma kararı almamda etkili oldu. Ayrıca Fenerbahçe taraftarının bana olan ilgisi ve sevgisi de kararımda etkili olan unsurlardan biriydi."

MESSİ'Yİ SADECE BEN DURDURUM DEMEDİM

-Barcelona'nın Arjantinli yıldızı Messi hakkında 'Onu sadece ben durdurabilirim' dedin mi?

"Hayır hayır, asla! Nasıl öyle bir şey söylebilirim. Sadece dünya kupasında oynamanın Barcelona'da oynamaktan daha zor olduğunu söyledim. Böyle bir lafı edecek kadar egosantrik ve kibirli biri değilim."

-Arjantin'de Messi Arjantin ruhu taşımamakla, milli takımda Barcelona'da oynadığı gibi oynamamakla eleştiriliyor. Sen neler düşünüyorsun?

"Evet tüm dünyada bu tartışılıyor. Eğer dünya kupasında da her zamanki oyununu oynarsa fark yaratır ve kupanın en iyi oyuncularından biri olur. Biz diğer rakip ülkeler olarak Barcelona'daki düzeyini tutturamamasını umuyoruz. Ama önce de dediğim dediğim milli takımda oynamak her zaman daha zordur."

FENERBAHÇE İLE AVRUPA'DA KARİYER YAPMAK İSTERİM

-Futbol hayatını Fenerbahçe'de sonlandırmak istiyor musun?

"Sonlandırmak değil de.. Fenerbahçe ile birlikte Avrupa'da kariyer yapmak isterdim. Ama futbol hayatımda önemli bir yer tutan Sao Paolo'da emekli olmak gibi bir fikrim var çünkü beni futbolcu yapan ekiptir. Fenerbahçe ile Sao Paolo'daki durumum hemen hemen aynı. Burada da kendimi çok rahat hissediyorum, taraftar beni seviyor, bunlar benim için çok önemli şeyler."

-Dünyadaki favori takımın hangisi?

"Bugün Fenerbahçe, önceki ekibim Sao Paolo, futbol hayatına başladığım Uruguaylı Plaza de Colonia. Bu üç ekip bana profesyonel olma şansıyla birlikte sıcak bir aile ortamı sundu."

FORLAN BANA FENERBAHÇE'NİN KENDİSİYLE İLGİLENDİĞİNİ SÖYLEDİ

- Fenerbahçe'nin milli takım arkadaşın Forlan'la ilgilendiği iddiaları var. Sen Forlan'a Türkiye'de oynamasını tavsiye ettin mi?

"Evet bir şeyler konuştuk. Bana Fenerbahçe'nin kendisiyle ilgilendiğini söyledi ama şu anda dünya kupasına yoğunlaşmış durumdayız, sonrasına bakacağız."

-Forlan'ın menajerinin pazarlık için İstanbul'da olduğu söyleniyor.

"Bana bir şeyler söyledi ama bilmiyorum."

-Fenerbahçe'nin Forlan'ı transfer etme şansı nedir sana göre?

"Bilmiyorum, fikrim yok. Sanırım bir sürü şeyin bir araya gelmesi gerekir."

- Forlan'la aynı takımda oynamak ister misin?

"Çok büyük oyuncu. Çok farklı.. golcü.. dünya çapında tartışılmaz bir oyuncu. Fenerbahçe'ye ve Türk futboluna farklılık katar. İnşallah Fenerbahçe'de birlikte oynarız."