Mahmuti adını Eurocup tarihine yazdırdı

Mahmuti ülkemizde genelde baskı altında çalışan antrenörlerin rahat ortamda neler yapabileceğini de bir kez daha ispatlamış da oldu.

03.04.2009 - 23:07

Efes Pilsen bu ülkeye yalnızca Avrupa Kupası getirdiği yada sayısız Türkiye Ligi-Kupası şampiyonlukları kazandığı için "lokomotif" ünvanını almadı. Lacivert beyazlılar Türk basketbolunu sayısız antrenör kazandırdı ve bunların son örneği de Oktay Mahmuti.

Geçtiğimiz sezon Efes Pilsen'den ayrıldıktan sonra kariyerine Avrupa'da devam etme kararı alan Mahmuti, çok önemli bir başarıya da imza attı. İtalyan ekibi Benetton Treviso'yu 2,5 milyon dolarlık bütçesine rağmen FIBA Eurocup'ta 8'li Final'e taşıyan Mahmuti, ülkemizde genelde baskı altında çalışan antrenörlerin rahat ortamda neler yapabileceğini de bir kez daha ispatlamış da oldu.

Eurocup ilk iki turunda Benetton’ın başında çıktığı 12 maçın 9’unu kazanmayı başaran Mahmuti aynı zamanda ilk tur göz önüne alındığında en iyi 3. dereceyi de elde etti. İlk turda henüz 4 maçında Son 16 Turu’nu garantileyen Benetton, Mahmuti yönetiminde bu turda da yine 4 maç sonunda 8’li Final biletini cebine koydu.

Efes Pilsen’in o katı ve agresif savunma sistemini benimsemesiyle nam salan Mahmuti, İtalyan ekibinin hücum anlayışında da önemli adımlar atmasını sağladı. Benetton, FIBA Eurocup’ta normal sezon sona erdiğinde kupanın en skorer 3. takımı oldu.

Antrenörlük kariyerine Eczacıbaşı altyapısında başlayan Oktay Mahmuti’nin hayatı Efes Pilsen’e, Türk basketbolunun efsane ismi Aydın Örs’ün yanına geçmesiyle değişti. 1992’den itibaren Örs’ün yanında yardımcı antrenör olarak çalışan Mahmuti, Efes Pilsen çatısı altında, ilerleyen yıllarda önemli temsilcilerinden biri olacağı ünlü “Efes Pilsen savunma sistemi”nin ilk verilerini toplamaya başladı. A takımda yardımcı antrenör olarak görevde olduğu dönemde çok önemli iki başarıda pay sahiplerinden biri oldu. 1993 Saporta Kupası’nda final oynayan Efes Pilsen, 1996 yılında da Koraç Kupası finalinde Stefanel Milano’yu iki maç sonunda eleyerek Türk spor tarihinde takım sporunda Avrupa kupası kazanan ilk takım olarak tarihe geçti.

Genç çalıştırıcı, elde edilen başarılar ve o dönemde oturtulan basketbol anlayışıyla Efes Pilsen’in Avrupa basketbolunda söz sahibi organizasyonlardan biri olmasında önemli rol oynadı.

Aydın Örsüun görevden ayrılmasıyla Mahmuti bu defa Ergin Ataman ile çalıştı. Bu defa Ataman’ın yanında 2000 Euroleague Final Four’u gören Oktay Mahmuti, sezon sonunda ise uzun süredir beklediği koltuğa oturdu. Ataman’ın Avrupa yolunu tutmasıyla A Takım baş antrenörü olan Mahmuti, lacivert beyazlı kulübü Türkiye Basketbol Ligi’nde üstüste 4 yıl şampiyonluğa ve 2001 FIBA Suproleague’de de Final Four’a taşıdı.

2007’de kimliğini kazandığı Efes Pilsen’den ayrılıp İtalya yolunu tutan Mahmuti, Benetton başındaki ilk sezonunda ULEB Kupası’nda ilk turu geçmesine rağmen Torino’da düzenlenen 8’li Final’e kalamadı ancak Benetton Treviso’yu İtalya Kupası’nda yarı finale taşıdı ve adından Çizme’de de söz ettirmeye başladı.

Yalnızca İtalya’nın değil aynı zamanda Avrupa basketbolunda da geleneği olan ancak bir süredir uyuyan Benetton Treviso’yu canlandıran Oktay Mahmuti, aldığı bu ödülle de bu kıtanın önde gelen koçlarından biri olduğunu da kanıtlamış oldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...