Nadal’dan sert tepki

İspanyol tenisçi Rafael Nadal, Xavıer Malısse ve Yanına Wıckmayer’e yeni doping kurallarına uymadıkları gerekçesiyle verilen 1 yıllık men cezasına tepki gösterdi.

Ntvspor 11.11.2009 - 12:31

Nadal’dan sert tepki

Nadal, uluslararası anti-doping ajansı Wada'nın kurallarının aşırı katı olduğunu savundu.

Uluslararası Anti - Doping Ajansı Wada'nın, 1 Ocak 2009'da yürürlüğe koyduğu yeni kurallara göre, sporcular hergün 1 saat boyunca nerede bulunacaklarını yetkililere bildirmek zorunda. Habersiz doping testi için bildirdikleri yerde bulunmayan sporcuları ise ağır cezalar bekliyor. Bunun son örneği, Belçikalı tenisçiler Xavıer Malısse ve Yanına Wıckmayer oldu. Wada yetkilileri, doping testi için aradıkları iki tenisçiyi bulamayınca, hem Malısse hem de Wıckmayer 1'er yıl men cezasına çarptırıldı.

Wada'nın doping kurallarına başından beri karşı çıkan İspanyol tenisçi Rafael Nadal, iki meslektaşının ceza almasına sert tepki gösterdi. Malısse ve Wıckmayer'in temiz oldukları konusunda en ufak şüphesi bulunmadığını söyleyen Nadal, kuralların çok katı olduğunu savundu. Nadal daha önce de ‘Anneme bile hergün nerede bulunacağımı söylemiyorum. Hepimiz kendimizi adi birer suçlu gibi hissediyoruz’ ifadelerini kullanmıştı. Andy Murray ve Kım Clijsters gibi tenisçiler de, Wada'nın özel yaşamlarını kısıtladığı eleştirisini getirmişti.

Wada yetkilileri ise temiz spor için, söz konusu uygulamadan başka çareleri olmadığını savunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...