New York Times'tan Çağla ve İpek analizi

ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times, Fransa Açık'ta mücadele eden Çağla Büyükakçay ve İpek Soylu'yu sayfalarına taşıdı.

Haberler - Ntvspor 26.05.2016 - 14:45 | Son Güncelleme : 26.05.2016 - 14:48

New York Times'tan Çağla ve İpek analizi

New York Times, Çağla Büyükakçay ve İpek Soylu'nun Türk tenis tarihine geçtiğini yazdı. İki oyuncunun tarihte ilk kez bir Grand Slam'de ana tabloda mücadele ettiklerine vurgu yapılırken, "Büyükakçay, bir adım daha ileri giderek Aliaksandra Sasnovich'i 5-7, 7-6 (2) ve 6-2'lik setlerle geçti. Ancak 2. turda Anastasia Pavlyuchenkova'ya elendi." denildi.

Dünya sıralamasında 83. sırada bulunan Çağla Büyükakçay'ın, Fransa Açık'taki üç eleme ve bir ana tablo maçında aldığı galibiyetlerin ardından yaklaşık 10 sıra daha yükseleceği kaydedilen yazıda, "Fransa Açık sonrası açıklanacak sıralamanın ardından olimpiyat vizesi alıp, bu arenada mücadele edecek ilk Türk tenisçi olabilir." ifadeleri kullanıldı.

İpek Soylu'nun 171. sırada olduğu ve Fransa Açık'ta 3 eleme maçını geçtiği kaydedilirken, "Salı günü deneyimli Fransız oyuncu Virginie Razzano karşısında iyi başladı; ancak karşılaşmadan 4-6,6-1 ve 6-0 yenik ayrıldı." denildi.

Çağla Büyükakçay'ın Fransa Açık'ta ana tabloya kalmadan önce Grand Slam'lerde 17 eleme maçı oynadığı kaydedilirken, "Son olarak İstanbul'daki WTA Turnuvası'nı şampiyon tamamladı ve bu çarpıcı sonuç onu genel sıralamada ilk 100'e taşıdı" ifadeleri kullanıldı.

İstanbul'daki zaferi hakkında konuşan Çağla "Türkiye'de herkes bu sonuçtan dolayı büyük heyecan duydu. Bunu başardığım için çok mutluyum. O turnuvada beni yürekten desteklediklerini ve tenisi sevdiklerini gördüm. Bunun bir parçası olduğum için mutluyum ve şimdi daha iyisini yapmak için çok motiveyim." sözleriyle anlattı.

Çağla'ya göre ilham verdiği tenisçiler şampiyonluğundan daha anlamlı...
Çağla'ya göre ilham verdiği tenisçiler şampiyonluğundan daha anlamlı...

Çağla Büyükakçay, Türkiye'de bu sporla ilgilenen gençlere ilham kaynağı olmasının şampiyonluktan daha anlamlı olduğunu dile getirdi ve "İstanbul Cup'u kazandığım zaman, tenis oynamaya başladıklarını söyleyen gençlerden çok sayıda mesaj aldım. Şimdi birçok çocuk ve kadın tenis oynuyor. Dünyanın en iyi tenisçilerini görmek kesinlikle Türkiye için büyük bir olay. Ancak diğer yandan, sanırım önlerinde kendi ülkelerinden çıkan idolleri daha önemli. Ülkenin ilham kaynağı olmak çok daha güzel." dedi.

Tenis sayesinde dünyayı gezerek Türkiye’yi temsil etmek istediğini söyleyen Çağla Büyükakçay, “Tabii ki olumlu bir görüntü sergilemek isterim. Bu çok önemli, zira Türkiye’nin ziyaret için harika bir yer olduğunu göstermek istiyorum” diye konuştu.

New York Times’taki makalede, Çağla Büyükakçay ve İpek Soylu'nun Türkiye-Suriye sınırına 100 mil uzaktaki güney şehri Adana'da yetiştikleri ancak küçük yaşlarda İstanbul'a göç ettikleri vurgulanırken, "İpek Soylu 6 yaşında tenise başladığında spor kariyeri düşünmüyordu; ancak sonuçların iyi olmasının ardından çıtayı yükseltti." denildi.

"Ailem beni ilk başta bu yola yönlendirmedi." diyen İpek Soylu, "Zamanla Türkiye'de elde ettiğim sonuçların ardından dünyayı gezmeye başladım. Bu sporda iyi olabileceğimi düşündüm. Sonra işler benim için iyi gitti. Büyük hayallerim ve hedeflerim var. Şimdi onlara ulaşmak için gerçekten çok çalışıyorum." açıklamalarını yaptı.

İpek Soylu'nun 2014 Amerika Açık genç kızlarda çiftler şampiyonluğu kazandığı hatırlatılırken, geçen ay İstanbul'da Çağla’nın tekler, İpek Soylu’nun ise çiftler şampiyonluğuna ulaştığı vurgulandı.

İpek Soylu, önünde uzun bir yol olduğunun farkında ancak büyük hayalleri ve hedefleri olduğunu da söylemekten geri kalıyor.
İpek Soylu, önünde uzun bir yol olduğunun farkında ancak büyük hayalleri ve hedefleri olduğunu da söylemekten geri kalıyor.

"HER ŞEYE RAĞMEN ÇAĞLA VE İPEK HAK ETTİKLERİ İLGİYİ GÖRÜYOR"
2009 yılında WTA çiftler klasmanının 60. sırasına kadar yükselen emekli oyuncu İpek Şenoğlu da iki tenisçinin başarısıyla ilgili açıklamada bulundu. 2011-2013 yılları arasında WTA Sezon Sonu Şampiyonası’na İstanbul’un ev sahipliği yapmasının önemine değinen Şenoğlu bu girişimle birlikte ülkedeki genç jenerasyonunun tenis hayallerinin çok daha elle tutulur hale geldiğini dile getirdi.

WTA Sezon Sonu Şampiyonası kapsamında Türk tenisçilerin dünya yıldızlarını canlı izleme fırsatı bulduğunu söyleyen Şenoğlu, “Böylelikle sıkı çalışarak, izledikleri oyuncuların seviyesine ulaşmanın mümkün olduğunu anladılar” değerlendirmesinde bulundu.

Çağla ile İpek’in aynı anda parlamasının önemine vurgu yapan Şenoğlu, iki raket arasındaki rekabetin ülke tenisine katkı sağlayacağını ifade etti. Türkiye’deki Galatasaray-Fenerbahçe rekabetine atıfta bulunan Şenoğlu, “Bu rekabet nasıl iki takımı yukarı çekiyorsa, aynı şey teniste de mümkün. Aynı zamanda iki tenisçinin varlığı, ülke beklentilerinden doğan baskıyı da birlikte göğüslemelerini sağlayacak.” diye konuştu.

Çağla Büyükakçay’ın İstanbul’da ulaştığı şampiyonluk sonrası bir günde ünlü olduğunu dile getiren Şenoğlu, ertesi gün tüm gazetelerin ilk sayfalarında Çağla’ya yer verdiğini, bunun da ülkede tenise artan ilginin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Şenoğlu, Türkiye’nin uzun yıllardır siyasi ve kültürel bunalımlar yaşadığını, bu sebeple ihtiyaç duyduğu sportif başarılara normalden daha duygusal tepkiler verdiğini ifade etti. Bunun hem iyi hem kötü yanları olduğunu belirten Şenoğlu, “Başarılıysanız her şey harika, ancak işler yolunda gitmediğinde eleştiriler çok ağır olabiliyor. Her şeye rağmen Çağla ve İpek şu an hak ettikleri ilgiyi görüyor” dedi.

Sayfa Yükleniyor...