Okur Milli Takım'a dönüyor

NBA'de Utah Jazz takımının formasını giyen milli basketbolcu Mehmet Okur, bu yıl Türkiye'nin ev sahipliğini yapacağı Dünya Basketbol Şampiyonası için Milli Takıma davet edildiğini belirterek, ''Bu sene inşallah ben de orada olacağım'' dedi.

28.03.2010 - 10:05

Okur Milli Takım'a dönüyor

Washington Wizards'ı deplasmanda 103-87 mağlup ettikleri maçın ardından, Türk gazetecilerin sorularını yanıtlayan Okur, 28 Ağustos-12 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası hedeflerine dair soru üzerine, geçenlerde konuyla ilgili olarak, (A) Milli Takım Menajeri Harun Erdenay ve idari menajer Barbaros Akkaş ile Toronto Raptors'ın formasını giyen milli basketbolcu Hidayet Türkoğlu ile biraraya geldiklerini söyledi.

Toplantının çok olumlu geçtiğini, gelecek yazın programını, kimlerin katılıp kimlerin katılmayacağını konuştuklarını anlatan Okur, "Bu yıl kendimi yüzde yüz hissediyorum. Geçen yıllarda çok sakatlıklarım vardı, Milli Takımda çok oynayacak durumda değildim. Bu yıl inşallah ben de orada olacağım. Beni de davet ettiler. Benim ve Türk basketbolu için çok önemli bir turnuva. O yüzden de orada olup 2001'de yaşadığımız Avrupa ikinciliğini, neden olmasın dünya ikinciliği yapalım, çünkü kendi seyircimiz önünde oynayacağız. Bütün Türkiye bizim arkamızda olacak. Güzel bir hazırlık döneminden sonra inşallah finalde hep beraber görüşürüz" dedi.

''YÜZDE YÜZÜME ULAŞTIM''
Okur, Utah Jazz'daki performansına ilişkin olarak, hem sakatlığı hem de bir kaç kez hastalanması nedeniyle sezona biraz yavaş başladığını, zorlu bir ilk yarı geçirdiğini, ancak ikinci yarıda ''yüzde yüzüne'' ulaştığını söyledi.

Hem bireysel hem takım olarak iyi basketbol oynadıklarını ifade eden Okur, ''Hatalarımızdan ders çıkardık. Sezonu da iyi götürüyoruz. Play-off'a 8 maç kaldı. Bu son 8 maçı da kazanarak play-off'ta üst sıralarda yer alıp ve iç saha avantajını elde edip Play-off'a öyle başlamak istiyoruz'' diye konuştu.

Okur, ligdeki son maçlarının çok kritik maçlar olduğuna işaret ederek, ''Biz iki maç kazanıp, onların iki maç kaybetmesi bizi ikinci sıraya alır. Tam tersi olduğu zaman da bizi 4'üncü, 5'inci sıraya atar. O yüzden her maç çok önemli. Her maçı farklı değerlendirip, en iyi şekilde sahaya çıkıp son 8 maçı da kazanmak istiyoruz'' dedi.

Washington Wizards'la oynadıkları maçı da değerlendiren Okur, önceki gün Indiana Pacers'a karşı talihsiz bir yenilgi aldıklarına, o yüzden Wizards'la maçlarının önemli olduğuna dikkati çekti.

Okur, ''Güzel bir maç oldu. Ben de kendimi iyi hissettim. Takım arkadaşlarım bana hücumda çok yardımcı oldular. Oyunumu hem içeride hem dışarda iyi pozisyon alarak, iyi değerlendirerek, güzel bir galibiyet oldu bizim için'' ifadesini kullandı.

''NBA'DEKİ TÜRK OYUNCULARLA SÜREKLİ İRTİBAT HALİNDEYİZ''
NBA'deki Türk oyunculardan Hidayet Türkoğlu ile görüştüğünü, ancak Ersan İlyasova ile pek fazla görüşemediğini anlatan Okur, ''Şimdi Ersanlar daha iyi gidiyor. Hidayetler 8'inci, ama onların biraz daha kritik gözüküyor fikstürleri, geçende son saniyede Denver Nuggets'a yenildiler. Sürekli irtibat halindeyiz. İnşallah her ikisi de Play-off'a kalır, iyi başarılara imza atarlar'' diye konuştu.

Okur, Utah'taki geleceğiyle ilgili bir soru üzerine, iki yıllık daha sözleşmesi olduğunu, dolayısıyla 2012'ye kadar Utah Jazz'da oynayacağını hatırlattı.

Utah Jazz'den sonraki planlarına dair de Okur, ''Bakalım. Yaş olacak 33-34. Ondan sonra hedef tabii ki 35-36'lara kadar oynamak, ama sonuçta spor bu, sakatlığı var, sağlığı var. Vücut nereye kadar götürürse ben de oraya kadar Türkiye'yi burada en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğim'' dedi.

Okur, ''Türkiye'de jübilenizi hangi takımda yapmayı düşünüyorsunuz?'' sorusu üzerine, hedefinin basketbol kariyerini ABD'de sonuçlandırmak olduğunu belirterek, ''Dönersem de ilk seçeceğim yer, koyu bir Fenerbahçeli olarak, Fenerbahçe'de bitirmek isterim'' ifadesini kullandı.

MEHMET OKUR'DAN GENÇ TÜRK BASKETBOLCULARA TAVSİYE
ABD Kolej Liginde oynayan Türk basketbolculara tavsiyelerine ilişkin bir soruyu da Okur, ''Çok çalışmak çok önemli ama ben gençken doğrusunu söylemek gerekirse en önce salona giderdim. Kaç kere gece yarısından sonra eve döndüğümü hatırlıyorum, biraz da basketbola geç başlamamın hırsıyla, çünkü o arayı kapatmam gerekiyordu. Gençlere önerebileceğim şey; kendilerine hedef koymaları ve o hedef doğrultusunda çok çalışmaları'' şeklinde yanıtladı.

Aile hayatıyla ilgili sorular üzerine de Okur, Utah'ta 6'ncı yılını geçirdiğini, hayata alıştığını söyledi.

Okur, geçen ay ikinci çocukları Yiğit Mehmet'in dünyaya geldiğini hatırlatarak, oğullarının kızları Melisa gibi zorlu bir bebeklik dönemi geçirmediğini, düzenli yiyip içtiğini ve geceleri uyuduğunu, bu yüzden kendilerini şanslı hissettiklerini söyledi. Okur, adının gelecekte temsil edilmesi ve nesilden nesile geçmesi için oğullarına Mehmet ismini koyduklarını söyledi.

''DERBİ MAÇI İNANIYORUM Kİ FENERBAHÇE KAZANACAK''
Çocuklarının basketbolcu olmasını isteyip istemediği sorusunu da Okur şöyle yanıtladı:
''Tabii ki isterim. Sonuçta ben de basketboldan önce futbolla başladım. İki yıl profesyonel futbol oynadım. Şans eseri basketbola başladım, iyi ki de başlamışım. Ama illaki basketbol ya da futbol oynasın değil, onları bir şekilde yönlendirmeye çalışacağım. Kendileri hangi yeteneklere sahipse, hangi spora daha yatkınsa, o sporda her zaman onları desteklemeye çalışacağım''

Okur, Turkcell Süper Lig'de bugün Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanacak maça dair tahmininin sorulması üzerine de, ''Onlar da son viraja girdiler. Kimlerin oynayıp oynamayacağını şu anda bilmiyorum, ama son virajda önemli bir derbi. Ben inanıyorum ki Fenerbahçe kazanacak'' dedi.

ABD'deki Ermeni tasarısına dair gelişmeleri takip edip etmediği sorusunu da, esprili olarak, ''2010'da inşallah başarılı oluruz'' diye yanıtlayan Okur, siyaseti takip edemediğini sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...