Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, CNBC-e’de yayınlanan Finans Cafe programına konuk oldu.

Fikret Orman, şunları söyledi:

“Bizim dönemimizle öze dönüş, yeniden yapılanma devri başlayacak. Her yerde yavaş yavaş revizyona başladık. Ben sihirbaz değilim. Bazı masraflarımızı kısacağız, gelir kaynakları yaratacağız. 10 Haziran’da Olağanüstü Genel Kurulumuz olacak. İpotek satışıyla ilgili bir durum yok, hisse satışını da düşünmüyoruz. Daha çok bütçesel şeyler yapacağız.

Beşiktaş’ın gideri gelirinden fazla, son 8 yıldır zarar ediyoruz. Artık fahiş fiyatlar ödenmeyecek. Bizim seviyemize uyan ücretler ödeyeceğiz. Futbolcular ya bizim seviyemize gelecek, ya da yollarımızı ayıracağız. Bütçemize uymalarını sağlamaya çalışıyoruz.

Manuel Fernandes çok önemli bir futbolcu. Kendisiyle görüşme yapmadık, iyi bir teklif gelmezse göndermeyi düşünmüyorum. Bazı önemli kulüplerden oyuncularımıza talep oluyor, ama benim konuşacağım ciddiyette görmüyorum. Benim kapımı kimse daha çalmadı. Ancak yurtdışından teklifler var.

Beşiktaş’ı yeniden yapılandırıyoruz. 5 sene beraber çalışacağımız bir hocayla çalışacağız. Tayfur Havutçu çok iyi bir insan, her şeyiyle dört dörtlük. Tayfur Hoca’yla ilgili daha net bir kararımız yok. Tayfur, Beşiktaş’ın evladıdır. Beşiktaş’ın menfaati neyse o da, biz de onu gerçekleştiririz. Ama profesyonel bakıyorum. Arkadaşlarımız çalışıyor. Alman da olabilir, başka alternatifler üzerine de çalışılıyor.

'KİMSE ARKAMDAN 30 YIL BEDDUA ETMESİN'
Kimsenin arkamdan 30 yıl beddua etmesini istemiyorum. İnönü Stadı’nı 40 sene kullanma hakkımız var. Stadın sıkıntısı var. Stadı çevreyi bozmayacak şekilde yeniden yapacağız. Herkesin onay vereceği bir stat yapacağız. İnönü Stadı yıkılınca başka bir statta oynayacağız, alternatiflerden biri de Türk Telekom Arena Stadı. Beşiktaş takımı her yerde oynar. Yetiştiremezsek İnönü Stadı’nda da oynayabiliriz. Aslantepe ve diğer statlar için başvuru yapmadık. Beşiktaş taraftarı, Beşiktaş’ı her yerde destekler.

En kısa sürede yeni bir stat yapmak istiyoruz. Stat geliri konusunda rakiplerimizin gerisinde kaldık, aramızda uçurum oluştu. Bizim stat gelirimiz 15 milyon dolar rakiplerimizin ise 55 milyon dolara ulaştı. Beşiktaş taraftarları en önemli gelir kaynağımız olacak.

UEFA kriterlerine uygun bir stat yapacağız. UEFA finalinin de oynanabileceği bir stat olacak. Stadın ismine daha sonra karar vereceğiz.

'AVRUPA KUPALARI İÇİN SORUN OLMAZ'
Beşiktaş’ın çok ağır problemleri var ama altından kalkacağız. Her şeyden önce paraya, bütçeye ihtiyacımız var. Geçmişten gelen borçlarımız var.

Beşiktaş vergi barışı anlaşmaları yaptı, taksitlerini ödüyor. Yargıya intikal etmiş bir konu, dava devam ediyor.

Avrupa Kupaları için bir sorun çıkmayacağını sanıyorum. Beşiktaş’ın her taraftan temiz kağıdı alması lazım ama zorlanıyoruz. B senaryomuz yok, bir tek A senaryosu yapıyoruz.

'TUNCAY ÖZİLHAN'DAN DESTEK İSTEDİM'
Tuncay Özilhan şahsi dostum. Beşiktaş'ta böyle işadamlarının bir arada olması lazım. Ben kendilerini davet ediyorum. Onlar da beni kırmıyorlar ve geliyorlar. Tuncay Özilhan kulübe ilk defa gelmiş. Hasan Arat da 12 yıl sonra ilk defa geldi. Serdar Bilgili başkanlıktan sonra ilk defa geldi. Kulüp benim babamın malı değil. Hepimizin malı. Tuncay Bey'den Beşiktaş'a destek olmasını istedim. Beşiktaş birçok branşta faaliyet gösteriyor. Basketbolda alkollü içeceklerle reklam ve sponsor yasağı var. Hep beraber bir şeyler yapabilir miyiz ve 'kazan kazan' formülü üzerine konuştuk. Üst düzeyde yapılan bir konuşmadır. Sonra alt düzeyde görüşmelere devam edeceğiz. Onları konuştuk ve detaylandırdık. Önümüzdeki hafta Rahmi Koç ile de görüşeceğim. Hepsi bizim taraftarımız."