Özak: Tanıtıma büyük katkı sağlayacak

Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak, İstanbul'un ev sahipliği yaptığı Dünya Ralli Şampiyonası'nın, Türkiye'nin tanıtımına büyük katkı sağlayacağını söyledi.

15.04.2010 - 19:33

Devlet Bakanı ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Koordinasyon Kurulu Başkanı Hayati Yazıcı ile birlikte Sultanahmet Meydanı'nda, Dünya Ralli Şampiyonası'nın startı öncesi açıklamada bulunan Özak, dünyanın en önemli organizasyonlarından birinin Formula 1 olduğunu belirterek, ''Diğeri de Dünya Ralli Şampiyonası'dır'' dedi.

Özak, Türkiye'nin, organizasyonlar merkezi olduğunu ifade ederek, ''Bilhassa İstanbul, sanırım 50'den fazla uluslararası organizasyon yapıyor. Dünya Ralli Şampiyonası'nın Türkiye ayağına inanılmaz ilgi var. Yabancı ülkelerden çok sayıda insan geliyor, sporcu geliyor. Çok sayıda insan bunu televizyondan izliyor. İnanılmaz tanıtım oluyor'' diye konuştu.

Dünya Ralli Şampiyonası'nın daha önce Antalya'da yapıldığını hatırlatan Bakan Özak, ''Sağ olsun, Hayati Yazıcı çok destek verdi. Gelişmişlik sadece bilim ve teknolojiyle olmuyor. Sanata, kültüre ve spora çok katkı sağlamanız lazım. Bunlar inanılmaz tanıtım aracı. Dünya buna çok önem veriyor. Biz de çok önem veriyoruz. İnşallah bu işleri daha iyi performansla, daha iyi durumlara getireceğiz. 63 federasyonumuz var. Onlarla ilgili daha iyi performans göstermeliyiz. Daha fazla destek olmalıyız. 40 milyon genç insana sahibiz. Bu organizasyonları ise 72 milyon izliyor. Türkiye, Avrupa'nın 6. ve dünyanın 17. büyük ekonomisi. Spora yapılan destekler son derece önemli'' dedi.

Bakan Özak, İstanbul'un, sanat, turizm ve ekonominin başkenti olduğunu vurgulayarak, ''Bugün burada Ayasofya ve Sultanahmet Camisi'nin tam ortasında, çok büyük bir organizasyona ev sahipliği yapıyoruz'' ifadesini kullandı.

Dünya Ralli Şampiyonası nedeniyle katkısı olanlara teşekkür eden Faruk Özak, ''Ama en büyük teşekkürü Devlet Bakanımız Hayati Yazıcı'ya etmek istiyorum. Ne zaman bir organizasyon olsa, tabiri caizse kesenin ağzını açıyor. Sayın Başbakanımız, spordan gelen bir başbakan. Sayın Cumhurbaşkanımız, hükümetimiz spora destek veriyor. 5 ay sonra dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olan Dünya Basketbol Şampiyonası'nı düzenleyeceğiz. İstanbul'un yanı sıra İzmir, Ankara ve Kayseri'de bunu yapacağız. 2012'de Dünya Golf Şampiyonası'nı, ayrıca Dünya Tenis Şampiyonası'nı gerçekleştireceğiz'' dedi.

Özak, Dünya Ralli Şampiyonası için İstanbul'a gelenlere medeniyetin ve hoşgörünün başkentinde güzel günler geçirmelerini, sporculara da başarılar diledi.

YAZICI: ''TÜRKİYE'NİN TANITIMI İÇİN ÖNEMLİ''
Devlet Bakanı ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Koordinasyon Kurulu Başkanı Hayati Yazıcı da Dünya Ralli Şampiyonası'nın, Türkiye'nin tanıtımı için çok önemli olduğunu söyledi.

Yazıcı, İstanbul'un büyük organizasyonlara ev sahipliği yaptığını hatırlatarak, ''Türkiye'de çok büyük organizasyonlar düzenlemekte. Bu da onlardan biri. 4 gün sürecek bu yarışı zevkle izleyeceğiz. Yarışı hükümetimiz başından beri destekliyor. Bunu Türkiye'nin tanıtımı için çok önemli bir nokta olarak görüyor'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...