İSTANBUL - İstanbul Park Genel Müdürü Bülent Özerdim, yarın antrenman turlarıyla başlayacak olan Formula 1 Türkiye Grand Prix'sine tamamen hazır olduklarını söyledi.

Bülent Özerdim, İstanbul Park Pisti'nde yaptığı açıklamada, pistteki tüm hazırlıkların tamamlandığını belirterek, ''Tüm sistem çalışıyor. Takımlar ve pilotlar da piste gelmeye başladı. Yarını heyecanla bekliyoruz'' dedi.

Padok ve garajların hazır hale getirildiğini kaydeden Özerdim, ''Tribünler, VIP alanları, localar da hazır durumda. Bugün FIA ve TOFED ile birlikte pistteki kontrolleri de yaptık. Her şeyiyle hazırız'' diye konuştu.

''100 BİN SEYİRCİYİ AŞMAK İSTİYORUZ''
Bülent Özerdim, bu yılki Grand Prix'de 3 günde 100 bin seyirciyi aşacaklarına inandığını söyledi.

Bu yıl bilet fiyatlarında düzenlemeler yapıldığını kaydeden Özerdim, ''Bilet satışında şu anda geçen yılın yüzde 30 üzerindeyiz. Bu çok iyi rakam. Kriz senesini düşüşle atlatıp, yeniden eski seviyeleri yakalamak sevindirici. Hafta sonunda 100 binin üzerinde seyirci bekliyoruz. Bu son iki senenin üstünde olacak'' ifadelerini kullandı.

YURT DIŞI SATIŞLARI ARTIŞTA
Yurt dışı bilet satışlarının da 2006 yılından bu yana en üst seviyede olduğunun altını çizen Özerdim, şöyle devam etti:

''Geçen yıl toplam satışlar düşmesine rağmen yabancı ülkelere satışlar düşmemişti. Bu sene yurt dışındaki bilet satan acentalarımız, 2006'dan bu yana en iyi seviyeye çıktı. Bu çok sevindirici. Bu seneki sezonun heyecanlı gitmesi, Michael Schumacher'in geri dönmüş olması ve bilet fiyatlarının Avrupa'da cazip olması satışları daha da arttırdı. Yunanistan, Bulgaristan, Almanya, Rusya'nın yanı sıra Finlandiya, Hollanda, İngiltere'de de bilet satışları arttı.''

TÜRKİYE GRAND PRİX'Sİ DEVAM EDECEK Mİ?
Özerdim, Türkiye Grand Prix'sinin devam edip etmeyeceği sorusuna şöyle yanıt verdi:

''Türkiye Grand Prix'si için yapılan 7 yıllık ilk anlaşma var. 2011 son yarış olarak görülüyor ve henüz yeni bir anlaşma yapılmadığı için spekülasyonlar ortaya çıkıyor. 2012 ve sonrası için görüşmeler devam ediyor. Türkiye Hükümeti ve Formula 1 arasında yapılıyor bu görüşmeler. Gelişmeler pozitif. İki tarafın da Türkiye'de kalması yönünde istekleri var. Böyle büyük bir organizasyonun doğru şart ve koşullarda Türkiye'de kalmasından yanayız. Çünkü Formula 1 müthiş bir tanıtım fırsatıdır. Böyle kazanılmış bir organizasyondan kolay kolay vazgeçilmemesi gerekir. Formula 1 yönetimi de uzun vadede Türkiye'nin potansiyelinin farkında. Ecclestone'un da açıklamaları var. Şu anda görüşmeler devam ediyor, spekülasyon yapılacak negatif bir veri yok. Pozitif ve olumlu bir şekilde ileriyi düşünmek istiyoruz.''

Özerdim, özellikle Formula 1'in İstanbul'da ilk yapıldığı 2005'te yaşanan trafik sorunun bu yıl yaşanmayacağını ve gerekli önlemlerin alındığını belirtirken, yarışlar dışında çeşitli etkinliklerin olacağı İstanbul Park Pisti'ne Türk sporseverleri davet etti.