Pembe mayo Di Luca'da

İtalya Bisiklet Turu'nun 5. etabında zafer Menchov'un olurken genel klasman liderliği Di Luca'ya geçti

13.05.2009 - 18:08

MEHMET SEVİNÇ- Giro D’italia’nın 2. dağlık etabında gülen isim Rus Denis Menchov oldu. Danilo Di Luca genel klasman liderliğine yükseldi.

Giro D’italia dünkü 4. etapla birlikte artık yavaş yavaş şekillenmeye başladı. 2007 şampiyonu Danilo Di Luca bir gün önce yaptığı atakla bu yıl ne denli istekli olduğunu gözler önüne sermişti. Diğer favori isimler de tıpkı İtalyan sürücü gibi bu yılki turun ilk dağ etabında kendilerini genel klasmanda ilk on içine sokabilmenin mücadelesini vermişlerdi. 100. yılını kutlayan İtalya Bisiklet Turu’nun en ciddi dağ etaplarından biriyse bugün geçildi. Etabın haritası bizlere doğrudan snowboard, kaykay ve BMX’ten tanıdığımız halp-pipe (yarım silindir) yarışmalarını hatırlattı. San Martino di Castrozza ile Alpe di Siusi arasındaki 125 kilometrelik etabın ilk kilometrelerini sürücüler inişte geçirirken, son 25 kilometre çok ciddi bir tırmanışa sahne oldu. Ortalama eğimin 6.1 olduğu bu bölüm şampiyonluk adaylarına avantaj yakalamak için büyük bir şans sunuyordu. Çünkü bu bölümdeki kot farkı 1500 metreydi.

Günün ilk kaçışı startın hemen ardından geldi. Yedi kişilik bir grup ilk tırmanma kapısındaki puanlar için tempoyu erken yükseltti ve farkı 4 dakikaya kadar çıkardı.

Güne Columbia takımından İsveçli Thomas Lövkvist pembe mayoyla başladı. Fakat gün sonunda genel klasman liderliğini ele geçirmeye en büyük aday liderin 2 saniye gerisindeki Danilo Di Luca’ydı. Son 25 kilometreye girilirken 1 numaralı favori Ivan Basso’nun takımı Liquigas tempoyu yükseltmeye başladı ve ana gruba tempo verdi. Son 10 kilometreye girilirken kaçan bisikletçiler ana grup tarafından yakalandı. Zirveye 3 kilometre kaldığındaysa Ivan Basso, Denis Menchov, Thomas Lövkvist, Carlos Sastre ve Levi Leipheimer bir favoriler grubu oluşturarak takipçilerinden ayrıldılar. Bu grubun en zayıf halkası olarak görülen İsveçli Lövkvist pembe mayosunu koruyabilmek için terinin son damlasına kadar mücadelesini ortaya koydu. Son kilometreye bu bisikletçiler birlikte girdi. İlk atak Fransa Bisiklet Turu’nun son şampiyonu Carlos Sastre’den gelirken, 2005ve 2007 yılları İspanya Bisiklet Turu şampiyonu Denis Menchov son 500 metredeki temposuyla birinciliğe ulaştı. Rus bisikletçi kariyerinde ilk kez Giro’da etap kazanırken etabın 2. olan 2007 şampiyonu Danilo Di Luca genel klasman liderliğine yükseldi.

Performansı merakla beklenen Lance Armstrong ise Menchov’dan üç dakika sonra finişe ulaşabildi ve oldukça zorlandığı gözlerden kaçmadı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...