Polat: Başka transfer yok

Abdul Kader Keita, Gökhan Zan ve Mustafa Sarp'ı kadrosuna katan Galatasaray'da başkan Adnan Polat, muhtemelen başka bir transfer yapmayacaklarını açıkladı. Polat, Lincoln'ün sözleşmesini feshetmek için de federasyona başvurduklarını söyledi.

09.07.2009 - 00:34

Polat: Başka transfer yok

İSTANBUL - Galatasaray Kulübü Divan Kurulu Toplantısı, Galatasaray Üniversitesi'nde yapıldı.

İrfan Aktar başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, kulüp yönetimi adına başkan Adnan Polat ile üyeler Mehmet Helvacı, Yiğit Şardan, Işın Çelebi ve Ali Haşhaş katıldı.

Başkan Adnan Polat toplantıda yaptığı konuşmada, aldıkları futbolculardan başka transfer yapmayı düşünmediklerini söyledi.

Polat, Futbol A.Ş.'nin bütçesinden bonservis bedeli için 8 milyon Euro ayırdıklarını belirterek, ''Yapmış olduğumuz 3 transfere bonservis bedeli ödemedik. Yeni kalecimiz Leo Franco, Mustafa Sarp ve Gökhan Zan'a bonservis bedeli ödemedik. Sadece Keita'ya bonservis bedeli ödeyeceğiz. Bunu da 4 senede ödeyeceğiz. Bu seneye düşen pay 2.5 milyon Euro. Aldığımız diğer oyuncuların maliyetleriyle, toplamda aşağı yukarı 4 milyon Euro olacak. Yani onlarca milyon Euro ücretlerin döndüğü piyasada Galatasaray Kulübü 4 milyon Euro bir bonservis bedeliyle transferini tamamlıyorsa, bence bu başarılı bir operasyondur'' dedi.

Aldıkları oyuncuların kaliteli ve milli futbolcular olduğunu ifade eden Polat, ''Şu an başka transfer yapmayı düşünmüyoruz. Takip ettiğimiz genç yetenekler var. Onlardan birini, uygun şartlar olursa belki transfer edebiliriz. Onun dışında transfer düşünmüyoruz, ama endişe duyduğumuz bazı mevkilerde inşallah bir hayal kırıklığı gelmez, biz de oraya transfer yapmak durumunda kalmayız'' diye konuştu.

''LİNCOLN'ÜN BUGÜNE KADARKİ MALİYETİ 14 MİLYON EURO''
Adnan Polat, Brezilyalı futbolcu Cassio Lincoln'un kendileri için büyük bir hayal kırıklığı olduğunu ifade etti.

Lincoln'ün bugüne kadar kendilerine 14 milyon Euro'ya mâl olduğunu dile getiren Polat, ''Maalesef bizim için büyük bir hayal kırıklığı. Yeteneğini hiç tartışmıyorum, ama Gatasaraylı futbolcuların, sporcuların ortaya koyduğu tavır ve hareketlerin hiçbirine uyum sağlamayan biri. Maalesef çok büyük emek verip, kendisini düzeltiriz diye düşündük, ama bir arpa boyu yol alamadığımız bir karakter yapısına sahip. Zaten 20 gün geçmesine rağmen, katılması gereken kampa katılmadı. Kendisine gerekli ihtarlar yapıldı. Herhalde gelmeye niyeti yok. Burada bizim yapacağımız, sözleşmesini feshetmek. Bunun için federasyona da başvurduk. Maalesef elimizden başka bir şey gelmiyor'' dedi.

''STADIN GECİKMESİNDEN DOLAYI GELİR KAYBINA UĞRUYORUZ''
Başkan Polat, yeni statları Türk Telekom Arena'nın inşaatının durması nedeniyle ciddi gelir kaybına uğradıklarını dile getirdi.

Projenin hacminin, yüklenici firmanın finansal değerlerinden uzak olduğunu ve bu nedenle ihalenin iptal edildiğini hatırlatan Polat, ''Bununla ilgili kredi bulunması konusu bizim işimiz değil. Neticede devlet bize, 'Bu stadı size bu standartlarda, bu tarihte vereceğiz' diye bir taahhütte bulunmuş. Buna rağmen, Eren Talu bu ihaleyi aldığından beri biz ona destek olduk. Biz bu stadın gecikmesinden ciddi gelir kaybına uğruyoruz. Ali Sami Yen Stadı'nda devam edeceğimiz için para ödüyoruz, ama bununla ilgili atacağımız adımlar olacak'' dedi.

Kötü bir sezon geçirmelerine ve yaşanan ekonomik krize rağmen henüz yapım aşamasında olan stadı çok iyi pazarladıklarını, loca ile VIP koltuklarının satışı için 43 milyon dolarlık anlaşma yaptıklarını ifade eden Polat, ancak stat çalışmasının durmasının, bu konuda kendilerini zor durumda bıraktığını ifade etti.

''GALATASARAY ADASI'NIN KİRA GELİRİ 24 BİN DOLAR''
Toplantıda üyelerin sorularını da cevaplandıran Polat, Galatasaray Adası'nın geliriyle ilgili bir soru üzerine, ''Galatasaray Adası'nın geliri çok sembolik. Kira geliri 24 bin dolar. Biz orayı bir işletmeciye verdik. Amacımız da yarım kalan yatırımların tamamlanmasıydı. Orada yaptığı yatırımı henüz çıkarmış değil. Aksine hala birkaç milyon dolar yatırım yapmak durumunda. İşletmeci orada düşünüldüğü gibi büyük paralar kazanmıyor'' ifadelerini kullandı.

''BEYLERBEYİ'NDEN KURTULMAK İSTİYORUZ''
Adnan Polat, kulüplerinin bünyesinde bulunan TFF 3. Lig takımlarından Beylerbeyi'ni ellerinden çıkartmak istediklerini de söyledi.

Beylerbeyi'nin, alındığı tarihten itibaren kendilerinden 10 milyon dolar para aldığını açıklayan Polat, ''Beylerbeyi neden alınmış bilemiyorum. Beylerbeyi'nin bize olan faydasını da göremiyorum. Dolayısıyla burası kanayan bir yara. Galatasaray'ın PAF oyuncularının profesyonelliğe adım atması için alınmış burası herhalde, ama Galatasaray altyapısından yetişen hiçbir futbolcu oraya gitmiyor. Süper Lig, Bank Asya 1. Lig ve TFF 2. Lig kulüplerine gidiyor. Bu Beylerbeyi'nden yönetim olarak kurtulmak istiyoruz'' diye konuştu.

BORÇ ALACAK FARKI 211 MİLYON DOLAR
Öte yandna toplantıda Galatasaray Kulübü'nün borç-alacak farkının 211 milyon dolar olduğu açıklandı.

Kulüp tarafından hazırlanan mali raporu barkovizyon gösterisiyle üyelere anlatan Galatasaray Kulübü Kurumsal Yönetim ve Mali İşler Koordinatörü Erdal Aslan, kulübün borç alacak farkının, 31 Mayıs 2009 tarihi itibariyle 211 milyon dolar olduğunu söyledi.

Aslan, kulübün tüm şirket ve şube gelirlerinin 2008-2009 sezonunda 152 milyon TL olduğunu ifade ederek, Stat A.Ş. ve Türk Telekom Arena gelirleri hariç, kulübün 2009-2010 sezonunda 193 milyon TL gelir elde etmesini öngördüklerini ifade etti.

Aslan, kulübün 2008-2009 sezonunda 92 milyon TL zarar ettiğini, 2009-2010 sezonunda da 46 milyon TL zarar beklediklerini dile getirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...