Polisten Schalke'ye boykot

Şampiyonlar Ligi ön elemesindeki PAOK maçında çıkan olaylar, Schalke04 ile Vestfalya Eyaleti yönetimi arasında krize dönüştü. Polisin Schalke’nin maçlarında yer almayacağı açıklandı.

Ntvspor 13.09.2013 - 15:01

Polisten Schalke'ye boykot

Şampiyonlar Ligi ön elemesindeki PAOK maçında çıkan olaylar, Schalke ile Vestfalya Eyaleti yönetimi arasında krize dönüştü. Polisin Schalke’nin maçlarında yer almayacağı açıklandı.

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti İçişleri Bakanı Ralf Jager, yaptığı sürpriz açıklama ile Almanya futbol tarihinde görülmemiş bir duruma imza attı.

Bakan Jager, yaptığı açıklamada polisin bundan böyle Schalke’nin stadı Veltins Arena ve çevresinde polis bulundurmayacaklarını, özel güvenliği desteklemeyeceklerini açıkladı.

Bu sürpriz açıklamanın nedeni ise kısa süre önce oynanan olaylı Schalke-PAOK karşılaşmasına dayanıyor.

Maç öncesi Schalke tribünlerinde yer alan bir Makedonya bayrağı Yunanlı taraftarları kızdırmış ve polis bayrağı kaldırmak için Schalke tribünlerine müdahalede bulunmuştu. Ancak Schalke taraftarlarının tepki göstermesiyle çıkan arbedede polis, jop ve biber gazı kullanmıştı.

Bu duruma Schalke Kulübü büyük tepki göstererek polisi ağır şekilde suçlamış ve Yunanlı taraftarlarla seyahat eden Yunanlı bir sivil polisin olayı tahrik eden kişi olduğunu iddia etmişti.

Bakan Jager, Schalke Kulübü ile karşılıklı güvene dayanan ilişkilerinin aşırı derecede zarar gördüğünü belirtirken, "Artık polis maç günleri sadece stadın sınırları dışında devriye gezecek ve eski düzen sağlayıcı görevini üstlenmeyecek" dedi.

Polis bundan böyle yalnızca olay çıkarsa stat içine girip müdahalede bulunacak. Ancak bu kez de polis gelene kadar yaşanacak zaman kaybı uzmanları kaygılandırıyor.

Schalke cephesi de karar karşısında şaşkın. Sportif Direktör Horst Heldt, kararın kendileri için sürpriz olduğunu söyledi.

Heldt, önlerinde Steaua Bükreş ve Bayern Münih’le güvenlik riski yüksek iki maç olduğunu, bu karşılaşmalara kadar kulüple polis arasında yeniden anlaşma sağlanmasını umduğunu dile getirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...