Türkiye'nin günlerdir tartıştığı kritik 58. maddede değişiklik yapılmadı.

Ankara'da yapılan Olağanüstü Genel Kurul'da küme düşme cezasının puan silmeye çevrilmesi önergesi reddedildi.

Önerge şike yapan, teşvik veren ve teşviğe teşebbüs eden kulüplere küme düşme yerine puan silme cezası öngörüyordu.

Genel Kurul'da 300 delegeden, 226'sı hazır bulundu. Önergeyle ilgili konuşmaların ardından önerge oylamaya sunuldu. Kritik oylamadan puan silme cezasını öngören önergenin reddedilmesi kararı çıktı. Birkaç başkan dışında önergeye 'hayır' oyu çıktı.

Geçen hafta Kulüpler Birliği ile biraraya gelen Federasyon, küme düşme yerine puan silme cezasını içeren önergeyi Genel Kurul'da gündeme getirme kararı almıştı.

'FUTBOL TARİHİNİN EN CİDDİ KRİZİ'
Aydınlar oylama öncesindeki konuşmasında Türk futbol tarihinin en ciddi krizinin içinde olduklarını ancak buna rağmen bırakıp gitmeyi düşünmediklerini dile getirdi.

Aydınlar, "Türk futbolu kurulduğundan bu yana en ciddi krizi yaşıyoruz. Çok üzüldük, çok kırıldık ama bu işi bırakıp gidelim demedik. Herkese karşı adiliz, çünkü biz herkesin federasyonuyuz. Sizlerin teveccühü ile seçilen otoriteyiz ama otoriter değiliz. Elbette belli kesimler üzülecek ama hukuk üstün gelecek" ifadelerini kullandı.

'DOĞRU BİLDİĞİMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ'
TFF olarak olağanüstü genel kurulu kararı aldıktan sonra, kulüplerden destek mesajlarını aldıklarını da ifade eden Aydınlar, "Olağanüstü genel kurulu kararını açıkladığımızdan bu yana sayısız kulüplerden gelen destek mesajları ne kadar doğru bir karar aldığımızın göstergesidir. Bu gemiyi limana yanaştırmak için herkesten faydalanıyoruz, saygı sınırını aşmayacak her türlü eleştiriye açığız. Sorumluluk taşıyan bir kişi olarak doğru bildiğimizden vazgeçmeyeceğiz. Futbol ailesinin tüm kesimlerinin her kelimesine azami önem vereceğiz. Süreç başladığından bu yana masumiyet karinesi en çok konuşulan kavramlar oldu" diye konuştu.

ARTIK TOP HUKUK KURULLARINDA
Bundan sonra karar verme yetkisinin hukuk kurullarında olduğunu belirten Mehmet Ali Aydınlar, "Artık bir dâhilimiz yok, top hukukta. Şimdi sırada savunma hakkı var. Dürüst olmaya, yasalara karşı sorumluluğumuzu bilmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

1 SAAT ARA VERİLDİ
Genel Kurul'da, 10 kulüp başkanı toplantıya 1 saat verilmesi yönünde bir önerge verdi. Oy birliği ile kabul edilen önergenin sonucunda 1 saat ara verildi.

1 saat ara verilmesi yönündeki önergenin, başta Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, Bursaspor Başkanı İbrahim Yazıcı, Gaziantepspor Başkanı İbrahim Kızıl ve Manisaspor Başkanı Kenan Yaralı'nın imzasını taşıdığı açıklandı.