Rijkaard: 10 kişi kalmamız kötü oldu

Derbi maçta Fenerbahçe'ye 3-1 yenilen Galatasaray'da teknik direktör Frank Rijkaard, maçı 2-1'e getirdikten sonra 10 kişi kalmalarının takımını olumsuz etkilediğini söyledi. Rijkaard, ''Keita anlamsız bir hareketle atıldı. Bundan ders çıkarması lazım'' diye konuştu.

Haberler 26.10.2009 - 01:29

İSTANBUL - Galatasaray Teknik Direktörü Frank Rijkaard, 3-1 kaybettikleri Fenerbahçe maçına iyi hazırlandıklarını ancak istedikleri sonucu alamadıklarını söyledi.

Rijkaard, maçtan sonra düzenlediği basın toplantısında, karşılaşmanın başında tansiyonun çok yüksek olduğunu kaydederek, ''Maçı kaybettik, istediğimiz gibi olmadı. Özellikle maçın başında tansiyon çok yüksekti, futbolcular çok gergindi. 1-0'dan sonra toparlandık ve maça geri döndük diyebilirim. Maç 2-1 olduğunda hala başaracağımıza inancımız en üst seviyedeydi. 10 kişi kalmamıza rağmen çok önemli pozisyon bulduk beraberlik için. Özellikle böyle önemli, böyle zor bir maçta uzun dakikalar boyunca 10 kişi oynamak çok zor oluyor'' diye konuştu.

Fenerbahçe'nin 5 puan gerisine düşmeleri hakkındaki bir soruyu yanıtlayan Hollandalı çalıştırıcı, ''Uzun bir yolumuz var ve şampiyonluk yoluna inanıyorum. Mutlaka kendimizi geliştiriyoruz. Her maçı izleyip, daha ileriye gitmeye çalışıyoruz'' dedi.

Maçta 10 kişi kalmalarının takımını olumsuz etkilediğini anlatan Rijkaard, ''11'e 11 devam etseydik farklı olabilirdi. Çünkü maçta üstünlüğü elimize geçirmeye başlamıştık'' dedi.

Rijkaard, çok iyi çalışmasına rağmen, sol tarafta kanatta rakibi zorlayacak bir oyuncuya ihtiyaç duydukları için Arda'yı değiştirdiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Çünkü Arda başka yerlere gelip top almaya başladı. Ondan sonra Kewell'ın girmesi takıma olumlu oldu, ancak bu uzun sürmedi Keita anlamsız bir harekette kendini attırdı. O çok gergindi maçın tansiyonundan dolayı. Buradan kendisine bir ders çıkarması lazım. Halbuki maçtan önce uyarılarda bulunmuştuk. Geçtiğimiz sezon burada oynanan maçta yaşananları oyuncularımıza izlettirmiştik. Provokasyonlara kapılmamamız gerektiğini söylemiştik, ancak bunlar oldu'' dedi.

Kanatları çok boş bıraktıklarını dile getiren Rijkaard, ''Maçın başında Baros'un sakatlığı bizim için negatif bir durumdu. Ayrıca kanatları çok boş bıraktık. Kanatta oynayan oyuncularımız içeriden top almayı tercih etti. Kewell'ın oyuna girmesiyle biraz daha derli toplu oynadık. Açıkçası ben bu maçtan çok ümitliydim ama olmadı. Bugün oynayan her oyuncum elinden geleninin en iyisini yaptı. Böyle bir atmosferin olacağını bu statta zorlanacağımızı biliyorduk'' şeklinde konuştu.

Maçları takım olarak kaybedip, takım olarak kazandıklarını ifade eden Rijkaard, ''Puan kaybedilmişse bunda benim de hatam vardır'' derken, bir basın mensubunun ''B planınız nedir?'' sorusu üzerine de ''Dışarıdan plan A, B, C diye konuşmak çok kolay. Taktik konuşmak istiyorsanız teknik direktör kursuna gidip, teknik adamlık yapabilirsiniz'' yanıtını verdi.

Stattaki atmosferi öven Rijkaard, ''Burada inanılmaz bir atmosfer var. Herkes burada oynamak ister'' derken, sahaya atılan yabancı maddeler için de ''Bence utanç verici bir durum'' yorumunda bulundu.

Sayfa Yükleniyor...