İSTANBUL - Galatasaray'ın UEFA Avrupa 2. ön eleme turundaki rakibi FC Tobol ile yapacağı rövanş maçı öncesi Galatasaray Teknik Direktörü Frank Rijkaard, Florya Metin Oktay Tesisleri Turgay Vardar Basın Odası’nda bir basın toplantısı düzenledi.

Rijkaard ilk olarak, "Öncelikle beraberlik iyi bir sonuçtu, şu anda kendi seyircimiz önünde, kendi sahamızda oynayacağız. Zafer için bütünleşmemiz lazım. Şu anki amacımız bu. Ali Sami Yen'de taraftarımızla buluşacağım için çok heyecanlıyım, çok özel bir maç olacak. Özel bir maç olmasının diğer sebebi, Kazak takımı liginin yarısını gelmiş bir takım olması. Taraftarımıza güzel bir oyun seyrettirmek ve turu geçmek bizim için önemli. Arda, Ayhan, Hakan Balta gibi futbolcularımız bizle beraber çok çalışma imkanı bulamadı. Onlar için özel bir program hazırlamıştık. Milli Takım'da olmaları nedeniyle aramıza geç katılmışlardı. Bizim amacımız onları bütün sezon içinde kullanmak, yalnızca kısa süreli düşünmüyoruz" ifadelerini kullandı.

Rijkaard, "Çok ciddi bir maç olacak. Aramıza daha sonra katılan futbolcularımızın taraftardan da alacakları desteğe ihtiyacı var. Çünkü maç ve antrenmanların tamamına katılma fırsatları olmadı. Maç içinde yalnızca üç değişiklik yapabiliyorsunuz. Önemli olan şunun bilinmesi, Milli Takım ya da başka futbolcular burada önemli değil, önemli olan turu geçmemiz. Kağıt üzerinde bakıldığı zaman tabii ki kolay bir maç gibi gözüküyor. Ama hiç kolay bir maç değil, takımımızın acı çekmesi lazım turu geçmek için. Acı çekmekten şunu anlayabiliriz, yani takımımızın tüm gücünü ortaya koyması lazım. Bu bilgilendirmeden sonra da taraftarımızla futbolcularımızın güzel bir birleşmesi olacak diye düşünüyorum" dedi.

Rijkaard, Emre Çolak ile ilgili, "Kadro sayımızın kaç olduğu çok önemli değil. Emre Çolak son derece iyi bir oyuncu, benimle beraber iyi çalıştı. İlerleyen zamanlarda yeniden aramıza katılabilir, bu mümkündür. Takımımızın ritimli oynamaya ihtiyacı var. Örneğin Linderoth deneyimli bir oyuncu. Linderoth uzun bir sakatlık döneminden geçti, ne kadar zamanda aramıza döneceği önemli. Yalnızca burada yaptığımız PAF takımı maçında biraz oynama şansı buldu. 45 dakika oyunda kaldı. Onun performansından da memnunum, kendisini daha da geliştirdiğini görebiliyorum. Bu tip futbolcular 90 dakika oynayamayacaktır. Bu tip tecrübeli futbolcular takım için önemlidir, 90 dakika oynamasa da gerektiği zaman oyuna girip katkısını gösterecektir. Keita ve Kewell için de Linderoth gibi bir değerlendirme yapabiliriz. Sadece 18 kişilik bir maç kadrosu oluyor, bu nedenle daha hazır isimlere kadroda yer vereceğim" ifadelerini kullandı.

Rijkaard son olarak, "Kadroyu söylemem çok doğru olmaz, bırakın rakibe de sürpriz olsun. Ama hazır oyuncularla çıkacağımı söyleyebilirim. Futbol oyununda taktik çok önemli, 10 numaranın olup olmaması çok önemli değil. Kaçıncı haftaya kadar forma gireceğimizi tahmin etmek doğru olmaz, futbol içinde neler olabileceğini tam olarak bilemezsiniz. Transfer konusunu basınla pek paylaşmak istemiyorum. Adnan Sezgin, Haldun Üstünel ve Başkanımızla sürekli fikir alış-verişinde bulunuyoruz. Tüm takımlar ilginç tekliflere ve oyunculara açıktır. Mehmet Topal için çok erken, henüz toparlanma döneminde. Barış'ın durumunu değerlendireceğiz, riskli bir durumu yoksa kadroya alacağız" şeklinde konuştu.