Santos: Derbiyi sabırsızlıkla bekliyorum

Fenerbahçe'nin Brezilyalı futbolcusu Andre Santos, NTV Spor'un sorularını yanıtladı. Sezona çok iyi başladıklarını ve yakaladıkları seriyi sürdürmek istediklerini ifade eden Santos, 10. haftada oynayacakları Galatasaray derbisinin heyecanını da şimdiden yaşadığını söyledi.

Ntvspor 03.10.2009 - 20:16

Santos: Derbiyi sabırsızlıkla bekliyorum

İSTANBUL - Turkcell Süper Lig'e 7'de 7 yaparak müthiş bir başlangıç yapan Fenerbahçe'de Brezilyalı futbolcu Andre Santos, NTV Spor'a özel açıklamalarda bulundu.

"Ligin ilk 7 haftasını kayıpsız geçmemizin en önemli sebebi, hocamızın bize olan güvenini hissettirmesi" diyen Santos, 10. haftada Galatasaray ile oynayacakları derbi maçı da sabırsızlıkla beklediğini söyledi. Brezilyalı futbolcu, "Daha önceki Fenerbahçe-Galatasaray maçlarının görüntülerini kendim bulup, izledim. Bu maç beni şimdiden heyecanlandırıyor" diye konuştu.Fenerbahçe'ye transfer sürecinden bahsedebilir misin?

Fenerbahçe'den teklif aldıktan sonra burayı tanıyan, Fenerbahçe'yi bilen insanlarla konuştum. Aslında kafamda çok fazla soru işareti yoktu, zaten bir fikir sahibiydim. Elbette ki burada oynayan Brezilyalı futbolcular ve burada daha önce yaşamış olan Brezilyalı arkadaşlarıma sordum. Cesar Prates bunlardan bir tanesiydi. Herkesten olumlu yorumlar aldım. Buraya geldiğim, Fenerbahçe forması giydiğim için de kendimi çok mutlu hissediyorum. İnsanlar bana ‘Neden orası?' diye sordular, ben de onlara hedeflerim açısından, kariyerimi daha yukarılara taşımam açısından Fenerbahçe'nin en doğru karar olduğunu düşündüğümü söyledim.

Fenerbahçe'nin teklifinden sonra transfer süreci uzun sürdü mü?

Çok hızlı bir süreç oldu. Kendi sahamızda oynadığımız bir maçı izlemeye gelmişlerdi. Cristian'ı ve beni izleyeceklerini biliyordum. Çok kısa bir sürede bizi transfer etmek için net bir karara vardılar. Cruzeiro maçından sonra imzalar atıldığında, ‘Bir an önce Türkiye'ye gidelim, sabırsızlıkla sizi bekliyoruz' dediler. Bize kulübün hedeflerinden, yaşayacağımız zorluklardan, kolaylıklardan bahsettiler. Hızlı bir şekilde Türkiye'ye gelmemiz istendi, biz de imzalar atıldıktan çok kısa bir süre sonra Türkiye'de olduk.

Biraz takımın yapısından bahsedelim. Çok sayıda Brezilyalı oyuncu var ve bu durum Türkiye'de zaman zaman konuşuluyor. Sence bu bir avantaj mı, dezavantaj mı?

Takımdaki ortamı yaratan faktörler çeşitlidir. Öncelikle bizi buraya getiren yönetime teşekkür etmek istiyorum. Bu benim Brezilya dışındaki ilk tecrübem. Takımda Brezilyalı oyucuların olması, kendimi evimde gibi hissettiriyor diyebilirim. Hem dışarıdan gelen oyuncunun rahat etmesi için, hem uyum sağlayabilmesi için hem de yaşadığı ortama adapte olması için bunun olumlu birşey olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca Fenerbahçe'deki ortam, hedefler ve geldiğimiz zamandan beri takım içerisindeki sevgi ve şefkat bizim kolay bir şekilde adapte olmamızı sağladı.

Seninle aynı dönem Türkiye'ye transfer olan bir başka Brezilya Milli Takımı oyuncusu Elano'ydu. Kendisiyle görüşüyor musun? Bir fikir alış verişinde bulundun mu?

Milli Takım'dan ve saha dışında çok iyi arkadaşım. Farklı takımlarda olsa da Türkiye'de birlikte oynamaktan mutluluk duyuyorum. Saha dışında da görüşüyoruz. Onun karakterine çok saygı duyuyorum, çok iyi bir insan. Saha içi haricinde, her zaman beraberiz.

Ligin 10. haftasında karşı karşıya geleceksiniz. Hem bu derbiyi, hem de Türkiye Ligi'ni değerlendirebilir misin?

Derbinin önemini buraya geldiğim ilk andan itibaren hissetmeye başladım. Kariyerimde odukça fazla derbide forma giydim. Daha önceki Fenerbahçe-Galatasaray maçlarının görüntülerini kendim bulup, izledim. Beni şimdiden heyecanlandırıyor. Umuyorum ki benim kariyerime yazabileceğim çok güzel Fenerbahçe-Galatasaray derbileri oynayacağım. Onun dışında bu sezona başlangıcımız harika. Bunda en önemli pay öncelikle hocamız ve teknik heyetin, sonra da futbolcuların. Böyle bir başlangıç, kolay rastlanan bir başlangıç değil. Hocamız bize her zaman güvenini, neler yapmamızı istediğini son derece güzel bir şekilde anlatıyor. Eğer siz saha kenarında size güvenen bir hocanız olduğunu bilirseniz, saha içerisinde kendinizi o kadar rahat hisseder ve yaratıcı olursunuz. Ligin ilk 7 haftasını kayıpsız geçmemizin en önemli sebebi bu diyebilirim. O yüzden hocamıza teşekkür etmek istiyorum.

Kendine uygun gördüğün pozisyon sol bek mi, yoksa orta sahanın solu mu?

Net olarak söyleyeyim, bir oyuncu için önemli olan saha içinde olmaktır. Ben sol bek oynasam da, orta sahada oynasam da bir zorluk hissetmiyorum. Elbette ki kariyerime baktığımızda genelde sol bek oynadım. Fakat hocamız bana güveniyor ve sol açıkta oynamamı istiyor, ben de bunu iyi yaptığımı düşünüyorum. Benim güçlü olan bir yanım var, bek oynasam da ofansif yönü yüksek olan bir oyuncuyum. O yüzden net olarak söyleyebilirim, her mevkide elimden gelenin en iyisini yaparım.

Fenerbahçe'ye çok hızlı bir giriş yaptın, ancak daha sonra gözle görülür bir düşüş yaşadın. Eğer bu fikre katılıyorsan, bunun sebepleri hakkında neler söyleyeceksin?

Pozisyonumdan kaynaklanan herhengi bir sıkıntı yok. Dediğinize katılıyorum. Malesef son maçlarda benden isteneni saha içinde gösteremiyorum. Fakat şöyle birşey var, gerek Brezilya Milli Takımı'nda, gerek Fenerbahçe'de yaptığımız seyahatlerden dolayı yorgunluk oldu. Bu da performansımı etkiledi diyebilirim. Bu durumu kısa bir süre içerisinde atlatacağımı düşünüyorum. Haklısınız bir düşüşüm var, fakat söz veriyorum ki en kısa sürede bir çıkışa geçeceğim.

Colin Kazım ülkemizde çok tartışılıyor. Aranın çok iyi olduğunu biliyoruz. Kazım ile ilgili düşüncelerini alabilir miyiz?

Colin benim çok iyi anlaştığım, hem oyuncu olarak hem de kişisel olarak sevdiğim biri. Geldiğimden beri elektriğimiz uyuştu ve saha dışında da görüşüyoruz. Elbette ki her insansın yanlış noktaları olabilir. Biz de onda gördüğümüz yanlış şeyleri kendisine söylüyoruz. Bir arkadaşı olarak, dostu olarak ‘Bun yapma' dediğim şeyler oluyor. O da bunu anlayacak kadar olgun bir insan.

Brezilya Milli Takımı'nın eski sol beki ile aynı takımda oynuyorsun. Roberto Carlos ile ilgili düşüncelerin neler?

Roberto Carlos benim birlikte forma giymekten gurur duyduğum bir futbolcu. Kişisel olarak tanıma fırsatını burada buldum. Brezilya Milli Takımı'nda yıllarca oynamış bir isim. Ondan çok şey öğrendim. Şuan eriştiğim noktada onun da payı vardır. Bana her zaman tecrübelerini aktarıyor ve yardımcı oluyor.

Son olarak vermek istediğin bir mesaj var mı?

Bizim buraya gelmemizde pay sahibi olan başkanımıza ve yönetim kurulumuza, Brezilya'ya kadar gelip transferimizde büyük pay sahibi olan Cihan Kamer ve Aykut Kocaman'a çok teşekkür ederim. Buraya geldikten sonra bize son derece yardımcı olan, sevgisini eksik etmeyen bütün Türk halkına ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Son olarak da taraftarımıza bir mesajım var. Geldiğimden itibaren büyük bir ilgi gösteriyorlar, hayalim ilk senemde şampiyon olmak. Bu hayalime ulaşmak için elimden gelenin en iyisini yapacağım. Umarım sezon sonu bu mutluluğu hep birlikte yaşayacağız.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...