Schumi 8. harika mı?

Neredeyse yarı yaşındaki isimlere karşı mücadele verecek olan tüm zamanların en iyi F1 pilotu Michael Schumacher, 8. şampiyonluk için gaza basacak. Schumi'nin F1'den ayrı kaldığı 3 yıllık dönemde yaşanan değişiklikler heyecan dozunu katlıyor...

Haberler - Ntvspor 24.12.2009 - 12:08

Schumi 8. harika mı?

41 yaşında Formula 1'e geri dönmeye karar veren Michael Schumacher, ilk açıklamasında açık bir dille 8'inci şampiyonluk için gaza basacağını ifade etti, "Hem takımlarda hem de pilotlarda şampiyon olan bir ekibe geldim. Bu sene Mercedes'in gücünden de faydalanacaklar. Bu tablo zaten zirveyi ele geçirmek için yarışacağımızı gösteriyor."

MOTOSİKLET VE KARTING
7 Formula 1 şampiyonluğu bulunan Michael Schumacher, F1'den uzak kaldığı 3 yıl boyunca neler yaptığına da şu şekilde açıklık getirdi "Motosiklet ve kartingden hiç kopmadım. Sürekli performanslı makinalar kullandım. Hazır olduğuma inandım ve dönmeye karar verdim."

Tamamı Almanlardan oluşan Mercedes'le 2010'da pistlerde yer alacak olan Michael Schumacher, 2006'da Formula 1'e veda etmeden önce iki kez Benetton ve 5 kez de Ferrari ile şampiyonluk yaşamıştı.

PLANLARI 3 YILLIK
Medyada yer alan haberlere göre, yılda 7 milyon euro alacak olan Schumi, zannedildiği gibi 1 yıllığına dönmediğini ve 3 yıllık bir çalışma yapmayı planladıklarını ifade etti.

Şampiyon takım Branw GP'yi büyük ortak olarak alan Mercedes, 2010'da Schumi'nin yanı sıra bir diğer Alman Nico Rosberg ile pistlerde mücadele edecek. Brawn ile şampiyonluğa ulaşan Jenson Button ise sezon sonunda Brawn'dan ayrılarak McLaren'e transfer olmuştu.

SHUMI VE BRAWN YENİDEN BİRLİKTE
Bu arada Mercedes anlaşması, Ocak'ta 41 yaşına basacak olan Schumi'nin de yeniden mentoru olan Ross Brawn ile aynı ekipte yer almasını sağladı. Brawn GP'nin kurucusu olan Ross Brawn, Mercedes yönetimindeki yeni oluşumda takım ptronluğuna devam edecek.

BAŞKA TÜRLÜ DÖNMEZDİM
Schumi, Brawn ile yeniden yan yana olmasıyla ilgili olarak BBC'ye yaptığı açıklamada, "Bu birlikteliğin dışında bir teklif geri dönmem için yeterli olmazdı. Ross ile çok uzun süredir yakın arkadaşız ve beni benim bile bilmediğim detaylarımla tanıyor. Biz birlikte kazanamayacağımız yarışları bile kazandık. Zor ve güzel dönemlerimiz oldu ama her zaman pozitif olduk" ifadelerini kullandı.

Ross Brawn da konuyla ilgili açıklamasında, Schumi ile görüşmelere ilk kez Kasım'da Button ile ayrılacakları anlaşıldıktan sonra başladıklarını belirtti ve ekledi, "İlk günlerde Mercedes'in bize verdiklerini geri verebilmek için süper bir fırsat yakaladık. Yeniden birlikte olduğumuz için çok mutluyum."

FARKLI BİR DÖNEM
Schumacher, bir rekor olan 91 yarış kazandıktan sonra emekliye ayrılmaya karar verdiği günden çok daha farklı bir ortamda Formula 1'e geri dönüyor. BMW, Honda ve Toyoya ekonomik sebeplerle geçen sene F1'den ayrıldı.

Schumi'nin şimdiki hedefi Avusturyalı Niki Lauda ve Fransız Alain Prost gibi ara verdikten sonra başarıyla geri dönebilen pilotlardan biri olabilmek. Bu arada sski şampiyonlar, Schumi'nin yaşının bir sorun olduğunu düşünmüyor.

1992'de 39 yaşında şampiyon olan Nigel Mansell'e göre Schumi yeniden şampiyon olabilir: "Michael bu sene döndü ve yeniden şampiyon olabilir. Bu da beni hiç şaşırtmaz."

HAMILTON İÇİN AYRI BİR HEYECAN
Schumi emekliye ayrıldıktan sonra F1'e giren 2008 şampiyonu Lewis Hamilton, "En büyük üzüntüm Schumi ile aynı pistte yer alamamış olmak" şeklindeki açıklamalarından sonra 2010'da yeni bir teste girecek. F1'in en genç şampiyonu olan Lewis Hamilton, kendisini tüm zamanların en başarılı pilotu karşısında deneyebilecek. Bu arada Schumi'nin neredeyse yarı yaşındaki isimlere karşı vereceği bu yeni mücadelenin, heyecan dozunu katlayacağına da şüphe yok.

Sayfa Yükleniyor...