Semenya'ya coşkulu karşılama

Berlin'de Dünya Atletizm Şampiyonası'nda bayanlar 800 metrede altın madalyanın sahibi olan ve sonrasında cinsiyet testine girmesi istenen Caster Semenya ülkesinde coşkuyla karşılandı.

Ntvspor 25.08.2009 - 18:05

Cinsiyet testine girmesi istenen bayanlar 800 metre dünya şampiyonu Caster Semenya'yı, ülkesi Güney Afrika'da binlerce kişi karşıladı. Sporcuyu havalimanında bekleyenler arasında iktidar partisinden bir heyet de vardı.

Caster Semenya, Berlin'de düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonası'nda bayanlar 800 metre şampiyonu olduğundan beri cinsiyeti hakkındaki tartışmalar ile boğuşuyor.

Fakat 18 yaşındaki atlet ülkesi Güney Afrika'da kahramanlar gibi karşılandı. Uluslararası Atletizm Federasyonu'nun Semenya'dan cinsiyet testi istemesine kızan binlerce hayranı, dünya şampiyonuna Johannesburg'daki uluslararası havalimanında pankartları ve danslarıyla moral verdi.

Uluslararası atletizm federasyonu, Semenya'nın, erkeksi görüntüsü, kaslı vücudu ve kalın sesinin yarattığı şüphe nedeniyle cinsiyet testi istedi.

Buna karşı Semenya hakkındaki tartışmalar Güney Afrika'da milli davaya dönüştü. Pek çok Güney Afrikalı, federasyona ırkçılıktan emperyalizme varan suçlamalar yöneltiyor. Yurttaşları, Semenya'nın geniş omuzları ve kas yapısının bayanlar atletizminde garipsenecek bir yanı olmadığını savunuyor. Parlamento ise Birleşmiş Milletler'in insan hakları ile ilgili komisyon üyesine şikayette bulunmayı planlıyor. Palamento, cinsiyet testlerinin "insan haklarını ve özel yaşamın gizliliğini" ihlal ettiğini öne sürüyor.

Semenya'nın girdiği cinsiyet testinin sonuçlanmasının birkaç haftayı bulacağı tahmin ediliyor. Bu arada, İngiliz Telegraph Gazetesi, Semenya'ya yakın bir kaynağa dayandırdığı haberinde, Dünya Şampiyonası'ndan önce girdiği testlerde genç atlette, kadınlarda normal sayılan testosteron seviyesinin 3 katının bulunduğuna ilişkin verilere rastlandığını yazdı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...