FIFA Başkanı Sepp Blatter neden istifa etti?

Geçtiğimiz günlerde Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin'e karşı girdiği seçim yarışından zaferle ayrılan ve 5'inci defa FIFA Başkanı olan Sepp Blatter, dün görevini bırakacağını açıkladı. Blatter'in bu kararı FBI'ın hakkında başlatmaya hazırlandığı soruşturmadan en az hasarla çıkmak için aldığı gelen iddialar arasında.

Haberler - ntv.com.tr 03.06.2015 - 09:46 | Son Güncelleme : 03.06.2015 - 09:52

FIFA Başkanı Sepp Blatter neden istifa etti?

Yaklaşık 4 yıldır FIFA'yı mercek altına alan ve bu kapsamda geçen hafta üst düzey FIFA yetkililerine karşı başlatılan soruşturma FIFA Başkanı Sepp Blatter'a kadar uzanabilir.

Soruşturmanın başladığı ilk günden beri konuyla ilgili yaptığı haberlerle dikkat çeken New York Times, dün görevinden ayrılacağını açıklayan Blatter'in soruşturmanın merkezinde yer aldığını belirtti.

Söz konusu haberde FBI'ın, skandalın ortaya çıktığı günden beri suçlanan yetkililerle arasına mesafe koymaya gayret eden Blatter'a karşı bir soruşturma hazırlığında olduğu bilgisine de yer verildi.

"İSTİFA ETMESİNİ AVUKATLARI İSTEDİ"

Blatter'ın avukatlarının telkini üzerine istifa kararı aldığı da iddialar arasında. 

FIFA'ya yakın kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, Blatter'ın avukatları olası bir FBI soruşturmasında başkanlık görevine devam etmenin savunmayı zorlaşacağı görüşünde.

"HEMEN İSTİFA ETMEYECEK"

Konuyla ilgili açıklama yapan FIFA yetkilisi Domenico Scala, Blatter'in hemen istifa etmeyeceğini belirtti. Scala'ya göre, istifasını açıklayan başkan yeni bir seçim yapılıncaya kadar görevinin başında kalacak.

Sepp Blatter
Sepp Blatter

FIFA'nın kurallarına göre seçimde oy kullanacak üyelerin 4 ay öncesinden bilgilendirilmesi gerektiğinin altını çizen Scala, seçimin Aralık 2015 ve Mart 2016 arasında bir tarihte yapılabileceğini açıkladı. 

ADIM ADIM İSTİFAYA GİDEN YOL

27 Mayıs Çarşamba günü 7 üst düzey FIFA yetkilisi kara para aklama, şantaj ve dolandırıcılık iddialarıyla İsviçre'de gözaltına alınmış, bu kişilerin Dünya Kupası organizasyonlarına ev sahipliği yapacak ülkelerin belirlenmesi sürecinde de usulsüzlük yaptıkları iddia edilmişti.

Seçimden 2 gün önce gerçekleşen operasyonun ardından Blatter adaylığını çekmemiş ve rakibi Ürdün Prensi Ali Bin El Hüseyin'in 2'nci turda çekilmesinin ardından 5'inci defa FIFA Başkanı olarak seçilmişti. 

Sayfa Yükleniyor...