Monte Carlo Masters'da 2002 ve 2004 yıllarında iki kez şampiyon olan İspanyol Juan Carlos Ferrero, ilk turda vatandaşı Marcel Granollers ile karşılaştı. Bu yıl Monte Carlo'da 9 numaralı seribaşı olarak mücadele eden Ferrero, 6-0 ve 6-3'lük iki set sonunda tur atladı.

Bir başka İspanyol tenisçi 11 numaralı David Ferrer, elemelerden gelen Avustralyalı Peter Luczak'ı 6-2 ve 6-4'lük setlerle geçti.

14 numaralı seribaşı Arjantinli Juan Monaco ile Fin Jarkko Nimainen arasındaki ilk tur maçı ise büyük mücadeleye sahne oldu. Monaco, 7-5'lik iki set sonunda ikinci tura yükseldi.

Bir başka Arjantinli tenisçi David Nalbandian, Alman Andreas Beck'i eledi. 10 numaralı Çek Tomas Berdych ise İspanyol Feliciano Lopez'i 6-3 ve 6-1'lik setlerle safdışı bıraktı.

Bu sezon başarılı bir grafik çizen ve Miami Masters'ta final oynayan Berdych'in ikinci turdaki rakibi Fransız Richard Gasquet olacak. Kokain kullandığı gerekçesiyle 2 yıl men cezası aldıktan sonra cezası Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi tarafından kaldırılan Richard Gasquet, İspanyol Danil Gimeno Traver'i 6-2, 4-6 ve 6-2'lik 3 set sonunda yendi.