Belarus'un başkenti Minsk'de devam eden Avrupa Halter Şampiyonası'nın dördüncü gününde kadınlar 63 kiloda Türk Milli Takımı'ndan Sibel Şimşek, silkme ve toplamda altın, koparmada ise gümüş madalya kazandı.

Sibel Şimşek, silkmedeki ilk hakkında 127 kilo kaldırdı. İkinci hakkında da 134 kiloyu başarıyla kaldıran Şimşek, silkmede ve toplamda altın madalyayı garantiledikten sonra son hakkında Avrupa rekoru kırmak için 142 kiloyu denedi, ancak başarılı olamadı.

Koparmada ise Şimşek, ilk hakkında 107 kiloyu, ikinci hakkında 110 kiloyu kaldırırken, 114 kiloyu denediği üçüncü hakkında başarı sağlayamayınca gümüş madalyada kaldı.

Sibel Şimşek, böylece şampiyonayı 2 altın ve 1 gümüş madalya alarak tamamlamış oldu. Şimşek'in madalyasını Türkiye'nin Minsk Büyükelçisi Veka İnal taktı.

SAMET VE SEMİH MADALYAYA UZANAMADI
Erkekler 77 kiloda koparmada podyuma çıkan iki milli halterciden Samet Keleş 4'üncü olurken, Semih Yağcı 6'ncı sırada yer aldı.

Samet Keleş, koparmadaki ilk hakkında 151 kiloyu kaldırdı. İkinci hakkında 158 kiloyu kaldıran Keleş, son hakkında da 160 kiloyu kaldırmayı denedi. Bu kiloda başarılı olamayan Keleş, koparmada Avrupa 4'üncüsü oldu.

Aynı sıklette yarışan diğer Türk halterci Semih Yağcı ise koparmadaki ilk hakkında 150 kiloyu başarıyla kaldırdı. İkinci hakkında da 157 kiloyu kaldıran Yağcı, son hakkındaki 159 kiloda ise başarılı olamayınca koparmada müsabakayı 6. sırada bitirdi.

Koparma yarışmasının galibi, 165 kiloluk kaldırışıyla Ermeni sporcu Tigran Martirhosyan oldu. İkinciliği, ev sahibi Belaruslu halterci Mikhalai Ciharmiak 161 kiloyla alırken, 160 kilo kaldıran Polonyalı Krzysztof Szramiak da üçüncü sırada yer aldı.