Sıra NCAA Turnuvası'nda

Geleceğin basketbol yıldızlarının sahne aldığı NCAA Turnuvası, bu akşamdan itibaren başlıyor. ‘Mart Çılgınlığı' olarak bilinen turnuva, fınal four ve şampiyonluk maçı dahil, NTV Spor'dan yayınlanacak.

19.03.2009 - 00:56

Amerikan Kolej Ligi'nde şampiyonu belli edecek olan NCAA Turnuvası başlıyor. 32 konferansta biten normal sezon maçlarının ardından, NCAA seçme komitesinin belirlediği 64 takım, tek maçlı eleminasyon sistemine göre bir turnuva oynarlar. Mart çılgınlığı adı verilen bu turnuva sonunda NCAA şampiyonu belli olur.

NCAA'de öne çıkan altı büyük konferans var. ACC, Big East, Big Ten, Big 12, PAC ve SEC konferanslarının takımları daha çok göz önünde oldukları için, daha iyi lise oyuncularının tercihi olurlar ve genelde diğerlerine oranla daha kuvvetli kadrolar kurabilirler. Bu da onları daha iddialı yapar. Zaten NCAA turnuvası tarihine bakıldığında şampiyonlar ve final four adayları çoğunlukla bu liglerden çıkar.

2009'da da değişen bir durum yok. ACC'den North Carolina, Big East'ten Louisville, Connecticut ve Pittsburgh ve Big 12'ten Oklahoma 2009 turnuvasının önemli şampiyonluk adayları. Son yıllarda bu konferans takımlarının arasına girmeyi başarmış takımlardan biri olan Memphis de, fınal four için iddialı üniversitelerden biri.

Ncaa Turnuvası'nın bir diğer önemi de, geleceğin NBA yıldızlarının kendilerini gösterdiği en önemli sahne olması. Carmelo Anthony, Dwyane Wade, Chris Paul ve Derrick Rose gibi günümüzün NBA yıldızları 2000'li yıllardaki NCAA Turnuvası'nda öne çıkan isimlerdendi. Ayrıca Avrupa ve Türkiye'deki birçok yıldız basketbolcu da, profesyonel kariyerleri öncesi son kez NCAA turnuvasında yer alıyorlar.

Türkiye'de ve dünyada geleceğin önemli basketbolcularının sahne aldığı NCAA Turnuvası, tıpkı normal sezonda olduğu gibi NTV Spor'da Türk basketbolseverlerle buluşacak. NCAA Turnuvası'nda final four ve şampiyonluk maçı dahil tam 13 maç NTV Spor ekranlarında yer alacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...