"Sosa'nın dönmesi zor, Gomez isterse..."

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman; Mario Gomez ve Jose Sosa'nın siyah-beyazlılara dönme ihtimaliyle ilgili açıklamalar yaptı.

Haberler - Ntvspor 01.11.2016 - 00:14

"Sosa'nın dönmesi zor, Gomez isterse..."

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Tivibu 'da katıldığı programda Mario Gomez ve Jose Sosa'nın siyah-beyazlı takıma dönüp dönmeyecekleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Beşiktaş formasıyla Süper Lig'de gol krallığı yaşadıktan sonra ülkesi Almanya'nın Wolfsburg takımına giden Mario Gomez'in giderken yaptığı açıklamaları doğru bulmadığını belirten Fikret Orman, Jose Sosa'nın dönmesinin zor olduğunu söyledi. Orman "Bize 'Orada mutsuzum, geri dönmek istiyorum' derlerse kolay değil öyle dönmeleri. O zaman niye gittin? Sana kim git dedi? Mario Gomez'e giderken yaptığı açıklamalar yakışmadı. 'Biz Şampiyonlar Ligi'nde averaj takımı olmayalım. Kadroyu göreceğim' açıklamaları doğru değildi. Gittiği kulüple (Wolfsburg) Beşiktaş'ın durumları belli işte. Mario Gomez ile hiç konuşmadık. Çünkü bir kulübe kontratlı olarak gitti. Kontratlı olan bir futbolcuyla konuşmayız. Gomez dönmek isterse ve gelip 'Evime dönmek istiyorum' derse şartlara göre konuşulur. Fakat Gomez için söyleyeceklerimi Sosa için söyleyemem. Bizden iyi şekilde gitmedi. En kızdığım şey, zekayla dalga geçilmesi ve Beşiktaş üzerinden siyaset yapılmasıdır. Yok terör, yok eş bahanesi doğru değil. Sosa'nın geri dönmesi zor. Beşiktaş'ta transfer hiç bitmez. Büyük yatırımlar yapıyoruz. Beşiktaş Futbol Akademisi'ne geçiyoruz. Bu konuyla ilgili ciddi yatırımlar yapacağız. Başka takımlar da satın alacağız" ifadesini kullandı.

"EĞER GRUPLARDAN ÇIKARSAK..."

Şenol Güneş ile kontrat endişesi yaşamadıklarını kaydeden Orman "Şenol Güneş ile çok rahat çalışıyoruz. Hoca-başkan ilişkisinin dışında aramızda farklı bir sevgi var. Ben kendisine 'Şenol Ağabey' derim" dedi. Şampiyonlar Ligi'nde üst tura çıkmaları halinde devre arasında kadroya takviyeler yapabileceklerini söyleyen Fikret Orman "Gruplardan çıkarsak devre arası yapacağımız hamlelerle daha iyi yerlere geliriz" diye konuştu.

"1 SENEDE 37 MİLYON EURO KAZANDIK"

Son 1 yılda 37 milyon Euro'luk oyuncu satışı yaptıklarının altını çizen Beşiktaş Başkanı Fikret Orman "Biz futbolcunun karakterine bakıyoruz. Kabiliyetine, oynayacağı bölgede bize verebileceklerine bakıyoruz. Hangi memleketten olduğuna bakmıyoruz. Biz son 1 senede 37 milyon Euro'luk oyuncu satışı yapmışız. Porto'nun gelirlerinden yüzde 60'ı oyuncu satışından geliyor. Türkiye'deki gibi yayın gelirleri orada da düşük. Sosa, Beşiktaş'tan Milan'a gidebiliyor. Eskiden bunlar olmuyordu. Çok az örneği var" dedi.

"OĞUZHAN, AVRUPA'YI GERÇEKTEN İSTEYECEK"

Oğuzhan Özyakup'un Avrupa'da her kulüpte oynayabilecek yetenekte olduğunu söyleyen Orman "Oğuzhan çok iyi bir çocuk. Düzgün bir karaktere sahip; özel bir kabiliyet. Avrupa'da her kulüpte oynayabilir. Ama Oğuzhan gerçekten isteyecek. Onun bedeli çok önemli değil. Onu almak isteyen kulüp, oynatmak için almalıdır. Benim de Oğuzhan'ın da bu isteği görmemiz gerekiyor" şeklinde konuştu. Caner Erkin'in bonservisi için Inter ile pazarlık yapabileceklerini belirten Orman "Caner, bize çok hızlı uyum sağladı. X bir oyuncuya Chelsea'den teklif gelince, hemen gitmek istiyor. Oyuncularda nasıl duygusallık yoksa bizde de yok. Caner'i çok seviyorum. Caner geri dönecek ve bizde top oynayacak. Bonservisi 1 milyon Euro. Yine pazarlık yaparız" ifadesini kullandı.

"İYİ Kİ GENİŞ KADRO KURMUŞUZ"

Sezon başında çok transferler yaptıkları için bu isimlerin takıma adaptasyonu konusunda endişeli olduğunu belirten Fikret Orman, teknik direktör Şenol Güneş'in tecrübesi sayesinde sorun yaşamadıklarını söyledi. Yaşanan sakatlıklar sonrasında "İyi ki geniş kadro kurmuşuz" dediklerinin altını çizen Beşiktaş Başkanı "Ligin başında sakatlıklar oldu. Sakatlık yaşan Caner, Talisca, Aras bizim için önemli oyuncular. Beşiktaş'ın derin ve geniş bir kadrosu var. Tecrübeli ve adil bir teknik direktörü var. Geçen sezonun şampiyonu olarak başladık. Takım yapısından memnunum, ahlak yapısından memnunum. Hepsi çok temiz çocuklar. Transferleri geç bitirdik. Yeni oyuncularımız sezon öncesi kampına geç katıldı. Fakat hocamızın tecrübesiyle bu durumu aştık. Namağlup futbol takımımız iki kulvarda da yoluna devam ediyor. Çok transfer yaptık. Aslında genel prensibimiz, devre arasında maksimum 1-2 transfer, yaz döneminde ise en fazla 5 oyuncu almak. Biraz fazla transfer yaptık. Açıkçası bu transferleri yaparken biraz endişeliydim ama çok tecrübeli bir teknik adamımız var. Şampiyonlar Ligi ve Süper Lig için geniş bir kadro kuruldu. Sakatlıklardan sonra 'İyi ki bu kadroyu kurmuşuz' dedim. Transferler şu anda takıma uyum sağlamış durumda. Kendisini Beşiktaş ailesinin içinde benimsememiş bir futbolcu yok. Takıma çabuk adapte oldular. Bunun için mutluyum" ifadesini kullandı.

"GÖKHAN TÖRE'NİN DÖNME DURUMU YOK"

West Ham United'a kiralık olarak giden Gökhan Töre'nin takım dönüp dönmeyeceğiyle ilgili soruyu yanıtlayan Beşiktaş Başkanı Fikret Orman "Beşiktaş özel bir yerdir. Beşiktaş'ın toprağı farklıdır. Buradan giden herkes Beşiktaş'ı arar. Burada huzur, mutluluk, seviye var. Buradakiler mutlu olur, gidenler de burayı arar. Gökhan Töre 'Avrupa'ya gideceğim, Avrupa'ya gideceğim' diyordu. Gitti, gördük. Burası Beşiktaş. Gidince anlıyorlar da, geç oluyor. Gökhan Töre'yi 1 seneliğine kiraya verdik. Slaven Bilic, onu kullanmak için aldı. Şu an geri dönme gibi bir durumu yok" dedi.

"FERNANDES DÖNMEK İSTEDİ"

Eski futbolcuları Manuel Fernandes'in Beşiktaş'a dönmek istediğini belirten Orman "Fernandes sezon başında Beşiktaş'a dönmek istedi. 'Beşiktaş'ın Manuel Fernandes ile işi olmaz' dedim. Beşiktaş'ın bir çizgisi var. Giderken bir kez topa dokunmadan para kazanıp ayrılanların geri dönüşü olamaz. Quaresma giderken de etik olarak gitti. Dönerken de ne olduğunu idrak etmişti. Hata yaptığını ve evine dönmek istediğini söyledi. Bu durumu dürüstçe ve kandırmadan söylüyorsa geri dönebilir" ifadesini kullandı.

"BİZDE TRANSFERİ TEKNİK DİREKTÖR YAPMAZ"

Takımdaki oyuncularla hem seviyeli hem de mesafeli olduklarını vurgulayan Orman "Bizim oyuncularla ilişkimiz seviyelidir. Hem samimi hem de mesafelidir. Bu bir sevgi ilişkisi değil, profesyonel ilişkidir. Onların aileleriyle, sağlıklarıyla ilgileniyoruz. Onlara biz para ödüyoruz, onlar da bunların karşılığını vermelidir. Oyuncular ay başı geldiğinde nasıl parayı bekliyorlarsa, biz de onlardan sahada performans bekliyoruz" dedi. Beşiktaş'ta transferlerin 'ortak akıl' ile yapıldığının altını çizen Fikret Orman "Şenol Güneş'in iş alanına bulaşmayız. Futbol ailesindeki otoritesi kendi içindedir. Biz yetkili olduğumuz alanla ilgileniriz. Bizde transferi teknik direktör yapmaz. Başkan da yapmaz. Yöneticimiz, teknik direktörümüz hep beraber çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

"GALATASARAY DOĞRU YAPIYOR"

Galatasaray Olağanüstü Genel Kurulu'nda Riva ve Florya arazilerinin satışı için sarı-kırmızılı yönetime yetki verilmesini de yorumlayan Beşiktaş Başkanı "Galatasaray bizim dostumuz, aynı zamanda rakibimizdir. Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray'ı kurum olarak kıyaslayabilirsiniz. Aldığımızda 1 milyar TL borç vardı. Stat yoktu, takım yoktu, 2 senelik borcumuz vardı. Kimseye 'burayı ipotek verelim, burayı satmamız lazım' demedik. Demememize rağmen bazı şeylerle muhatap oluyoruz. Galatasaray doğru yapıyor. 100 milyon TL faiz ödüyoruz. 'Buraları satalım, bir daha bu duruma düşmeyelim' diyorlar. Doğru bir stratejidir" ifadesini kullandı.

"ESKİ HAKEMLER ARTIK BIRAKMALI"

Eski hakemlerin artık bırakmaları gerektiğini söyleyen Orman, "Hakem hataları da adil olmalıdır. Maksatlı hareketler, maksatlı kartlar, peş peşe kartlar, 1 dakikada maçın şeklini değiştirmek gibi olaylar Türk futbolunu kötü yola götürüyor. Eski hakemlerin yavaş yavaş emekli olması gerekir. Maça hesap yaparak çıkan hakemlerden Türk futbolunun kurtulması lazım" dedi.

"FENERBAHÇELİLER DE MEMNUN DEĞİLDİR"

Merkez Hakem Kurulu Başkanı Yusuf Namoğlu'na güvendiklerine belirten Fikret Orman, Fenerbahçe-Karabükspor maçını yöneten Fırat Aydınus'un kararlarını eleştirerek "Fenerbahçe-Karabükspor maçından Fenerbahçeli yöneticiler ve Fenerbahçeli taraftarlar da memnun kalmamıştır. Aynı durumun Beşiktaş lehine olmasını da istemiyorum. Kulüp yönetmek sadece kendi kulübünün menfaatini korumak değildir" dedi.

Sayfa Yükleniyor...