Tahincioğlu: Seyirci patlaması yaşadık

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu  Başkanı Mümtaz Tahincioğlu,  WRC Türkiye Rallisi'ni tahmin ettiklerinden daha çok seyirci izlediğini söyledi.

19.04.2010 - 12:07

Tahincioğlu: Seyirci patlaması yaşadık

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Mümtaz Tahincioğlu, Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) 6. Türkiye Rallisi'nde beklentilerinin çok üzerinde bir seyirci ilgisiyle karşılaştıklarını söyledi.

Mümtaz Tahincioğlu, yaptığı değerlendirmede, 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın ana sponsorluğunda bu yıl ilk kez İstanbul'da gerçekleştirilen WRC Türkiye Rallisi'nin başarıyla tamamlandığını vurgularken, organizasyona yarışseverlerin gösterdiği ilginin de kendilerini şaşırttığını aktardı.

''Gerçeği söylemek gerekirse, beklediğimizin çok üzerinde, korkunç bir seyirci patlaması oldu'' diyen Tahincioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu ilgi, bizim Antalya'da yaptığımız WRC Türkiye Rallisi organizasyonlarının karşılaştığı ilginin çok ötesindeydi. İstanbul olarak bu tip bir organizasyona açlığımızı gösterdi. Bu tip rallileri yaparken en büyük sıkıntımız seyirci getirebilmek oluyor. WRC Türkiye Rallisi'ni İstanbul'a getirirken de önemli risk aldık. Çünkü büyük şehirlerde bunu düzenlemek gerçekten zor. Ancak her zorluğun da böyle iyi yanları oluyor. Seyirci konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadık. Hatta bazen seyircileri kontrol etmekte zorluk yaşadık, ama zaten bu işin tabiatında böyle durumlar var. Bu kadar seyirci geleceğini bilsek, daha değişik tedbirler de alabilirdik. Neticede çok güzel geçti. Sembolik start, Sultanahmet Meydanı'nda çok büyük bir kalabalık karşısında oldu ve o manzara da yarışın çok başarılı geçeceğini bize gösterdi. Kadıköy'deki özel seyirci etabında insanlar bilet bulabilmek için adeta yalvardılar. Kapasitemizin sınırlı olmasından dolayı da bir çok kişi dışarda kaldı. Bize organizasyonumuzdan son derece memnunuz.''

Rallide etapların da önemli mücadelelere sahne olduğuna değinen Mümtaz Tahincioğlu, yağış nedeniyle son günün ilk iki etabını iptal etmek zorunda kalmalarına karşın genel itibariyle sorunsuz bir organizasyon geçtiğine değinirken, ''Yaşadığımız bir problem ise etapların geçtiği yolların durumu oldu. Bu yolların hazırlanması için 6 aydır çalışmamıza karşın tam olarak oturmuş değiller. Tabii ki bu yolların oturması için de daha fazla yarış yapmamız gerekli'' diye konuştu.
        
''WRC TÜRKİYE RALLİSİ İÇİN KARAR AŞAMASINDAYIZ''
Mümtaz Tahincioğlu, WRC Türkiye Rallisi'nin İstanbul'da ilk kez yapılmasına karşın gördüğü ilginin, kendilerini organizasyonun yeri konusunda tekrar düşünmeye ittiğini söyledi.

İstanbul'da yapılan ralliyle ilgili kendilerine olumlu dönüşler olduğuna değinen Tahincioğlu, ''Şimdi oturup bir değerlendirme yapacağız. Türkiye Rallisi Antalya'da mı, yoksa İstanbul'da mı devam etmeli? Bir hafta içinde değerlendirip kararı vereceğiz. Son karar için tabii ki yabancı yetkililerin, takımların, pilotların ve FIA'nın geri dönüşlerini toparlıyoruz. FIA'nın bazı yetkilileri ile çok sayıda kişi, rallinin İstanbul'a alınmasının çok doğru bir karar olduğunu, İstanbul'da kalmasının da WRC için çok daha iyi olacağını düşündüklerini söylediler. Gelecek senelerde çok daha başarılı geçeceğine inanıyorlar'' ifadelerini kullandı.

Tahincioğlu ayrıca, İzlanda'da meydana gelen yanardağ patlaması sonrası tüm Avrupa hava trafiğinin etkilenmesinin kendilerine de yansıdığını ve çok sayıda misafirin hala ülkelerine dönemediğini sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...