TBF'nin yeni başkanı Harun Erdenay

Bugün yapılan Türkiye Basketbol Federasyonu'nun olağanüstü genel kurulunda Harun Erdenay başkan seçildi.

Haberler - ntv.com.tr 27.05.2015 - 14:50 | Son Güncelleme : 27.05.2015 - 14:58

TBF'nin yeni başkanı Harun Erdenay

Ankara Hilton Otel'de yapılan TBF olağanüstü genel kurulunda, Harun Erdenay ve Lutfi Arıboğan başkanlık için yarıştı. 

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Olağanüstü Genel Kurulu’nda Harun Erdenay 81'e karşı 93 oyla TBF Başkanı seçildi. Harun Erdenay, 2016’da toplanacak olan bir sonraki TBF Genel Kurulu’na kadar yaklaşık 18 ay TBF Başkanı olarak görev yapacak.

Harun Erdenay “Dünya standartlarındaki bu federasyonun liderliğini yapmak, benim için büyük bir onur ve ayrıcalık,” sözleriyle mutluluğunu dile getirdi. “Türk Basketbolu son yıllarda çok büyük başarılara imza attı ve bu başarıları temel alarak TBF’yi bir üst seviyeye çıkarmak için çalışacak olmak heyecan verici.”

Aynı zamanda FIBA Avrupa Yönetim Kurulu Üyesi olarak da görev yapan Harun Erdenay, FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel’in 30 Mart’ta görevi bırakması sonrası TBF Yönetim Kurulu’nun tam desteği ile TBF Başkanı olarak göreve gelmişti.

HARUN ERDENAY KİMDİR?

Erdenay 1968 yılında basketbolun içinde yaşayan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Efsanevi bir eski oyuncu ve koç olan Kemal Erdenay’ın oğlu Harun Erdenay, hem Türk hem de Avrupa Basketbolu’nun istisnai yıldızlarından biriydi. Türkiye A Milli Erkek Takımı’nın 2001 FIBA Avrupa Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanmasında büyük rol oynadı. Üç defa TBL şampiyonluğu yaşadı ve iki defa en skorer oyuncu oldu. Erdenay basketbolu 2008 yılında bıraktı.

2006 yılında A Milli Erkek Takımı Genel Menajeri olarak göreve başladı. 2010 yılındaTürkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanan 12 Dev Adam’ın saha dışındaki liderlerinden biriydi ve ülke spor tarihinde kazanılan en büyük başarılardan birinde pay sahibiydi. TBF Başkanı seçilmeden önce TBF Yönetim Kurulu Üyesi ve Asbaşkan olarak görev yapıyordu.

Sayfa Yükleniyor...