Tek atlayışla şampiyon

Sırıkla atlama seçmelerine katılması bile son anda netleşen Olimpiyat şampiyonu Hooker tek bir başarılı atlayışla altın madalyayı aldı.

22.08.2009 - 23:06

Olimpiyat şampiyonu Avustralyalı Steven Hooker daha birkaç gün öncesine kadar Berlin'de yarışı yarışmayacağına karar vermemişti. Atletizmseverler de ondan umudunu kesmişti. Ama Hooker cesaretle seçmelere girdi. Sakat sakat 5.65'i geçti. Ardından finalde sadece 5.90'daki başarılı atlayışıyla altın madalyanın sahibi oldu.

Hooker 5.85'e kadar pas geçti. Muhtemelen kendisini riske etmek istemiyordu. 5.85 için sırığı eline aldığında Fransızlar Romain Mesnil ve bu yıl 6 metreyi geçen Renaud Lavillenie ile 5.80'de bir kere başarısız olan ve 2 hakkını devreden Ukraynalı Maksim Mazuryk kalmıştı yarışmada. Hooker başarılı olamadı. Mesnil ilk hakkında atlayarak avantajı eline geçirdi. Lavillenie ve Mazuryk atlayamadı. Mazuryk 2 başarısız atlayışla pes etti. Ama Hooker ve Lavillenie 5.90'a taşıdılar haklarını.

Hooker geldi atladı. 5.90'ı atlayınca Mesnil de mecburen eşofmanları çıkardı. Kalan bölümde durum şuydu. Eğer Mesnil ya da Lavillenie'den birisi atlayabilse, ki haklarını 5.95'e taşıdılar, Hooker'ın sakatlığı ortaya çıkmıştı. Yani belki de Avustralyalı ileriye gidemeyecekti.

İki Fransız'ın nafile çabaları sonuç vermedi. Mesnil gümüş, Lavillenie bronz aldı. Hooker uzun yıllar anlatılacak bir hikayenin kahramanı oldu böylece.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...