BILBAO - Basketbolda Erkekler Avrupa Kupası (E) Grubu'nda mücadele eden Türk Telekomspor, gruptaki 4. maçında deplasmanda İspanya'nın Bizkaia Bilbao Basket takımına 81-75 yenilerek 3. yenilgisini aldı.

Karşılaşmaya etkili hücum ederek başlayan Bizkaia Bilbao Basket, Markota ve Seibutis'in basketleriyle 2. dakikada 8-0'lık üstünlük yakaladı. İlk sayılarına Serkan'ın dış atıştan bulduğu basketle ulaşan Türk Telekomspor, Dudley ve Mallet'in de skora katkısıyla, 4. dakika içinde farkı 2 sayıya (10-8) indirdi.

Bu dakikadan sonra savunmada açıklar veren Türk Telekomspor karşısında özellikle Markota ile dış atışlarda çok yüksek bir yüzde yakalayan evsahibi takım, aradaki farkı giderek açtı ve periyodu 28-16 önde geçti.

2. çeyreğin ilk dakikalarında da hücumda başarılı bir görüntü sergileyen Bizkaia Bilbao Basket, dış şutlarda Seibutis ile sonuca gitti. Türk Telekomspor, özellikle Mallet ile art arda basketler bulurken, farkın daha da açılmasına izin vermedi ve 14. dakika 37-29 İspanyol ekibi lehine geçildi. Hücumda çok erken şutlar kullanan ve savunmaya dönmekte geç kalan Türk temsilcisi, rakibinin dış şutlardan bulduğu sayılara engel olamadı ve Bizkaia Bilbao Basket, 16. dakikada farkı 15 sayıya (44-29) çıkardı. Ribaunttaki sıkıntısına son veren Türk Telekomspor, hücumda da başarılı bir görüntü sergilemeye başladı ve Bekir, Lang ve Dudley'in sayılarıyla 9-0'lık seri yakalayarak 18. dakika içinde farkı 6 sayıya indirdi: (44-38). Markota ile uzun bir aradan sonra skor üreten Bizkaia Basket Bilbao, devreyi 46-38 önde tamamladı.

Türk Telekomspor, 3. periyoda Dudley'in serbest atış çizgisinden bulduğu sayılarla girdi. İspanyol ekibi, Conley-Markota ikilisiyle pota altından üst üste basketler bulurken, 23. dakikayı da 52-43 üstün geçti. Bekir ile 3 sayılık basketler bulan Türk Telekomspor, pota altından da Hüseyin ile skor üretse de, 26. dakika 56-48 Bizkaia Bilbao Basket üstünlüğüyle geçildi. Türk Telekomspor'un skor üretmekte zorlandığı bu dakikalarda organize hücumlar gerçekleştiren evsahibi takım, gerek pota altı, gerekse de dış şutlarda başarılı oldu ve çeyreği 68-55 üstün geçti.

Son periyodun ilk dakikalarında savunmasında başarılı bir oyun ortaya koyan Türk Telekomspor, 2.5 dakika süresince rakibine sayı atma şansı tanımadı.

Hücumda da istediği oyunu sergilemeye başlayan Türk temsilcisi, yakaladığı 7-0'lık seriyle 33. dakikada farkı 6 sayıya (68-62) indirdi. Karşılaşmanın en skorer ismi Markota ile üst üste sayılar bulmayı sürdüren Bizkaia Bilbao Basket, oyunun kontrolünü yeniden eline aldı ve 36. dakikaya 75-65 önde girdi. Wilson'ın dış şutlardan bulduğu sayılarla oyundan kopmayan Türk Telekomspor, Owens'ın basketiyle bitime 1.38 dakika kala farkı 3 sayıya (75-72) indirdi. Ancak Bizkaia Bilbao Basket, Conley ve Blums'un basketleriyle farkın daha da azalmasına izin vermedi ve karşılaşmadan 81-75 galip ayrıldı.

İspanyol ekibi böylece, 4. maçından da galibiyetle ayrılarak, 8 puanla yenilgisiz olarak liderliğini sürdürdü. Türk Telekomspor ise bu yenilgiyle gruptan çıkma şansını hayli zorlaştırdı.

Gruptaki diğer maçta da Rus ekibi Spartak Saint Petersburg, deplasmanda grup sonuncusu Belçika'nın Spirou Basket Charleroi takımını 68-50 yendi.

BIZKAIA BILBAO BASKET: 81 - TÜRK TELEKOMSPOR: 75
Salon: Bizkaia Arena
Hakemler: Romualdas Brazauskas (Litvanya), Radomir Vojinoviç (Karadağ), Renaud Geller (Belçika)
Bizkaia Bilbao Basket: Rodriguez , Seibutis 17, Markota 27, Baniç 6, Mumbru 3, Moiso 5, Conley 12, Blums 8, Vazquez 3, Guardia
Türk Telekomspor: Lang 4, Serkan 5, Wilson 19, Dudley 8, Mallet 18, Hüseyin 5, Tutku 4, Owens 4, Bekir 8
1. Periyot: 28-16
Devre: 46-38 (Bizkaia Bilbao Basket)
3. Periyot: 68-55