Toyota'dan çekilme sinyali

Japon otomotiv devi Toyota, Formula 1 Dünya Şampiyonası'ndan çekilebileceğinin sinyallerini verdi. Toyota yetkilileri, küresel mali kriz ortamında masrafları kısmak için Formula 1'den ayrılmanın seçenekler arasında olduğunu vurguladı.

Ntvspor 30.09.2009 - 13:35

İSTANBUL - Küresel mali kriz, en büyük darbeyi motor sporlarına vurdu. Önce Honda Formula 1 ile yollarını ayırdı, ardından da BMW gelecek yıl şampiyonada yer almayacağını açıkladı.

Şimdi de "Yaprak dökümünün son halkası Japonya'nın en büyük otomobil üreticisi Toyota olacak mı" sorusuna yanıt aranıyor. Krizden büyük ölçüde etkilenen şirket, masrafları kısmak için Formula 1'den ayrılmanın seçenekler arasında olduğunu açıkladı. Takım yöneticisi Tadashi Yamashina da, "Formula 1'i bu kadar fazla para harcamayacağımız bir yapıya sokmalıyız" ifadelerini kullandı.

Köln merkezli Toyota takımı, 300 milyon dolarlık yıllık bütçesine karşın Formula 1'e katıldığı 2002 yılından bu yana henüz yarış birinciliği elde edemedi.

Uluslararası Otomobil Federasyonu FIA'ya, gelecek sezon şampiyonada yer alacağı güvencesi veren takımın, bu aşamadan sonra nasıl bir yol izleyeceği merakla bekleniyor.

Toyota, paspaslardaki bir sorun nedeniyle Amerika pazarındaki 3 milyon 800 bin otomobili geri çağırma kararı almıştı. Gaz pedalına istem dışı baskı yapan hatalı paspaslar yüzünden meydana gelen kazalarda 5 kişinin öldüğü belirtiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...