Trabzonspor'da olağanüstü kurulda tartışma

Trabzonspor Yönetim Kurulu, olağanüstü genel kurul toplantı salonunda yaşanan sert tartışmaların ardından, genel kurulda üyelerin onayına sunduğu ve yetki istediği taleplerini geri çekti.

25.08.2009 - 14:56

TRABZON - Trabzonspor Haluk Ulusoy Tesisleri Nizamettin Algan Konferans Salonu'nda başlayan bordo-mavili kulübün genel kurulu, kulüp tarafından devralınan ve alınacak taşınmaz mülklerin 10 yılı aşkın süreyle uzatılmasını da kapsayan 4. madde ile 2009 yılı konsolide bütçesinin arttırılmasını içeren 5. maddenin bulunduğu gündem ile toplandı.

262 üyenin katıldığı genel kurulda ilk olarak divan başkanlığına Özer Atalay seçildikten sonra kulüp genel sekreteri Hasan Yener, üyelere hitaben bir konuşma yaptı.

Yener, yönetim kurulunun, ekonomik artışlara ayak uydurmak için büyük çalışmalar içinde olduğunu belirterek, ''Artan maliyetler, kulübümüzü yeni kaynak arayışlarına itmiştir. Bu konuda başkanımız ve yönetim kurulumuzun çalışmaları vardır. Bu çalışmalar sonucu yeni sözleşmeler, yeni sponsor arayışları vardır. Sene başında belirlediğimiz bütçemizin üzerine çıkacağımızdan yönetim kurulumuzun tüzüğümüz gereği olan, sizlerin onayına ihtiyacı vardır'' dedi.

Yat Limanı, Hüseyin Avni Aker Stadyumu yol tarafındaki boş alan, Kartal Tesisleri, Düzköy Yaylakent Tesisleri, Trabzon Belediyesi'nden devralınacak olan eski fuar alanının uzun süreli devri ve buraya ticari alanların yapılıp kiraya verilmesi için genel kurulun yetkisinin esas olduğunu anlatan Yener, ''Yönetim olarak buraları 10 yıldan fazla kiraya verme yetkimiz yok. Kuruluşlar, bu tür yerlere yatırım yapmak için daha uzun yıllar istemektedirler. Kartal Tesisleri için daha önceden bu yetki verilmiştir. Burada da aynı şartlar söz konusu. Son zamanlarda genel kurulla ilgili spekülasyonlar yapıldı. Her şeyimiz açık. Bugünkü bütçe ve gelecekle ilgili her şeyi sorabilirsiniz. Hepsine cevap verebiliriz. Trabzonspor'umuz hepimizin kulübüdür'' diye konuştu.

Yener'in bu konuşmasının ardından bazı üyeler, genel kurul toplantısının küçük bir salonda yapılmasına tepki gösterirken yönetim kurulunun taleplerine ret cevabı vereceklerini belirttiler.

4. madde için oylamaya geçildiği sırada bir önceki Şener döneminde yöneticilik yapan Ali Rıza Egemen, genel kurul salonunda kulüp personellerinin bulunduğunu ve bu kişilerin 'hayır' oyu veremeyeceklerini ve etik olarak bu kişilerin dışarı çıkartılması gerektiğini kaydetti.

Tartışmaların yaşandığı bu sırada divan başkanı Özer Atalay, kulüp personellerinin tüzük gereği oy verebileceğini belirttikten sonra açık oylamaya geçildi. Oylamada ilk olarak talebe 'evet' oyu verenler sayılırken, 'hayır' cevabı vereceğini söyleyen bazı üyeler oyların sağlıklı bir şekilde sayılamadığını savunarak buna tepki gösterdiler.

Bu sırada tartışmaların daha da sertleşmesi üzerine kulüp genel sekreteri Hasan Yener, tekrar kürsüye çıkarak, ''Genel kurul üyeleri, Trabzonspor Yönetim Kurulu olarak salonda yaşanan olaylar ve yapılan bu oylamanın Trabzonspor'un geleceğine, camiasına zarar vereceğini düşünerek teklifimizi geri çekiyoruz'' dedi.

Yener'in bu talebi divan kurulu tarafından kabul edilince genel kurul gündem maddeleri oylanamadan sona erdi.

Daha sonra Trabzonspor Kulübü Başkanı Şener ve yönetim kurulu üyeleri genel kurulun bulunduğu salondan ayrıldılar. Bu sırada bazı üyeler, Şener ve Hacısalihoğlu'na tepki gösterdiler.

GÜNDEMİN 4 VE 5. MADDESİ
Trabzonspor'da yönetim kurulunun geriye çektiği 4. ve 5. madde şöyle:

4. madde: Kulübümüz tarafından devir alınan veya alınacak olan, Trabzonspor Kulübü Derneği'ne tahsis edilmiş Trabzon Yat Limanı, Trabzonspor Futbol İşletmeciliği Ticaret A.Ş'ye tahsis edilmiş Hüseyin Avni Aker Stadyumu'nun yol tarafındaki boş alan, Trabzonspor Kulübü Derneği'ne tahsis edilmiş İstanbul Kartal Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri, Trabzonspor Kulübü Derneği'ne tahsis edilecek Trabzon Belediyesi'nden devir alınacak olan Yenimahalle Sahil Dolgu Alanı ve Trabzonspor Kulübü Derneği'ne tahsis edilmiş Trabzon İl Özel İdaresinden devir alınan Düzköy Yaylakent Tesisleri diye nitelendiren yerlerde, Trabzonspor Kulübü'ne gelir getirici yatırımlar yapmak ve yaptırmak üzere Trabzonspor Kulübü Derneği Tüzüğünün 89. maddesi gereğince, kulübümüz lehine irtifak veya intifa hakkı devri, rehin ve teminat gösterilmesi ve 10 yıldan daha uzun süreli kiraya verilmesi dahil, buna bağlı ve benzeri ticari sözleşmeler ve akitlerin yapılması için gerekli işlemlerin yasal, hukuksal ve her türlü iş ve işlemlerini yapmak üzere Trabzonspor Kulübü Derneği Yönetim Kurulu'na yetki verilmesinin görüşülüp kararlaştırılması.

5.madde: Trabzonspor Kulübü Derneği ve bağlı şirketlerinin, 2009 yılı konsolide tahmini bütçesinin artırılmasının görüşülmesi ve karara bağlanması.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...