Bugüne dek yapılan tüm olimpiyatlarda eskrim yer aldı

Modern olimpiyat oyunlarının tamamına dahil edilen 9 spor dalından biri olan eskrim, koşullara uyma yeteneği, iyi organizasyon ve sabır gerektiren bir dal olarak göze çarpıyor.

Anadolu Ajansı 03.08.2016 - 13:03

Bugüne dek yapılan tüm olimpiyatlarda eskrim yer aldı

Eskrim sanatı ile eskrimci arasında ihtiyaç duyulan ortaklık, uzun süren eğitimin sonucunda elde ediliyor. Eskrimci, kazanmak için gereken toplam tuşu yapmak amacıyla rakibine hücum ederken, bir yandan da rakibine hedef olmamaya çalışıyor.

Epe, flöre ve kılıç olmak üzere 3 ana dala ayrılan eskrim sporunda rakibin hedef bölgeleri, dala göre farklılık gösteriyor. Her dalda, farklı ağırlıklarda silah kullanılıyor.

İReM KARAMETE KOTA ALDI

Eskrimde flöre dalında Türkiye'yi İrem Karamete temsil edecek. 

İrem Karamete, Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da düzenlenen Eskrim Olimpiyat Elemeleri'nde yarı final oynayarak, Rio Olimpiyat Oyunları'na katılmaya hak kazandı.

Rio Olimpiyatları'nda 105 erkek, 107 kadın eskrimci, 10 farklı kategoride madalya için mücadele edecek. Müsabakalar, erkekler flöre (bireysel ve takım), kadınlar flöre (bireysel), erkekler epe (bireysel ve takım), kadınlar epe (bireysel ve takım), erkekler kılıç (bireysel ve takım), kadınlar kılıç (bireysel) kategorilerinde gerçekleştirilecek.

Rio'da eskrim müsabakaları, 6-14 Ağustos tarihlerinde yapılacak.

KURALLAR

Bireysel müsabakalar: Her müsabaka, her biri 3 dakika süren 3 raunt üzerinden, aralarda 1 dakikalık dinlenme süresi verilerek yapılır. 15 tuş yapan veya süre sonunda en çok puanı kazanan rakibine üstünlük sağlar. Beraberlik durumunda oyuna 1 dakikalık süre eklenir ve ilk puanı kazanan rakibini elemiş olur.

Takım müsabakaları: Takımlar 3 sporcudan oluşur ve 45 puan alan veya müsabaka sonuna dek en çok puan kazanan takım, rakibine üstünlük sağlamış olur. Beraberlik durumunda müsabakaya 1 dakika eklenir ve ilk puanı alan takım galip sayılır.

Flöre: Silah ucunda puantere vardır. Dürtüşle puan kazanılır. Metalik bir yelek giyilir. Yalnızca göğüs ve sırta dürtüş gelirse tuş olur. Rakipler aynı anda tuş yaparsa, ayrıcalık ve savunma önceliklerine göre puan verilir.

Epe: Dürtüşle puan kazanılır. Rakibin herhangi bir bölgesine yapılan dürtüş tuş olur. Yelek giyilmez, yalnızca eskrim giysisi ve maske donanımı vardır. Aynı anda yapılan tuş, iki sporcuya da puan kazandırır.

Kılıç: Hem dürtüş, hem de vuruşla tuş yapılır. Metalik bir yelek giyilir. Maske de dahil olmak üzere belden yukarısına yapılan tuş puan kazandırır. Aynı anda yapılan tuş, öncelik ve savunma önceliklerine dayanarak puanlandırılır.

TARİHÇESİ

Eskrim sporunun ilk kuralları 1474 yılında İspanya'da belirlendi.

Pozisyonlar ve çizgiler ise 1530'da biçimlendi. 1537'de, Paris'te Silah Akademisi açıldı, maske de 1780'de kullanılmaya başlandı.

İtalyanlar, Macarlar ve Fransızlar ilk eskrim okullarını açtılar. Uluslararası Eskrim Federasyonu ise 29 Kasım 1913'te kuruldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...