Türkiye kaçıncı torbada?

A Milli Futbol Takımı, 1996, 2000 ve 2008'den sonra 4. kez Avrupa Futbol Şampiyonası'na katılmayı başardı.

Ntvspor 14.10.2015 - 11:47

Türkiye kaçıncı torbada?

A Milli Futbol Takımı, 1996, 2000 ve 2008'den sonra 4. kez Avrupa Futbol Şampiyonası'na katılmayı başardı. Ay Yıldızlılar'ın grup kuralarında kaçıncı torbada olacağı ise play-off'lardaki elemeleri bağlı.

Türkiye, 1960 yılında başlayan Avrupa Şampiyonası macerasında elemeleri geçerek daha önce 3 kez finallerde boy gösterdi, 1996 ve 2008'de Fatih Terim, 2000'de de Mustafa Denizli yönetiminde sahaya çıktı. 

1996'da İngiltere'nin düzenlediği finallerde Türkiye, gruptaki 3 maçını da gol atamadan ve puan alamadan elendi. 

2000 yılında Hollanda ve Belçika'nın ortaklaşa düzenledikleri finallerde ise Türkiye, gruptan çıkıp çeyrek finalde Portekiz'e yenilerek organizasyona veda etti. 

Ay yıldızlı ekip, Fatih Terim yönetiminde katıldığı Euro 2008'de ise büyük bir başarıya imza attı. Yarı finale kadar yükselen ve bu turda Almanya'ya 3-2 yenilen Türkiye, Avrupa Şampiyonaları tarihindeki en iyi derecesini elde etti. 

20 TAKIM BELLİ OLDU

Euro 2016 elemeleri sonrasında, ev sahibi Fransa dışında turnuvaya katılma hakkı kazanan takımlar şöyle: 

"TÜRKİYE, Çek Cumhuriyeti, İzlanda, Belçika, Galler, İspanya, Slovakya, Almanya, Polonya, İngiltere, İsviçre, Kuzey İrlanda,
Romanya, Avusturya, Rusya, İtalya, Hırvatistan, Portekiz, Arnavutluk."

SON 4 TAKIM PLAY-OFF'TAN GELECEK

Bosna Hersek, Ukrayna, İrlanda Cumhuriyeti, Slovenya, Macaristan, İsveç, Norveç ve Danimarka gruplarında üçüncü sırada yer alarak play-off'ta mücadele etme şansını yakaladı.

Takımlar seribaşı statüsünde eşleşecek ve bu maçların ardından 4 takım daha finallere katılmaya hak kazanacak. Play-off karşılaşmaları, 12-14 ve 15-17 Kasım 2015'te yapılacak.

Play-off eşleşmelerinin kura çekimi, 18 Ekim Pazar günü İsviçre'nin Nyon kentinde gerçekleştirilecek. 

FİNALLER İÇİN KURA ÇEKİMİ ARALIK'TA

Euro 2016 finallerinin kura çekimi ise 12 Aralık 2015'te Fransa'nın başkenti Paris'te yapılacak. Finallerde 24 takım dörderli olarak 6 gruba ayrılacak. Gruplarını ilk 2 sırada bitiren takımların yanı sıra, en iyi dört üçüncü de bir üst tura çıkacak. 

TÜRKİYE KAÇINCI TORBADA?

Play-off turunda seribaşı statüsündeki takımların en az üç tanesinin tur atlaması halinde A Milli takım 4. torbada kalacak. 

Gerçekleşecek eşleşmelere göre, Türkiye'nin 3. torbada yer alma ihtimali de var. 

ÜÇ TAKIM BİZDEN GERİDE

UEFA ülkeler sıralamasında İrlanda Cumhuriyeti, Norveç ve Slovenya bizden geride bulunuyor. Seribaşı olmayıp puan olarak bizden önde olan tek ekip ise Danimarka. Play-off turunda Bosna, Ukrayna, İsveç ve Macaristan seribaşı statüsünde olacaklar
ve rakipleri Danimarka, İrlanda, Norveç ya da Slovenya'dan biri olacak. Seribaşı takımların tamamının UEFA puanı Türkiye'den daha iyi durumda.

3. TORBAYA NASIL YÜKSELİRİZ?

İrlanda, Norveç ve Slovenya üçlüsünden iki tanesi seribaşı ekipleri devirip turnuvaya katılmayı başarırsa, Türkiye 12 Aralık 2015'teki kura çekimine 3. torbadan katılma hakkı kazanacak. Danimarka'nın seribaşı rakibini eleyip elememesi ise Türkiye'nin konumunu etkilemiyor.

Eğer İrlanda, Norveç ya da Slovenya'dan en az iki tanesi play-off turunda rakibini elerse Türkiye iki basamak yükselecek ve kendisini 3. torbada bulacak.

TERİM İLE 116. MAÇTA 59. GALİBİYET

A Milli takım, Fatih Terim yönetiminde oynadığı 116. maçta 59. kez galip gelirken, 177 gol atıp kalesinde ise 123 gol gördü. 

YENİLMEZLİK SERİSİ 10 MAÇA ÇIKTI

Milliler, 12 Kasım 2014 tarihinde İstanbul'da Brezilya'ya 4-0 yenildiği özel maçın ardından mağlubiyeti unuttu. Ay yıldızlılar, Brezilya maçının ardından oynadığı 7'si resmi, 2'si özel 9 müsabakadan 7'sini kazandı, 2'sinde berabere kaldı. Bu maçlarda 18 gol atan Türkiye, kalesinde sadece 4 gol gördü.

FİNAL HASRETİ BİTTİ

A Milli takımın büyük organizasyonların finallerine katılma hasreti bitti. 2010 Dünya Kupası elemelerinde grubunu üçüncü sırada tamamlayan teknik direktör Fatih Terim yönetimindeki ay yıldızlılar, finalleri televizyondan izlemek zorunda kaldı. 

Euro 2012 elemelerinde grubu ikinci sırada bitiren teknik direktör Guus Hiddink'in çalıştırdığı milliler, play-off'ta Hırvatistan'a elenerek, final vizesi alamadı. 

2014 Dünya Kupası elemelerine ise Abdullah Avcı ile başlayan, Fatih Terim ile tamamlayan A Milliler, grubu dördüncü sırada bitirince finallere yine gidemedi.

Öte yandan, 2002 Dünya Kupası'nda Şenol Güneş yönetiminde üçüncü olarak tarihsel bir başarı yakalayan ay yıldızlılar, daha sonra Avrupa Şampiyonası ve Dünya Kupası'nda 6 kez düzenlenen finallerin sadece birinde yer alabilmişti.

Milliler, 2002 Dünya Kupası'nın ardından Euro 2004'e play-off'ta Letonya'ya, 2006 Dünya Kupası'na ise yine play-off'ta İsviçre'ye kaybederek katılım hakkı kazanamamıştı.

Sayfa Yükleniyor...