Turkuaz mayo Visconti'de kaldı

46.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun 221 kilometrelik Denizli-Fethiye etabını Columbia Takımı'ndan Alman sporcu Andre Greipel kazanırken, Giovanni Visconti genel klasman liderliğini korudu.

15.04.2010 - 18:35

Turkuaz mayo Visconti'de kaldı

46.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun 221 kilometrelik Denizli-Fethiye etabını Columbia Takımı'ndan Alman sporcu Andre Greipel kazandı.

Genel Ferdi Klasmanda ISD-NERİ'den Giovanni Visconti 21.07.06 ile birinciliğini korudu. 194 kilometrelik 6. etap olan Fethiye-Finike parkurunda turkuaz mayoyu yine İtalyan bisikletçi giyecek. Bu arada finişten sonra ataklar sırasında kural ihlali yapıldığı gerekçesi İle bisikletçiler arasında zaman zaman münakaşalar yaşandığı görüldü.

STARTI DENİZLİ BELEDİYE BAŞKANI VERDİ
13 bisikletçinin çeşitli nedenlerle yarış dışı kalmasından sonra 98 sporcu 221 kilometrelik Denizli-Fethiye etabı için pedal çevirmeye başladı. Yarışın en uzun etabı olan bu parkurda gözler yine ISD-Neri ve Columbia kapışmasına çevrildi. Genel takım klasmanında ISD-Neri'nin 2 saniye arkasından Cofidis onun da arkasında Columbia 1 dakika 20 saniye farkla yer alıyordu. Bu 3'lünün kaderi bir yerde bu etapta belli olacaktı. Genel ferdi klasmanda da durum farklı değildi. ISD-Neri'den Giovanni Visconti 14 saat 57 dakika 48 saniye ile ilk sırayı alıyor, Columbia'dan Tejay Van Garderen 14.58.04 ile 2., Cofidis takımından David Moncoutie 14.58.15 ile 3. sırada bulunuyordu. Footon Servetto'dan Gian-Paolo Cheula 48 saniye farkla 4. sırayı paylaşıyordu. Bu da bu 4'lünün Denizli-Fethiye etabında ne denli zor bir yarışa başladıklarının göstergesiydi. Denizli Valisi Yavuz Erkmen ve Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci'nin birlikte verdiği start öncesi Tour of Turkey ve Ayyıldızlı bayrağımızın bulunduğu fuları genel klasman 1.'si Giovanni Visconti'ye takmasından sonra müthiş yarış başladı. 1600 metre irtifa ile etaplar arasındaki en yüksek noktaya çıkış yine bu etapta yaşanacaktı. İlk kilometrelerden sonra Lampre'den Adriano Malori, Vorarlberg'den Chirstoph Sokoll, Galicia'dan De Segovia, Cofidis'den Remi Pauriol, Carmiooro'dan Aristide Ratti ve De Rosa'dan Sergio Lagana ana gruptan kaçtılar. Önce 4 dakika 59 saniye kadar çıkan fark 65. kilometreye gelindiğinde 4.20 saniyeye indi. Ana grubu ise ISD-Neri bisikletçilerinin tuttuğu gözden kaçmadı.

İLK PRİM PAURİOL'NUN
Kazık Beli geçilirken tırmanma priminin bisikletçileri belli oldu. Cofidis'ten Remi Pauriol çizgiyi ilk geçen sporcuydu. Daha sonra onu Galicia'dan De Segovia, Lampre'den Malori, Vorarlberg'den Sokoll ve Carmiooro'dan Ratti takip etti.

SPRİNT PRİMİ'DE RATTİ'NİN
Yusufça'daki Sprint Primi'ni ise Carmiooro'dan Aristidi Ratti aldı. 2.liği Vorarberlg'den Sokoll, 3.lüğü ise De Rosa'dan Lagana elde etti. 107.km geçilirken bisikletçilerin ortalama hızı da saatte 35 km yi buluyordu. Kızgın güneş, rüzgarsız diyebileceğimiz parkur, ortalama hızın düşük seyretmesine neden oldu. Ama yine de ön grup ana grupla arasındaki zaman farkını 4 dk olarak korumayı başardı.

İLÇELER BİRBİRİLERİ İLE YARIŞIYOR
Denizli ilinin mükemmel bir şekilde organizayona katkı yapışından sonraki etaplarındaki köy belde ve ilçerler de bisikletçilere destek vermek amacı ile çeşitli etkinlikleri düzenledikleri görüldü. Yola asılan ilginç bir pankartın üzerinde şu ilginç yazı dikkat çekiyordu. "Leblebi diyarı Serinhisara hoş geldiniz" Oysa Türk halkının büyük çoğunluğu çok önceden çorum leblebisi ile tanışmıştı. Böylelikle Serinhisar'ın ürününü de TUR'u takip edenler bu etapta öğrendiler. Fethiye'de doğal güzelliklerinin dışında Belediyesi ile bu etapta öne çıkan ilçelerindendi. Belediye Başkanı Behçet Saatçi, yörenin öne çıkan ürünlerinden oluşan bir poşeti bisikletçilere takdim etti. Finiş mahalli, yapılan süslemeler ile birlikte renkli görüntüler veriyordu.

RIFAT ÇALIŞKAN TIRMANIŞINI PAURİOL KAZANDI
Türk bisikletinin efsane ismi Ay yıldızlı mayoyu defalarca giymiş Rıfat Çalışkan'ın adına ithaf edilen tırmanma primini Cofidis'den Pauriol kazandı. 2.liği Vorarlberg'den Sokoll, 3.lüğü De Rosa'dan Lagana, 4.lüğü Galicia'dan De Segovia, 5.liği de Lampre'den Malori elde etti. Geçen yıl kaybettiğimiz bu büyük sporcunun böylece Denizli-Fethiye etabında anmış olduk. Öndeki 6'lı grup finişe doğru bu tırmanış priminden sonra tempoyu hızlandırdı. Yokuş yukarı düşen fark, tırmanma bittikten sonra yeniden 3 dk'nın üzerine çıktı. Ancak ana grup tempoyu yükseltmeye başlayınca durum farklılaştı. Finişe 63 km kala öndeki 6'lı ile ana grubun arası 2.21'e kadar indi. Ve bu etapta bu km geçilirken 221 km lik zorlu parkurun ağırlığına dayanamayan 3 bisikletçi daha yarış dışı kaldı. Karabel rampası inildikten sonra müthiş bir tempo yapmaya başladı. Öndeki 6'lı bozulmadan devam ediyor ama ana grubun kıskacı altında tedirgin oluyorlardı. Uğurlu geçilirken finişe artık 37 km vardı ve fark 1.5 dk'nın altına inmişti. Finişe 15 km kala fark 1 dk altına indi. Etap durgun seyrederken 10 km kala Cofidis'in bisikletçisi Pauriol birden atak yaptı. Onu Malori ve De Segovia takip etti. Ama bu arada ana grupta müthiş bir tempo yaparak ön grubu 25 sn bir farkla yakalamayı başardı. Ve 6 km kala etap birden hareketlendi. Columbia'lı bisikletçiler ana grubun başını çekerek atağı başlatınca Cofidis'in bisikletçisi Pauriol yakalandı. Artık sık sık atak görmeye başlamıştık. Dün yatan Columbia takım halinde yine sahne aldı. Onu ISD-Neri ve Lampre de sıkıştırmaya başladı. Şahane bir finişi yaşadık diyebilirz. O ana kadar yarışta gözükmeyen Columbia'nın bisikletçisi Alman Andre Greipel gerçekten büyük bir sprinter olduğunu ortaya koydu ve mükemmel bir finiş yaparak 6.09.18 ile Fethiye'ye ilk giren bisikletçi oldu.

Etap ilk 3'ü şu şekilde oluştu:

1. Andre Greipel Columbia 6.09.18
2. Gavazzi Colnago 6.09.18
3. Van Hummel Shimano 6.09.18

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...