MERT AYDIN - Diyelim ki Caster Semenya erkek. Ve bu yüzden çok başarılı. Usain Bolt için ne diyeceksiniz? Onun sırrı ne? Acaba bir test yapıp uzaylı geni bulabilir miyiz? Dopingli diye düşünenlere sorum şu: Amerikalılar neyi bulamadı da Jamaikalılar buldu?

İlişkili Haberler


100 metredeki akıllara zarar 9.58'lik dünya rekorunun şaşkınlığı geçmeden 200 metrede 19.19'la bir rekora daha imza attı Jamaikalı zıpır. Stadyuma hem Amerikan başkanlarından Kennedy'ye hem de maskot Berlino'ya mesaj gönderdiği, "Ich bin ein Berlino" tişörtü giyerek gelmesi tatlı zıpırlığının en güzel örneği değil mi?

1996'da Michael Johnson, Atlanta'da 19.32 koştığunda bu rekorun 50-60 yıl kırılmayacağı söyleniyordu. Pekin'de bu söylentileri yalanlayan 19.30'la karşımıza çıktı Bolt. Berlin'de rekor kırmasını kendisi de beklemiyordu. En azından 100 metre öncesinde yaptığı, "9.54 koşacağım" türü açıklamaları medyaya sunmamıştı. Böyle olunca altın tamam ama rekor beklemiyordu kimse.

Tabancanın patlamasından sonra Bolt, arkasına bakmadan koştu. Yarışın son 70 metresinde rakiplerinin çok ama çok önündeydi ve 100 metrede yaptığını yapmadı. Belki Tyson Gay olsa bir kontrol ederdi. Sonrası 19.19 ve inanılmaz bir sevinç.

Yarışmayı 4. sırada bitiren 2004 Olimpiyat şampiyonu ABD'li Shawn Crawford'un, "Yarışma bittiğinde Game Over yazmasını bekledim. Çünkü bir video oyununda gibiydim" sözleri ilginç. Tıpkı Bolt'un, "Amacım efsane olmak ve bu yolda bir adım daha attım. Bu kadar hızlı koştuğumu yarışta fark etmedim" sözleri gibi.

Bolt, bu zaferle peş peşe 100-200 Olimpiyat ve Dünya Şampiyonası dublesi yapan ilk atlet oldu.

Yarışmada Panamalı atlet Alonso Edward 19.81 ile gümüş, ABD'li atlet Wallace Spearmon da 19.85 ile bronz madalya aldı.